Zaloguj się lub zarejestruj. 25 Kwiecień 2024, godz.08:45

Autor Wątek: Płyty wieloprocesorowe  (Przeczytany 8031 razy)

Offline daromaro

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja na forum: +1/-0
Płyty wieloprocesorowe
« dnia: 08 Maj 2008, godz.22:17 »
Co sadzicie o wykorzystaniu przy pracy w Rhino plyt dwuprocesorowych socet771? Plyta ta ma pewien potecjal rozwojowy: mozna zaczac z jednym procesorem czterordzeniowym Xeon i w miare mozliwosci rozbudowac sobie kompa na maxa (32GB RAM, 2xQuad-Core, dobra kartka, XP64bit, Rhino5). Czy ktos ma doswiadczenie z takimi plytmi glownymi?
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2008, godz.08:00 wysłana przez daromaro »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Maj 2008, godz.22:52 »
Nie mam jeszcze osobistych doświadczeń z tego typu konfiguracją. Wiem , że historia lubi się powtarzać, bo przecież niedawno były też płyty pod dwa dwurdzeniowe xeony, a teraz szybko wypadają już z rynku i można je kupić za grosze (używane) ...

Wiem także, że póki co można zdobyć w Polsce płyty tego typu (2x771) od Intela i Asusa (pewnie z dnia na dzień producentów będzie przybywać).
Nowe 4rdzeniowe Xeony mocno staniały i można sobie spokojnie planować ich użycie i spisują się bardzo dobrze w Rhino. Taka płyta wymaga zasilacza typu 650W i więcej. Ważną zaletą takiego systemu jest jednak fakt, że jest to pojedyncza maszyna wielordzeniowa, a jaskółki już piszczą o Intelach 6-rdzeniowych 771 bardzo niedługo i to w dobrych cenach tych najwolniejszych modeli.

Natomiast obawiam się, że jak wyjdzie Rhino 5 (za około 2 lata) - to już mało kto będzie pamiętać takie rozwiązania i socket 771, np. będzie w dobrej cenie jeden procesor 16 lub 24 rdzeniowy. Ja ogólnie jestem zdania, że nie istnieje dziś coś takiego jak potencjał rozwojowy w przypadku tak szybko rozwijającego się rynku, jak rynek PC.

Niedawno gdzieś czytałem (może to plotka), że Intel ma już działający prototyp procesora o 80 rdzeniach, ale o zupełniej innej konstrukcji, rdzenie te są o wiele prostsze niż cała architektura pojedynczego rdzenia rodziny x86. Jednym słowem - zawsze będzie coś się działo  8)
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2008, godz.22:54 wysłana przez Odyniec »

Offline daromaro

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja na forum: +1/-0
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Maj 2008, godz.08:10 »
Przeczytalem to co napisales i faktycznie masz racje - dwa lata dla PC to szmat czasu. Nie wiadomo co bedzie za 3 miesiace :). Ale czytajac inne posty w temacie 'sprzet' pomyslalem, ze jest to jedyny wybor dla obsluzenia wiecej niz 8GB RAM (dla Rhino im wiecej RAM tym lepiej - taki mam wniosek). Plytki z chipem 775 obsluguja max 8GB RAM (no ja nie znalazlem obslugujacej wiecej - dla platformy Intel bo tylko taka mnie interesuje). Nawet jak pracujesz na jednym procku czterordzeniowym to przy XP64bit masz mozliwosc wpakowania 32GB RAM dla plytek Intela i 16GB RAM dla Asusa. No ale czy warto? Czy jednak skonfigurowac sobie cos na Socket 775 i chipie X48 i np. Q6600?
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2008, godz.08:12 wysłana przez daromaro »

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Maj 2008, godz.09:05 »
Ale po co to wszystko (obecnie) skoro Rhino jako aplikacja 32 bitowa wykorzysta góra 2Gb Ramu  :-X

