Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Luty 2020, godz.04:49

Autor Wątek: Floating license manager  (Przeczytany 7231 razy)

kubbek

• Gość
Floating license manager
« dnia: 12 Marzec 2009, godz.13:38 »
Czy ktoś może wie, co począć, żeby uruchomić "pływającą licencję" v-raya w rhino? Początkowo zainstalowałem v-raya podając licencję bezpośrednio w programie, ale teraz chciałbym, żeby był on dostępny na przemiennie na trzech komputerach (o ile dobrze rozumiem, właśnie do tego służy "floating license"). Kiedy próbuję podać numer w "Licence managerze" dostaję komunikat, że numer ten był już użyty dozwoloną ilość razy.
Czy ktoś miał może podobną sytuację, albo wie co należy zrobić, żeby przejść na "pływającą licencję"?

botak

• Gość
Odp: Floating license manager
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Marzec 2009, godz.15:37 »
W umowie kupna czy jakiejs takiej notce ktora dostalismy przy kupnie było napisane:
Choosing "One" from the Serial Number menu below, will give you only one serial number.
Choosing "Multiple" from the Serial Number menu, will give you however many you choose in quantity.
NOTE: The licensing options of "One" or "Multiple" are ONLY applicable when buying more than ONE license of V-Ray for Rhino or V-Ray for SketchUp. If you order more than one license and you choose the license option "One" we combine all the licenses you are purchasing under one single serial number. If you choose the "Multiple" option you are given a unique serial number for each separate license that you have purchased. There are benefits to each option. Buying a different serial number for each seat you purchased requires management of all of the serial numbers. Purchasing one serial number for all of your seats, however, requires the management of just one serial number, no matter how many seats you purchased. If you are buying a new license and would like to combine your current license with a serial number from a serial number. Please email support@asgvis.com with your request to merge your licenses. "

I generalnie jak kupowaliśmy V-ray'a to z tego co słyszałem to nie ma czegoś takiego jak "pływająca licencja" którą przenosisz z komputera na komputer w dokładnym tego słowa znaczeniu - ale nie ja kupowałem, i mogę się mylić

kubbek

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Marzec 2009, godz.15:57 »
Dzięki. Złudne nadzieje sobie robiłem po prostu. Już nie będę  ;)

Offline satrab

• Forum Ekspert
  • Reputacja na forum: +138/-0
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Marzec 2009, godz.17:26 »
nie wiem, nie znam sie, wklejam tylko co znalazłem

To setup the floating license server please take the following steps:
On the machine you wish to use as the License Server
1. Install the Floating License Manager to the machine you wish to use as your license server. You can use our installer to do this – just do a custom install and choose only the Floating License Manager.
2. Once installed go to C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\ASGvis\Licensing ( If you use Vista it will be c:\ProgramData\ASGvis\Licensing ) and double click on the file Floating License Manager.exe. This will run the license manager.
3. In the Manage Licenses section choose “Add existing license”.
4. Select the product you have purchased and wish to authorize.
5. When prompted for the Purchase Number you should enter your serial number. You can locate your serial number on the original invoice or purchase order that you received from billing@asgvis.com.
6. Go to C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\ASGvis\Licensing (if you use Vista it will be c:\ProgramData\ASGVIS\Licensing ) and run VRLServer2.exe

On the client machine(s)
1. Start Rhinoceros
2. When the License Dialog pops up choose “I have a floating license server and would like to use that.”
3. The V-Ray License Server Information dialog box should pop up
4. Enter the IP or hostname of the machine that is acting as your server ( the machine that is running VRLServer2 )
5. Restart Rhinoceros ( You MUST restart Rhino for your changes to take effect )

Jak dla mnie taka licencja (ogólna zasada, nie chodzi mi o vray) jest po to, żeby móc używać np. 5 licencji na 10 komputerach, ale na raz może być używanych maksymalnie 5 licencji. 
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2009, godz.17:28 wysłana przez satrab »

botak

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Marzec 2009, godz.20:06 »
No wlasnie tez to kiedys widziałem, ale jak kolega się o to pytał, w asgvis, to powiedzieli, ze na razie nie oferuja takiej formy sprzedazy licencji.
Bylo to ponad rok temu, wiec nie wiem czy jeszcze tego nie oferowali, czy juz.

Ale kilka razy juz do nich dzwonilem bo byly problem u nas z licencją, i oni cos tam u siebie wciskaja i wszystko gra....

Wiec moze najprosciej zadzwonic i zapytac (jak sie zna angielski...)

kubbek

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Marzec 2009, godz.19:16 »
Na telefon się chyba nie odważę, ale spróbuję napisać maila  ;D

Offline Odyniec

• Administrator
  • Forum Ekspert
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Marzec 2009, godz.22:16 »
tylko pamiętaj o strefach czasowych w momencie wysyłania, jeśli chcesz liczyć na szybką odpowiedź

ASGVIS = EST czyli - 5 godzin

Offline waleeedijaz

• Użytkownik
  • *
  • Reputacja na forum: +0/-0
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Marzec 2016, godz.13:20 »
Install the Floating License Manager to the machine you wish to use as your license server. You can use our installer to do this – just do a custom install and choose only the Floating License Manager.
2. Once installed go to C:\Docu
== Solitaire ==