Zaloguj się lub zarejestruj. 18 Kwiecień 2024, godz.15:56

Autor Wątek: Moja CNC - WIP  (Przeczytany 39491 razy)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Moja CNC - WIP
« dnia: 06 Czerwiec 2009, godz.18:29 »
Witam!
W jakims tam poscie jakiegostam tematu obiecalem, ze pokaze prace nad moja CNC.

Frezarka prawie jest kompletna i byla poskladana w celach sprawdzenia zgodnosci elementow. Teraz jest rozkrecona i elementy sa pomalowane. Dzisia zmontowalem sobie do niej stol (rame) na koleczkach :) No i machnalem farbką ;) W poniedzialek warstwa bezbarwnego (polysk) co by powierzchnia byla sliska :) Profile drewniane wyżebralem od moich rodzicow - wymieniali sobie okna w domu z dobrych na lepsze i mialem w czym wybierac :D

boki stolu sa pomalowane i schna. bedzie on zabudowany i ladnie uszczelniony poniewaz miescil bedzie elektryke i elektronike (oczywiscie "dolot" powietrza bedzie + filtr) :)

Oczywiscie wtepne obliczenia byly najpierw robione oraz sprawdzane w Rhinosożcu :)

Bede tutaj pokazywal moje "dziecko".

Oto efekty disiejszych prac:
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2009, godz.18:31 wysłana przez 3D CREATIVE »

Offline Bbuli

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja na forum: +23/-0
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Czerwiec 2009, godz.20:53 »
Witam.  Dawno się nie odzywałem,ale teraz nie wytrzymałem.GRATULUJĘ!!!  Najważniejsze to zacząć budować a nie myśleć o budowie.Dalej to już jakoś poleci.Taka maszynka to potężne narzędzie i ułatwienie by projekt -nawet najpiękniej wyrenderowany-móc dotknąć i pomacać jako coś rzeczywistego.   Trzymam kciuki!!!

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Czerwiec 2009, godz.20:58 »
Silniki sa, prowadnice tez, sroby trapezowe, lozyska itp. Najgorsze to sterowniki bo wyjdzie mnie jakies 3,5 tysiów...
Faktycznie najgorzej zaczac. Jak sie juz kupi wiekszosc rzeczy to pozniej jakos leci :)
Dzieki za uznanie!

Offline Bbuli

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja na forum: +23/-0
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Czerwiec 2009, godz.21:55 »
  Dzisiaj rozmawiałem ze  starym przyjacielem-ma już kupione wszystkie składniki-dobre stery,silniki,prowadnice na wózkach,śruby kulowe-no i teraz  czeka  na ten wewnętrzny impuls-dokończ-co mogłem to go podładowałem.Sam wiesz jak to jest-ważenie sił na  zamiary,ale potem jazda bo zrobisz  sobie maszynkę na emeryturę.Czasem trzeba coś gdzieś odjąć by dołożyć w miejscu gdzie bardziej pili...

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Czerwiec 2009, godz.13:28 »
Najwazniejszym bylo obliczenie kosztow i zebranie "w skarpetce" calej tej sumy. POzniej jak sie juz kupi wszystko to mozna montowac. Zaplecze techniczne (wiertarki, heblarki, wyzynarki, itp) mam spore - rodzice maja taki biznes ze mam dostep i co najwazniejsze MIESJCE... To chyba hamuje wiekszosc zainteresowanych.. po prostu nie maja jak i gdzie tego zmontowac. Dzisiaj musze dokupic pare wkretow i farby w Castoramie. Jutro bede dzialal i jak sie pojawi jakis progress to zrobie fotki i pokaze.

pomyslownik

  • Gość
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Czerwiec 2009, godz.10:40 »
Hwllo ! Wiesz 3D creative ze kibicuje, niestety wlasne maszyny stoja w warsztacie pokryte kurzem bo dzieciak mi zabkuje i jak sie wyrazila moja Małżonka nie będziesz sie chba grzabał w tych syfach.

PS. moze wrzuc jakies screeny cnc z rhino - chetnie popatrzymy :)

pzdr.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Czerwiec 2009, godz.14:05 »
Witam!
Maszyna taka zawsze sie przyda. Nawet dla swoich potrzeb ;)

Z Rhino podrzuce screeny jak to poskladam (elementy w sofcie) bo ogolnie nie mam tego w 1 scenie i sam sie przyznam, ze panuje chaos - ogolnie w Rhino przeliczalem i przymierzalem co trzeba zeby sie upewnic - ale pewnie cos przygotuje jak znajde troszke czasu, bo skladam ten stolik.. tzn juz skonczylem i biore sie za czesc "właściwą" ;)

pomyslownik

  • Gość
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Czerwiec 2009, godz.14:59 »
dobrze dobrze, czekam cierpliwie  ;)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Czerwiec 2009, godz.10:50 »
Oczekuje w chwili obecnej na pare czesci. Malowalem tez kolejne elementy. Koniec jest bliski... ;P

Poki co pochwale sie wczorajsza przesylka :) Foto mowi za siebie :)
Odyńcu, dziekuje za konsultacje!