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Maj 2008, godz.09:35 »
A po to, że pod systemem 64-bit, Rhino choć jest 32-bitowe, ma przestrzeń adresową na swój proces do 4 GB, a nie do 2 GB  ;D ;D ;D
I nawet dla tej różnicy warto używać Rhino 32-bit pod 64bit systemem. Rhino po prostu jest mądrze skompilowane -  z flagą potrafiącą  wykorzystać rozszerzone adresowanie.
Ale wiadomo - każdy czeka na natywną, rasową wersję 64-bitową Rhino.  :)

Na dziś - Q6600 podkręcony i nieco powyżej 4 GB RAM (np. 6 GB). No i oczywiście polecam z całego serca 64bit system operacyjny. Śmiga jak marzenie.
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2008, godz.09:38 wysłana przez Odyniec »

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Maj 2008, godz.10:24 »
Mhm o tym nie widziałem, wiem, że można próbować patchować aplikacje np. tym http://ntcore.com/4gb_patch.php żeby rozszerzyć adresowanie z 2 do 4 GB, ale nie widziałem, że Rhino 4 sam w sobie ma taką funkcję.

PS. Odyniec masz Viste 64 czy XP 64?

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Maj 2008, godz.10:40 »
Masz rację z patchowaniem, ale właśnie Rhino nie trzeba patchować, jest już skompilowany w odpowiedni sposób. ;D
Mała rzecz a cieszy i świadczy dobrze o programistach. 8)
Ja mam styczność z Vistą Business 64-bit.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Maj 2008, godz.16:38 »
"Ważną zaletą takiego systemu jest jednak fakt, że jest to pojedyncza maszyna wielordzeniowa" - tak napisałem w drugim poście tego wątku.

Wiele osób na gg pyta co to za zaleta - z radością i przekonaniem -   odpowiadam -  ano taka - że czasem jest taniej w licencjach oprogramowania, to wszytsko. O wiele taniej. Sprawa dotyczy szczególnie rozszerzeń do Rhino, które kosztują więcej za każdą maszynę w sieci, która liczy, ale jeśli masz "80" rdzeni, to nie płacisz nic poza podstawową licencję.


Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Maj 2008, godz.17:14 »
Racja racja, co prawda są programy w których licencja jest liczona "per core" ale na szczęscię użytkowników Rhino i jego rozszerzeń to nie dotyczy  :D no chyba że ktoś się zainteresował RealFlow'em  ;) tam licencja jest na 2 CPU, 4 CPU, 8 CPU albo 16 CPU na pojedynczej maszynie.

Poza tym transfer danych przez sieć opóźnia obliczenia...

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Maj 2008, godz.17:22 »
Skoro padło hasło RealFlow - z ogromną radością donoszę, że znana już z łamów naszego forum firma będzie na terenie Polski, oprócz Maxwella,  w końcu ten doskonały produkt dystrybuować, a najlepsze jest to, że impulsem było pojawienie się wersji pod Rhino... Znak czasów? Nie mam pojęcia, ale pozostaje tylko się cieszyć!

Tak trzymać zieloni.

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Maj 2008, godz.16:17 »
A po to, że pod systemem 64-bit, Rhino choć jest 32-bitowe, ma przestrzeń adresową na swój proces do 4 GB, a nie do 2 GB

Hmm już sam nie wiem, dziś trafiłem na to http://en.wiki.mcneel.com/default.aspx/McNeel/LargeAddressAware.html a z tego wynika, że max 3 GB możemy mieć... ale może ktoś wie jak to jest na 100% ? ;)

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Maj 2008, godz.17:22 »
To, co pokazujesz, to jest użycie techniki PAE (rozszerzenie adresu fizycznego) i dotyczy systemów 32-bit.
To jeszcze inna bajka  :) :D ;D 8) i rzeczywiście działa, nawet marek próbował, bo ten temat kiedyś był już poruszany, z tego co pamiętam.

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Płyty wieloprocesorowe
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Maj 2008, godz.17:34 »
A no tak, pamiętam, teraz wszystko już jasne ;) Tym bardziej, że kiedyś czytałem jak użytkownik Micha na forum ASGVIS pisał, że jemu Rhino się sypie przy zajmowaniu ok 3,9 GB w RAMie a to więcej niż 3GB  ;D