Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.18:44

Autor Wątek: [Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P  (Przeczytany 35767 razy)

Offline sea__

  • Moderator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
[Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« dnia: 01 Lipiec 2007, godz.16:23 »
Rozwijanie powierzchni stanowi cel naszego projektowania. Czasami jednak zdarzają się jednak anomalie od których nerwicy można dostać (patrz przykład  poniżej). Mamy na zrzucie widok przedniego segmentu kadłuba samolotu Starship 2000. Fioletowa powierzchnia wyznacza zarys komory podwozia.

Wycinamy ja wykorzystując polecenie Utnij. Czas na rozwinięcie. Program czasami nie potrafi rozwinąć powierzchni poleceniem Rozwiń powierzchnię rozwijalną. Wykorzystujemy wiec drugie polecenie Rozwiń  dostępne w zakładce Bonus– Powierzchnia. Deformacja jest niewielka w pełni akceptowalna.









Cały segment składa się z dwóch części. Zobaczmy jak wyglądają rozwinięcia. Jedno rozwinięcie jest z wycięciem drugie bez. Dotyczy jednak tej samej powierzchni.



Jak widać rozwinięcie zaczęło się od góry kadłuba. W ogromnej części opracowań modelarskich miejsce stuku powierzchni znajduje się na dole a nie w widocznej górnej części kadłuba. Mamy wtedy dwie drogi wyjścia. Podzielić ten element poleceniami Podziel i jedna usunąć, albo wykorzystać Utnij  od razu jedna połowę usunąć.
   
     Dalej pomocne będzie Lustro. Robimy lustrzane odbicie odpowiedniej połowy powierzchni i zatwierdzamy.
Następnie łączymy Ctrl +J nasze połówki. I powierzchnia gotowa. Dodajemy sklejki do montażu na styk albo na zakładkę i konstrukcja gotowa.

   A teraz małe wyjaśnienie na przykładach w myśl zasady „zobaczyć znaczy uwierzyć”. Na zrzucie poniżej mamy
Tę samą powierzchnię jak poprzednio. Jest to etap wyciągania „powierzchni po 2 ścieżkach” - dopasowywanie łączenia krzywych. Miejsce łączenia krzywych umiejscowiłem na górnej powierzchni kadłuba. Po utworzeniu powierzchni i wycięciu komory rozwijamy. Efekt widoczny poniżej. Rozwinięcie następuje od miejsca łączenia krzywych.







Sprawdźmy te teorie dalej. Tym razem miejsce łączenia krzywych umiejscowię na lewej stronie kadłuba. Dalsze rysunki nie wymagają komentarza.








Rozwinięcie nastąpiło właśnie od lewej strony, tam gdzie znajdowało się miejsce łączenia krzywych. Ustawmy teraz łączenie we właściwym miejscu. Z dołu kadłuba.






Jak widać rozwinięcie jest prawidłowe. Wniosek jest oczywisty Uważnie dobierajmy miejsca łączenia krzywych.

Poniżej mały przykład dopasowywanie krzywych z niewielkim przesunięciem. Niewielkie przesunięcie deformuje tworzoną powierzchnię co szczególnie widać przy rozwinięciu.







Jedną ze sztuczek którą czasem się stosuje jest podział kadłuba na połówki. Potem te połówki się rozwija wykorzystując lustro, dubluje i łączy. Dzielimy przy pomocy powierzchni, patrz poniżej.



z reguly Wiadomości te są znane ale zabraklo tego w samouczku  o Starshipie wiec bedzie to niejako uzupelnienie .:)


« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2007, godz.18:49 wysłana przez sea__ »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lipiec 2007, godz.17:57 »
sea__ co ja mam napisać ?! Dzięki i oby tak dalej! Świetny materiał !!!

Offline sea__

  • Moderator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lipiec 2007, godz.19:26 »
No bo ja chce, zeby pomiędzy tekstem byly obrazki i potrzebuję wiadomości, jaka bedzię ścieżka przykładowa do obrazka, tak jak jest w Starshipie :).
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2007, godz.18:38 wysłana przez sea__ »

Offline Krzychu74

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipiec 2007, godz.22:12 »
Witam!
sea__: dzięki za tutorial. :)
Co do zdjęć w tekście to wstawiając na serwer forum chyba się nie da zrobić, żeby były między akapitami. Spróbuj dać fotki na zewnętrzny serwer np. Imageshack:
http://www.imageshack.us/
i wtedy bez problemu można wstawiać zdjęcia w tekście.

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lipiec 2007, godz.07:47 »
Wygląda na to, że Krzychu74 ma rację, póki nie powstanie serwis www do naszego forum, aby wstawiać obrazki pomiędzy tekstem należy użyć zewnętrznego serwisu hostującego zdjęcia, np. imageskack, fotosik.pl lub innych. Dzisiaj jeszcze dokładnie wyjaśnię tę sprawę i napiszę dokładnie jak to zrobić.