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Czerwiec 2009, godz.22:05 »
 :) obyś był zadowolony, a inwestycja szybciutko się zwróciła, bo przecież o to właśnie chodzi...  ;D

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Czerwiec 2009, godz.13:44 »
Juz jestem zadowolony hehe :)

Nie wiem czy mi sie uda pokazac projekt tej CNC z Rhino. Mam to w roznych scenach jak juz wspominalem. Wrzucam tylko zarys zeby bylo wiadomo o co chodzi - jak konstrukcja bedzie wygladala. Ogolnie Nie robilem projektu "na gotowo". W Rhino dokonuje tylko pomiarow i sprawdzam czy gdzies nie bedzie konfliktow miedzy czesciami :) Ale zapewne jak juz zrobie calosc to przerysuje ta maszynke do Rhino i pokaze. Projekt jest klasyczny... Zdecydowalem sie na ruchoma brame. Maszynka sie sklada i juz niedlugo mysle i bedzie gotowa.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2009, godz.22:13 wysłana przez 3D CREATIVE »

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lipiec 2009, godz.18:48 »
Witam!
Zeby nie bylo ze nie jest to ja pokazuje ze jest ;P Ogolnie wszsytko pokrojone i teraz skrecam machine :D Dzisiaj poskladalem "stół". prowadnice wykombinowalem tak zeby mozna je bylo wyciagnac. Tak samo bedzie ze sróba "napedowa" - zeby latwo sie wymienialo... W piatek maja mi dojsc gniazda lozysk dla tych prowadnic i bede skladal wtedy brame.
« Ostatnia zmiana: 08 Lipiec 2009, godz.18:52 wysłana przez 3D CREATIVE »

Offline marek

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja na forum: +149/-1
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lipiec 2009, godz.20:45 »
Dość duża maszynka powstaje i w szybkim tempie. Mnie to zajęło trzy lata no i Hal gdzieś tam utknął ze swoim poloterkiem. Życzę wytrwałości. Tylko mała rada rama nie z drewna, jeżeli już to może klejonego lub ze sklejki, MDFu. Drzewo będzie się krzywić i z czasem może maszynka może nie trzymać wymiarów i geometrii obrabianego elementu a kasy troszkę to będzie kosztować. Zresztą sam już zdążyłeś się przekonać, że nie jest to tanie hobby. Proponują zajrzeć na forum CNC   http://www.cnc.info.pl/frezarka-konstrukcja-drewniana-vf58.htm tam na pewno pomogą Tobie skończyć ploter i zaoszczędzisz dużo czasu no i oczywiście kasy. Kilka linków http://www.cnc.info.pl/album_personal.htm?user_id=2439
http://www.cnc.info.pl/topics58/mdf-550x450x200-drewno-metal-vt12443.htm
pozdrawiam Marek

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lipiec 2009, godz.21:04 »
MARKU dzieki za info. Oczywiscie rama z drewna jest chwilowo. Mysle to poskladac do konca i wyprobowac. Jezeli wszsytko bedzie gralo to zmienie te profile na metalowe i aluminium. No nie jest to tania "zabawka", ale jak sie ma jakiekolwiek mozliwosci i umiejetnosci 3D zeby korzystac z takiej maszynki to warto sie poswiecic.
POspinalem ta rame jak najmocniej moglem - moze sie nie rozpadnie. Nie bede wiercil w metalu tylko w miekkim materiale (bardzo miekkim...) i maszynka nie bedzie miala dluuugich przebiegow.
Oczywiscie marzeniem bylaby frezarka 5cio osiowa i 10 x wieksza (przynajmniej ;P ), ale do moich celow (nie zdradze ;P ) bedzie w sam raz :) Jestesmy polakami, potrafimy kombinowac :D

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Moja CNC - WIP
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Październik 2009, godz.13:32 »
Witam bo bardzo dlugiej przerwie...! :)
Prace nad CNC dobiegaja konca. Czekam na 2 prowadnice (walki) oraz przetloczone na koncach sroby napedowe. No i jeszcze bedzie trzeba przymocowac silniki (elektronika z silnikami jest - stoi sobie kolo mojego biurka :) ). Poki co wszystko to MDF - chce po prostu to wyprobowac i jezeli bedzie dzialac jak nalezy zrobie ladne profile aluminiowe albo po prostu metal. Brame napewno z aluminium i lepiej to wzmocnie. Na fotkach widac, ze glowica jest jeszcze nie przymontowana bo czekan na wspomniane wczesniej walki.