Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Marzec 2024, godz.02:07

Autor Wątek: Jaka karta będzie odpowiednia?  (Przeczytany 15604 razy)

adamnie

  • Gość
Jaka karta będzie odpowiednia?
« dnia: 13 Luty 2008, godz.22:05 »
Witam wszystkich,
mam takie pytanie zastanawiam się nad zakupem karty Rhino4, jak i samego Rhino, i nie wiem jaka karte wybrać.
Myślałem o GALAXY GeForce 8600GE 512MB DDR3 / 128bit a może coś odpowiedniejszego w podobnej cenie proponujecie.
Dopiero co zaczynam przygodę z Rhino znaczy uczę się na wersji darmowej i męczę się na takim zestawie:

Płyta Foxconn N15235 z zintegrowana grafiką
Pentium Dual Core 2140
2 GB RAM
Co proponujecie?

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Luty 2008, godz.22:53 »
Czy ja wiem czy sie męczysz?Nie jest zły, ale lepszy zestaw zawsze mile widziany. Nie wiem jak jest z jakością wykonania kart przez GALAXY- z pewnych źródeł wiem, że potrafią być awaryjne. Ja mam Gigabyte 8600Gt 256/128bit i jak na razie ok. Mam podobny zestaw do twojego, proponuje sprawdzić czy da się podkręcić procesor u ciebie. Ja swój podkręciłem na 2.2Ghz z 2GHz i nie ma żadnego problemu ze stabilnością pracy.

adamnie

  • Gość
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Luty 2008, godz.03:50 »
powiem wprost, na komputerach a dokładniej na ich podzespołach od strony tech. znam się gorzej niż wcale,
rozmawiałem ze szwagrem i mówił coś żeby rozejrzeć sie za kartą z większą szyną pamięci (nie wiem do czego to przypiąć i jak to sie ma do Rhino).

Sprawa przedstawia się tak:
obiecałem Narzeczonej ze na kartę nie wyłożę więcej niż 150 euro, więc już wybór pozostawił bym znawcom, a ze ja do nich się nie zaliczam i nie wiem co dobre dla Rhino wiec pisze tu.

Kolejna sprawa, to system operacyjny... jaki wybrać bo nie wspominałem wcześniej o tym. Lepszy będzie 32 czy 64 bitowy i Xp czy Vista.

p.s. weźcie pod uwagę że moja druga połówka lubi czasami (praktycznie kiedy tylko nie widzę) popykać w DXBall-a, i nie chciałbym Jej tej przyjemności odbierać a chyba na 64b już nie pójdzie ?

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Luty 2008, godz.07:45 »
Napiszę swoje zdanie na ten temat.
Rynek kart graficznych rozwija się dziś jeszcze dynamiczniej niż rynek procesorów głównych. Rodzina Nvidia 8600 dziś (luty 2008) jednak już mocno się zestarzała i jej wydajność nie wzbudza już zachwytu. Dziś za 150 euro brałbym do Rhino z pełną odpowiedzialnością ... ATI - Gigabyte Radeona 3850 512 MB lub wersję 256 MB ale z wersję z bardzo szybkimi pamięciami.
Wydajność tych kart ATI w Rhino, w porównaniu do starych, dobrych Gefroce 8600, to zupełnie inny poziom... Wystarczy poczytać testy lub zobaczyć osobiście, co polecam  :D
Co prawda są ciągle drobne kłopoty w Rhino z kartami ATI, ale po SR3 nie są one już tak dokuczliwe, aby rezygnować z dwukrotnego wzrostu wydajności (w Rhino).

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Luty 2008, godz.09:44 »
Może dodaj co masz zamiar robić w Rhino, bo to da do myślenia czego Ci bardziej trzeba, czy np. stabilności zwykłego Win. XP, czy może będzie istniała potrzeba używania ponad 2 GB ramu, to może lepszy będzie system który może zaadresować więcej pamięci (czyt. 64 bit)

PS. DXBall dobra gra, też w to kiedyś lubiłem pograć  8)
« Ostatnia zmiana: 14 Luty 2008, godz.11:00 wysłana przez satrab »

adamnie

  • Gość
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Luty 2008, godz.10:57 »
na początek się Go nauczyć - zaprojektować jakiś model do sklejenia, a później to sie zobaczy

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Luty 2008, godz.19:36 »
Do nauki to w sumie starczy to co masz, nawet ta karta graficzne pewnie uciągnie nie jeden tutorial, a co do kupna nowej, to ja od pewnego czasu się nie interesuję rynkiem kart więc się nie będę wypowiadać, dodam że jak by karta miała 256bitowe pamięci to zawsze będzie "przyjemniej" zwłaszcza przy pracy3D/grach w wysokiej rozdzielczości. Renderować nie będziesz więc procka chyba nie ma co stresować podkręcaniem.

