Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Marzec 2024, godz.13:14

Autor Wątek: Co myślicie o tym zestawie?  (Przeczytany 14034 razy)

Surface

  • Gość
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Lipiec 2008, godz.12:59 »
Witam ponownie,

Właściwie wczoraj skręciłem ostatnią część nowego komputera. Dopiero teraz, bo od czasu odebrania przesyłki nie miałem czasu na składanie. Co do sklepów internetowych to muszę przyznać, że spisały się bardzo dobrze – wszystko tak jak umówione i na czas. Generalnie wszystko śmiga, ale są pewne problemy:

1. Nie wykrywa mi jednego dysku ATA. To jest „stara” 160 Seagate UltraATA, do której podpiąłem przejściówkę na SATA. Zworkę dałem na master – do tego zasilanie osobno na przejściówkę i do dysku. W BIOS’ie ustawiłem tryb SATA na IDE, SMART jest na Enabled, no i LBA też na Enabled. Przy ładowaniu BIOS’u nawet próbuje wykryć przez ustawione 35 sekund dyski, ale wykrywa tylko nowy Samsung SATA 2. Nie mam już pomysłu co zrobić...

2. Druga sprawa to pamięci DDR2. W BIOS’ie co prawda wykrywa wszystkie kości, ale nie 1066 tylko 800 MHz. Gdzie jest problem – w aktualizacji BIOS’u czy trzeba ręczne zmienić na 1066?

3. Ostatnia rzecz to temperatura procesora – przypomnę, że jest to Q6600 z chłodzeniem Scythe Mugen. Zaraz po starcie w BIOS’ie pokazuje, że ma 49-50 stopni. Czy to nie za dużo – przecież w „stresie” będzie więcej – a jak podkręce...?

Z góry dziękuje za pomoc.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Lipiec 2008, godz.13:35 »
1. A z podpiętym tylko starym hdd wykrywa?

2. Nie wiem jak się zachowują te pamiątki co kupiłeś, ale Geile mają zawsze fabrycznie zaniżany zegar i cl. Powinny dajmy na to chodzić od nowości z cl4 a chodzą z cl5 i trzeba ręcznie przestawiać.

3. Zapiąłeś dobrze cooler, wiatrak z dobrej strony? Równie dobrze czujnik na mobo może fiksować. Przydałoby się sprawdzić jakimś zewn. termoelementem.

Surface

  • Gość
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Lipiec 2008, godz.15:53 »
1. Szczerze mówiąc to nie sprawdzałem z samym HDD. Ale jak nie wykryje to co to znaczy? Dysk dobry bo sprawdzałem na innym komie działa normalnie. Ostatnio był formatowany i nie jest podzielony na żadne partycję. Ktoś ma jakiś pomysł?

2. Pozostaje zmienić ręcznie.

3. Cooler jest zapięty dobrze. Wiatrak przełożę na drugi bok i zobaczymy jaka jest temperatura. Postaram się to sprawdzić czymś innym. Jak to nie pomoże to założę wszystko jeszcze raz. Ale zapytam - jaka powinna być prawidłowa temperatura takiego procesora w takim momencie?

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Lipiec 2008, godz.16:19 »
1. Znaczy, że nie jest źle i trzeba trochę pokombinować z kabelkami/ustawieniami Jeżeli masz na nim system instalowany na innej maszynie, to zdaje się nakładka na sys będzie potrzebna bo winzgroza nie wystartuje.

3. Wiatrak rozumiem zamontowany od przodu i wieje na tył budy. Jaka pasta? Oczyściłeś pow. przed nałożeniem? Tu masz jakiś pierwszy z brzegu link z temp. dla tego proca - http://forum.pclab.pl/t303900.html

Surface

  • Gość
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Lipiec 2008, godz.16:38 »
1. A co to za nakładka...hmm...tylko ja chciałem, żeby to ten był systemowy. Może jeszcze coś w BIOS'ie da sie ustawić?

2. No właśnie - nie oczyściłem powierzchnie. Pasta Zalman ZM-STG1 - nakładana pędzelkiem dość równomiernie. Ale z drugiej strony tą blaszkę od Mugena posmarowałem tylko z jednej strony. Może więc za grubo ta pasta - wtedy po prostu nałożę znowu pędzelkiem, a potem przejadę kartą kredytową. No i może trzeba wszystko z każdej strony nią posmarować? Jak myślicie?

3. A co do wiatraka to mój jest w tej chwili skierowany na dół - tzn. nad kartę graficzną. Rozumiem, że ma być w stronę tyłu obudowy tam gdzie są przyłącza płyty głównej - tak?

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Lipiec 2008, godz.16:57 »
1. Nie lepiej system postawić na nowym wydajniejszym dysku, który natywnie chodzi na SATA?

2. Najlepiej jak by wiatrak wiał w tył obudowy jak tu:

(zdjęcie z netu, to nie mój sprzęt ;) )

Pamiętaj po pierwsze, że każda pastę nakłada się lekko inaczej, sprawdź na stronie producenta jak to najlepiej zrobić w przypadku STG1

Po drugie pamiętaj, że każda pasta osiąga maksymalną efektywność po pewnym czasie od kilku do kilkuset godzin ;) nie wiem jak to w STG1 wygląda bo nigdy nie miałem. Ale tak czy siak temperaturę masz za wysoką jak na solidny cooler i pastę lepszą niż "zwykła biała"
« Ostatnia zmiana: 17 Lipiec 2008, godz.17:03 wysłana przez satrab »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Lipiec 2008, godz.17:24 »
Zajrzyj na cooling'a, na forum mieli jakiś poradnik jak nakładać pasty. Zdaje się, że przy poszczególnych pastach w ofercie sklepu też są linki podane jak je nakładać.

