Zaloguj się lub zarejestruj. 25 Kwiecień 2024, godz.03:48

Autor Wątek: XP 64 bity albo VISTA 64 bity  (Przeczytany 5377 razy)

Offline daromaro

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja na forum: +1/-0
XP 64 bity albo VISTA 64 bity
« dnia: 23 Maj 2008, godz.22:40 »
Chce zwiekszyc mozliwosci wykorzystania ilosci RAM. Jak wiadomo XP 'normalny' obsluguje tylko 3GB. Mam dylemat: zakupic XP 64 czy Viste 64. Kazde rozwiazanie ma wady i zalety - niestety. XP64 przestaje byc rozwijany wiec praktycznie za chwile umrze smiercia porzuconego. Co do Visty to mam watpliwosci co do pazernosci tego systemu. Chce miec mozliwosc odpalenia 8GB RAMu - to znaczy tyle na ile pozwalaja plyty glowne pod pojedynczego Intela (plyty na AMD pozwalaja z pojedynczym prockem odpalic 16GB). Troche poczytalem na innych forach 3D i generalnie opinie sa rozne. Czy ma ktos doswiadczenie w pracy z Vista64 i Rhino? Czy taka konfiguracja wogole dziala?

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: XP 64 bity albo VISTA 64 bity
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Maj 2008, godz.03:02 »
W zasadzie częściowo sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie - bo rzeczywiście ciężko zdobyć sterowniki szczególnie do nowych urządzeń do Xp 64bit (a już do laptopów szczególnie). Vista 64-bit z Rhino działa bez problemów .
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2008, godz.03:05 wysłana przez Odyniec »

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: XP 64 bity albo VISTA 64 bity
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Maj 2008, godz.09:50 »
Też mi chodził taki dylemat po głowie, póki co nie zmieniam ale mam w planach i dlatego się zastanawiałem co wybrać.
daromaro przytoczył takie same argumenty jakie mi przyszły go głowy, tzn. wydajność Visty konta słaby support dla XP64....
Ale czy tak naprawdę źle już z softem(głownie sterownikami) dla XP64? Może ktoś ma i wie jak to jest, bo ja nie miałem potrzeby szukania sterowników itd. pod ten system więc nie wiem jak to do końca jest z "umieraniem" tego systemu ;)

Co do Visty...  to jak testowałem demo Visty64 to tak szczerzę mówiąc poza grami nie widziałem zwolnienia, wydaje mi się, że przez to, że Vista więcej rzeczy od razu pakuje do RAMu, rzadziej sięga do dysku twardego przez co może być szybsza od XP.
Warunkiem brania się za Viste jest jednak naprawdę mocny wielordzeniowy komputer.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: XP 64 bity albo VISTA 64 bity
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maj 2008, godz.10:17 »
Ja myślę jednak, że mieszanie w jednym worku Visty 32bit i 64bit jest mocno krzywdzące. Wydajność grafiki 3d w Viście 64-bit jest często większa niż w Xp. To 32-bitowa Vista jest wolna. Zasobożerność - owszem, w obu Vistach, ale i sprzęt (np. pamięci) coraz bardziej tanieje. 

Z tego co pamiętam, niedawno nawet w którymś z polskich portali sprzętowych był ciekawy artykuł właśnie na temat Vista 32bit vs Vista 64bit.

I na koniec - moim zdaniem XP 64-bit wcale nie jest lepsze od Visty 64-bit.

ps. Tutaj link to do tego artykułu, ale niestety - mają limitowaną przepustowość i często nie działa.
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2008, godz.10:21 wysłana przez Odyniec »

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: XP 64 bity albo VISTA 64 bity
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Maj 2008, godz.10:28 »
Ale ja nie pisałem nic o Viscie 32 ;) Tzn obie testowalem, no ale jeśli się przesiadać to tylko na Viste64. Co do mniejszej wydajności to mówię tylko o prawdziwych grach, nie od 3D jak np Rhino, a wiadomo gdy tu nie mają znaczenia  ;) Vista64 sama w sobie po prostu śmigała na moim sprzęcie.

A co do grania to testowałem to na Ge6800GS, teraz mam 9600GT, więc może na bardziej nowoczesnej karcie, nie było by spadku wydajności, tym bardziej, że tego co dziś sprawdziłem, wszystkie rekordy w 3Dmarkach są pobijane na Viscie, a więc chyba jednak nie jest źle z tym 3D na Viscie.

Jeśli chodzi o Viste32 to faktycznie słabo to wygląda, zwłaszcza na laptopach, miałem dla siebie dwa o podobnej konfiguracji ok 2x1.6 Ghz, 1 GB RAM
XP - powolny porównując ze stacjonarką
Vista 32 Basic - tragicznie powolny  :)
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2008, godz.12:57 wysłana przez satrab »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: XP 64 bity albo VISTA 64 bity
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Maj 2008, godz.14:55 »
Zdecydowanie zgadzam się - Vista Home Basic to najwolniejszy Windows, jaki w życiu widziałem, po prostu bubel. Ciągnie się jak flaki z olejem nawet na 2 GB RAM ! Ponadto od razu wykorzystam okazję i powiem, że okazało się, że na niektórych mniej znanych kartach graficznych (np Intel) Rhino ma problemy  z Vistą Home Basic. Ten sam komputer i ten sam sterownik (bo ta sama karta graficzna) już z Vistą Home Premium i wyżej - Rhino działa poprawnie.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: XP 64 bity albo VISTA 64 bity
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Maj 2008, godz.20:47 »
Rhino pod Vista dziala super - mialem okazje testowac. Wydaje mi sie, ze nie ma powodow do paniki :)

Offline daromaro

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja na forum: +1/-0
Odp: XP 64 bity albo VISTA 64 bity
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Maj 2008, godz.21:12 »
Rhino pod Vista dziala super - mialem okazje testowac. Wydaje mi sie, ze nie ma powodow do paniki :)
A w jakiej konfiguracji pracowales? Procek, pamiec, karta? No i zasadnicze pytanie, ktora Vista. Pytanie nie jest bezzasadne bo Vist naliczylem ze cztery: Vista Home Basic 64-bit PL, Vista Home Premium 64-bit PL, Vista Business 64-bit PL, Vista Ultimate 64-bit PL. Rozumiem, ze chodzi o ten ostatni. Po co tego tyle naprodukowali?
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2008, godz.21:42 wysłana przez daromaro »

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: XP 64 bity albo VISTA 64 bity
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Maj 2008, godz.22:12 »
Hmm wiesz, ze nie wiem... bylem na pewnym spotkaniu i zobaczylem ze koles mial rhino (na laptopie) i dal sie mi pobawic i dzialalo super

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: XP 64 bity albo VISTA 64 bity
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Maj 2008, godz.11:28 »
Ja myślę, że to co miało być napisane - zostało napisane. Wrócimy do tematu jak ktoś tu na forum przedstawi projekt, który przynajmniej w 50% pokryje możliwości dzisiejszego sprzętu.....
Wątek zamykam.