Co do systemu operacyjnego, to nie widzę dla Ciebie żadnych korzyści z Visty (a problemy mogą być), a czy na XP64 zadziała DXBall to nie wiem  :)

adamnie

  • Gość
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Luty 2008, godz.03:12 »
Odyńcu masz na myśli taką ???
a może taka, albo taka
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2008, godz.04:31 wysłana przez adamnie »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Luty 2008, godz.10:32 »
Zdecydownie chodziło mi o ten pierwszy model ATI 3850, bo przecież ma to być do 150 euro.
Uzupełniając nieco moją wypowiedź - jeśli możesz jakieś 100 PLN dołożyć, to już nie opłaca się kupować ATI!
W tej cenie już należy szukać Nvidia Geforce 8800GT 256 MB, który jest około 1/4 szybszy od Radeona 3870 ! (więc od tych dwóch kolejnych Twoich propozycji)
Wiem, że to trochę skomplikowane, ale tak to już w sprzęcie jest, czasem 50-100 PLN robi ogromną różnicę. Ja napisałem pierwotnie  - co kupić do 150 euro.
 

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Luty 2008, godz.11:48 »
Możesz zrobić taki sposób. Dogadać sie z odpowiednim sklepem( najlepiej zaprzyjaźnionym) że kupisz kartę graficzna z możliwością wymiany na lepszą po jakimś czasie. Sklep odkupi taniej twoja kartę, Ty dorzucisz różnicę miedzy starym a nowszym modelem  . W ten sposób możesz wymieniać sprzęt nie martwiąc się , czy znajdziesz kupca na starą kartę. Jeżeli planujesz często ulepszać sprzęt, to ma to sens.

adamnie

  • Gość
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Luty 2008, godz.17:17 »
ok.powiedzmy ze uda mi się jakoś przekonać Narzeczoną to podniesienia kosztów o te 50 euro to w sumie tylko dniówka więcej
to teraz jakiego producenta wybrać i dlaczego na co zwracać uwagę w parametrach a może ktoś zna jakiś link do opisu tych wszystkich nieznanych mi słówek jak :

Szerokość magistrali pamięci:   256 bit
Czas dostępu pamięci:   1,2 ns
Ilość jednostek Vertex Shader:   112
Procesory strumieniowe:   112
Taktowanie procesora:   600 MHz
Efektywne taktowanie pamięci w 3D:   1600 MHz
Technologia wykonania:   65 nm
RAMDAC

ps. do Polski po kartę wybieram się 17 marca więc mam jeszcze czasu troszkę

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Luty 2008, godz.07:33 »
Jeśli masz około 700 pln na kartę grafiki, to z pewnością kup Nvidia Geforce 8800 GT 512 MB, np to. Jeśli wolisz ATI (ale od Geforce 8800GT będzie nieco wolniejsze, to polecam to)

Co do wyjaśnień danych technicznych - poszukaj w serwisach zajmujących się testami podzespołów komputerowych, tam są całe artykuły na ten temat. A jeśli na szybkiego, to np. tutaj.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Luty 2008, godz.10:33 »
Małe uaktualnienie, które wywala do góry nogami nasze dotychczasowe ustalenia.
Pojawiła się nieco zubożona wersja Geforca 8800 - Nvidia Geforce 8800 GS (nieco obcięty z jednostek, szyna 192-bit) w super cenie 500-700 PLN za wersję 384 MB, więc już ATI niestety nie opłaca się w żadnej konfiguracji. Wydajność - tylko o 15% mniejsza niż 8800 GT. Układ doskonale się podkręca, a podkręcony jest wolniejszy od 8800 GT już tylko o 4%.

Jak to się szybko wszystko  zmienia...

adamnie

  • Gość
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Luty 2008, godz.22:59 »
dzięki wielkie jak powiedziałem wcześniej zakup planuję na drugą połowę marca wiec każda informacja i rada jest dla mnie cenna.
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc, mam nadzieje ze będę w stanie sie kiedyś odwdzięczyć ;)

ps. a czy lepsza opcją będzie karta GeForce 8800GT z mniejsza pamięcią czy 8600 z większa pamięcią, bo nie wiem co lepsze  :-X
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2008, godz.21:25 wysłana przez adamnie »

adamnie

  • Gość
Odp: Jaka karta będzie odpowiednia?
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Luty 2008, godz.11:35 »
I powstało kolejne ograniczenie bądź wydatek a mianowicie zasilacz... mój ma takie parametry jak na załączonym poniżej obrazku  :-X
a i jeszcze jedno "wymagana dodatkowa wtyczka 6-pinowa PCI-E" - to cytat z opisu jednej karty a dokładnie EVGA GeForce 8800GS 384MB DDR3 / 192bit TV / DVI PCI-E

Czy zasilacz muszę wymienić na mocniejszy?