Wrzuciłem już w tym dziale mini lekcję, jak linkować z zewnętrznego serwera.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2007, godz.10:48 wysłana przez Odyniec »

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lipiec 2007, godz.11:13 »
nie wiem czy pojawiła się tu na forum już ta kwestia (dopiero przeglądam zawartość więc prosze o wyrozumiałość). a mianowicie, jak sobie radzicie z powierzchniami bardziej "organicznymi".

standawdowe rozwijanie powierzchni niemal zawsze się wykłada na powierzchniach mających cokolwiek wspólnego z kulą albo zdeformowaną rurą. natomiast "wypłaszczanie" (taka urocza ikonka z rozjechanym kotem, za którą bym udusił jej pomysłodawcę) generuje błędy które są czasem dość poważne jeśli chodzi o utrate albo zysk na powierzchni.

tniecie więc powierzchnie na strzępy, czy korzystacie z jakiś pakietów specjalistycznych w których znajdują sie inne metody wypłaszczania powierzchni?

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: [Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lipiec 2007, godz.12:25 »
Ogólnie, póki co, forum zawiera informacje bardziej dla początkujących użytkowników, więc temat rozwijania powierzchni został po raz pierwszy poruszony na tym forum przez sea__ właśnie tutaj.

Co ro rozwijania, jako takiego - są w zasadzie jego dwie główne nurty - rozkładanie powierzchni rozwijalnych (developable surfaces) na płaszczyznę i rozkładanie powierzchni nierozwijalnych na płaszczyznę. Powierzchnie rozwijalne muszą w każdym punkcie swej powierzchni spełniać warunek, iż
krzywizna Gaussa takiej powierzchni jest równa zeru, co z kolei oznacza, że jedna z krzywizn głównych jest zerowa, a z polskiego na nasze oznacza to, że powierzchnie takie są zakrzywione tylko w jednym kierunku.

Półkula, kula jest więc książkowym przykładem powierzchni nierozwijalnej.

tniecie więc powierzchnie na strzępy, czy korzystacie z jakiś pakietów specjalistycznych w których znajdują sie inne metody wypłaszczenia powierzchni?

Zależy wszystko od tego, co chcemy osiągnąć. Jeśli np. projektujemy model kartonowy, to na strzępy  :), a jeśli np. rozkład blach, czy coś podobnego, to specjalistyczne narzędzia, ale jak słusznie wspomniałeś, wynik to zawsze w pewnym sensie kompromis.
Kiedyś był świetny plugin do Rhino o nazwie Expander, ale dziś McNeel tworzy równie dobre narzędzie do Rhino4 - Squish - ja jak już muszę coś rozłożyć nierozwijalnego, korzystam właśnie z niego. (czy to to samo, co z tym kotem???  :D :D :D)
Aby nauczyć się lepiej wykorzystywać rozwijanie w Rhino, obojętnie od sposobu, polecam np. tę książkę.

Ps. Cieszę się, iż moje wypowiedzi są bardzo ściśle śledzone pod względem poprawności gramatycznej, często się mylę, nie jestem omnibusem, ale tu akurat mam rację (dla zainteresowanych)
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2007, godz.16:41 wysłana przez Odyniec »

Offline sea__

  • Moderator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: [Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Lipiec 2007, godz.18:49 »
Poprawione :) odrazu lepiej.
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2007, godz.18:39 wysłana przez sea__ »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: [Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Lipiec 2007, godz.19:37 »
BRAWO SEA___

ale fajnie, to działa !!!

Dakar

  • Gość
Odp: [Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Lipiec 2007, godz.19:45 »
Spuszczam nochala do ziemi w podziękowaniu....
Toż to siook...
Nawet mi obrazek pasuje....

Sezon na kaczki...wrrr...
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2007, godz.19:47 wysłana przez Dakar »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: [Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Lipiec 2007, godz.19:51 »
Hehe, Dakar, nie zabijaj ludzi..., prawie się udławiłem kanapką....

 ;D ;D ;D ;D

BERP

  • Gość
Odp: [Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Lipiec 2007, godz.14:48 »
CZEŚĆ :-)

Ze swojej strony chciałem na maxa podziękować Tobie  Sea_ za tak niesamowity „podręcznik :-) „ do nauki tego programu a Tobie Odyniec za forum i umieszczenie wszystkiego w przystępnej formie.
Dla niektórych to koleiny program, który pewnie z łatwością opanują dla mnie Sea_, Odyniec  to coś więcej …to spełnienie marzeń (o lepszym lub gorszym projektowaniu przez moją osobę).
Materiał, który przygotowałeś Sea_ sprawił, że znów częściej się uśmiecham …….! Wersja angielska była dla mnie nie do przebrnięcia.

Po prostu szczere dzięki !!!!

Pozdrawiam

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: [Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Lipiec 2007, godz.14:52 »
Cała przyjemność po naszej stronie, ale podwójna dla sea_  8)

Offline sea__

  • Moderator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: [Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Lipiec 2007, godz.18:40 »
Dziękuję  BERP za słowa uznania :), Odyniec ma w tym swoją zasługę, bo On  tu mnie ściągnął :).

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: [Rhino3PL] Traktat o powierzchni rozwijaniu :P
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lipiec 2007, godz.18:46 »
Jednym słowem - wszystkim nam miło, a teraz chłopaki i dziewczyny, DO roboty!, jest jej tyle, że można książki pisać, a Ty, BERP, także możesz napisać swój rozdział... zapraszamy
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2007, godz.18:50 wysłana przez Odyniec »