Wiatrak masz obecnie źle założony, ciepłe powietrze z coolera proca dogrzewa grafę. Najodpowiedniejsze ustawienie, to takie jak na fotce powyżej, przydatny jest też wiatrak wyciągający na obudowie, ew. drugi wiatrak podpięty z tyłu coolera (wyciągający).

Sys. też bym Ci radził zainstalować na nowym dysku, stary zostaw sobie na śmieci i inne pierdoły; bo różnica w wydajności jest spora.
A z nakładką na sys. chodziło o zainstalowanie winzgrozy jeszcze raz, format nie jest konieczny, no chyba że chcesz mieć super luks porządek.

Surface

  • Gość
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Lipiec 2008, godz.12:31 »
1. Ok - rozkręciłem chłodzenie procka i złożyłem jeszcze raz. Okazało się, że nie odkleiłem foli od blaszki Mugena ::). Tym razem posmarowałem każdą część i obróciłem cały cooler tak aby wiatrak był ustawiony równolegle do tego z tyłu obudowy. Po złożeniu temperatura procka w biosie ustabilizowała się na 37 stopni a Mobo na 32. Myślę, że jeszcze można ją zbić do 30 - 32 jeżeli chodzi o procek - jak nabiorę wprawy w nakładaniu pasty i założę wentyl wiejący na drugą stronę płyty (w CoolerMaster 690 jest taka opcja) w miejscu położenia procka. Więc jeżeli chodzi o temperatury to myślę, że już jest ok - chyba, że sie mylę - co myślicie?

2. Problem dysku częściowo sam sie rozwiązał - stara ATA okazała sie jednak walnięta. Kupiłem nowy Samsung 250 GB SATA2 16MB i podłączyłem. Drugi dyskiem jest też Samsung tyle, że 640 GB SATA2 16MB. I tu zaczyna sie problem. W Bios'ie wykrywa mi obydwa, ale już np. w kolejności botowania mogę wybrać tylko ten pierwszy czyli 250-tke. Przy instalacji Windowsa widzi obydwa, ale nie mogę zainstalować systemu na tej 250-tce - napisane jest: nie można zainstalować na tej partycji. Sprawdź podłączenie kontrolera dysku w Biosie - czy jakoś tak. Nie znam sie na ustwaieniach w Biosie na tyle aby sam to ustawić. Podam tylko ustawienia jakie są teraz:

Storage Configuration

SATA Configuration [Compatible],
Configure SATA as [IDE],
Hard Disk Write Protect [Disabled]
IDE Detect Time Out (Sec) [35]

SATA 1 - Samsung 250 GB SATA2 16MB

Type [Auto]
LBA [Auto]
Block (Multi-Sector Transfer)M [Auto]
PIO Mode [Auto]
DMA Mode [Auto]
SMART Monitoring [Enabled]
32Bit Data Transfer [Enabled]

Dla drugiego dysku takie same...

« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2008, godz.12:36 wysłana przez Surface »

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Lipiec 2008, godz.15:06 »
Skoro obydwa dyski masz teraz SATA to ustawienie

SATA Configuration [Compatible],
Configure SATA as [IDE]

jest już niepotrzebne.

A co do temperatury teraz jest taka mniej wiecej jak u mnie, czyli ok  :) można zejść niżej ogółem jest ok.


EDIT. w sumie to u mnie też nie ma co za wiele tam do ustawiania, może ustaw

SATA Configuration [Enhanced]

jeśli jest taka możliwość i zobacz czy pomoże ^^

Poza tym może masz jeden dysk ustawiony jako SATA a drugi jako SATAII ? Na każdym jest prawdopodobnie zworka regulująca ustawienie SATA I/II
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2008, godz.15:42 wysłana przez satrab »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Lipiec 2008, godz.15:13 »
1. No to by wiele wyjaśniało


Surface

  • Gość
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Lipiec 2008, godz.19:59 »
Ustawienie SATA Configuration na [Enhanced] nic nie dało. Generalnie płyta ma 6 gniazd SATA2 - także z obsługą nie ma problemów. Dysk nowy - wczoraj kupiony. Co jeszcze - sprawdziłem chyba wszystkie możliwe ustawienia w Biosie i nic. Zmieniałem podłączenia do innych gniazd i też nic. Dalej podczas instalacji Visty pisze, że nie może uruchomić rozruchu z tego dysku - sprawdź czy kontroler dysku jest włączony w Biosie. Szczerze mówiąc już mam dość - prawie od dwóch tygodni nowy komp, a ja dalej jestem przed instalacją Visty. 

To ten model:
http://www.samsung.com/global/business/hdd/productmodel.do?group=72&type=61&subtype=63&model_cd=237&tab=fea

Co do tych zworek. Na tym dysku są cztery tak jak tu:


Rozumiem, że to miałby byc ustawione tak:


Czyli w tej chwili właśnie tak jest - cztery odkryte na 3.0 mode czyli SATA2...

W czym więc problem? ???
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2008, godz.20:17 wysłana przez Surface »

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Lipiec 2008, godz.20:32 »
Ja się poddaje ; )

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Co myślicie o tym zestawie?
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Lipiec 2008, godz.12:05 »
Proponuję zapytać na jakimś forum stricte komputerowym, może coś poradzą... ja też wymiękam