Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.14:03

Autor Wątek: Komputer do 2000zl  (Przeczytany 13159 razy)

miwt

  • Gość
Komputer do 2000zl
« dnia: 10 Grudzień 2007, godz.22:48 »
witam

od kilku godzin przegladam sobie wasze wypowiedzi na temat co lepsze co gorsze i gdybym mial to teraz sam zebrac w kupe byloby ciezko tymbardziej ze niestety nie mam o tym zielonego pojecia

obecnie mam giga ramu, fx 5600, hm a reszta to nic specjalnego zreszta calosc mimo ze az tak bardzo nie zamula to czas najwyzszy odswiezyc

idac dalej tym tropem kolo lutego zamierzam troche to zmienic i dokonac sporych modernizacji iiiiiii tutaj chcialbym was prosic o  pomoc jako ze widze ze naprawde macie pojecie o tym co piszecie

w skrocie za ile i do czego mi sluzy komputer!
-do wydania mam 2000zl max

-jesli chodzi o uzytkowanie to chcialbym przedewszystkim zeby smigaly na nim dosc szybko oprogramowania jak corel draw 11/12, 3ds max-rendering, RHINOCEROS ;D, photoshop, jak i inne oprogramowania tego typu w stylu flash, auto cad itp, poprostu zeby nadawal sie do szybkiej i efektywnej pracy

-nieukrywam ze jako ze swiat gier obecnie stoi juz praktycznie na poziomie bardzo realistycznym i wydanie 2000zl nie moze za soba niesc tylko i wylacznie satysfakcji z pracy :) chyba jak kazdy mam ochote sobie pograc w nowe lub "ostatnie dobre gry" i tu nasuwa mi sie pytania... czytalem watek o 2 i 4 rdzeniowych prockach i chcialbym aby ktos dal znac czy  powyzsze oprogramowanie, nie chodzi mi o samo rhino ale tez cala reszte powyzszego oprogramowania jak photoshop i corel draw itp. oraz gry beda chodzic pod 4 rdzeniami? Nacodzien uzywam tych programow do wlasnych i szkolnych  projektow wiec nie moglbym sie tak uziemic ;D

z tego co pamietam pisane bylo ze nie wszystkie aplikacje jeszcze pod nim dzialaja ale z drugiej strony swiat tak idzie na przod ze za pol roku to moze byc juz standardem? a 2 rdzeniowe potrochu przezytkiem?...

oczywiscie prosze o pomoc ;D ;)
z gory thx
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2007, godz.00:09 wysłana przez miwt »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Grudzień 2007, godz.00:49 »
Cześć miwt - witam na forum :)

Napisz konkretnie co do wymiany; póki co podałeś nam jedynie szczątkowe informacje... przydałoby się jeszcze:
- co to za pamięć (marka, na jaki slot, taktowanie)
- jaki masz zasilacz
- jaka płyta?
- buda też do wymiany?
Generalnie trzeba by sobie jasno powiedzieć, czy chcesz zrobić upgrade, czy złożyć nową maszynę ;)

Pozostaje jeszcze kwestia upodobań co do marki... niby trywialne, ale jednak różnie do tego ludzie podchodzą.

Co do dwujajowców - to nie jest przeżytek, to jest obecnie standard ;)
A za pół roku wojna na cztery jaja dopiero się zacznie na poważnie. Ati niebawem powinno wypuścić nowe modele swoich czterojajowców i dopiero będzie można porównywać osiągi względem pseudo 4-jajowych Inteli :]

Generalnie kupiłbym teraz 2-jajowca Ati, mimo że wypadnie pewno nieco gorzej w testach niż porównywalny Intel; ale ma to też swoje plusy. Kupując teraz płytę na AM2, możesz załadować jej później 4-jajowca ]:-> U Intela już taki numer raczej nie przejdzie i bez nowej mobo się nie obejdzie :]

Cytuj
...czytalem watek o 2 i 4 rdzeniowych prockach i chcialbym aby ktos dal znac czy  powyzsze oprogramowanie, nie chodzi mi o samo rhino ale tez cala reszte powyzszego oprogramowania jak photoshop i corel draw itp. oraz gry beda chodzic pod 4 rdzeniami?...
Chodzić będą, bo niby czemu miałyby nie chodzić... pytanie, czy będą potrafiły wykorzystać zasoby kompa. I tu Ci mogę śmiało odpowiedzieć - NIE (tak na 80% przypadków). Większość softu nadal pisana jest pod jednojajowce. Powoli pojawiają się aplikacje (zarówno prog. jak i gry) pisane pod wielojajowce, ale minie jeszcze trochę czasu nim będzie to standardem.

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Grudzień 2007, godz.01:05 »
Ja teraz, krótko bo spać mi się chcę.. ale nie mogę nie skomentować tego co napisał Havoc, tzn kupując dziś pod Intela płytę na socket 775 (obecny standard), na chipsecie np. P35 (tani) , możesz włożyć w niego 2 jajowe Core 2 Duo, 4 jajowe Core 2 Quad, a także w przyszłości włożyć procki wykonane w technologii 45 nanometrów (Penryn)

Co do wykorzystania 4 rdzeni przez aplikacje to się zgodzę, że poza renderowaniem słabo z tym, natomiast jak masz odpalone naraz 3 okna Rhino, Photoshopa, Firefox'a, GG, Winampa itd itd to zaczynasz czuć, że 4 rdzenie i 2-4 GB ramu mają sens  :)

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Grudzień 2007, godz.09:51 »
Zgadzam się z przedmówcami.
Ja napisze krótko - kupuj Q6600 - czyli najtańszego czterordzeniowca intela, kartę graficzną Nvidia 8600GT 512 MB, a z resztą kombinuj tak, aby zmieścić się w 2000 pln. Nie będzie to proste, ale wykonalne i warte każdej złotówki  :)

Obecnie testuję komputer HP Pavilion a9040.pl i ciągle szukam szczęki pod stołem. Nie chcę robić kryptoreklamy, szczególnie, że HP nic nam nie płaci  8), ale mam wrażenie, że komputer naprawdę stał się znów osobisty...  ;)
Jak się wyrobię w czasie - wkrótce test u nas na forum tej maszyny. A dodam tylko - że nic, a nic, nie podkręcałem!

miwt

  • Gość
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Grudzień 2007, godz.23:05 »
niestety jak uprzedzalem moja wiedza na ten temat jest mocno ograniczona wiec dokladne dane podam za okolo 2 tyg jak wroce na swieta

w sumie macie racje zapomnialem napisac, cala obudowa od komputera plus monitor zostaje, zamierzam tez zatrzymac dysk mimo ze ma tylko 80gb, ale obecnie nie robi mi to roznicy bo wiekszosc gdzies tam jest ponagrywane na cd i wolne miejsce sie zawsze gdzies znajdzie

chce wymienic tylko 3 rzeczy : grafe, procka i plyte glowna wiec wlasciwie stara obecnie nie gra roli ,takze

co do marek nie mam upodoban, nie znam sie na tym poprostu, a zreszta widze ze wielu z was ma tutaj spora i sprawdzona wiedze i napewno nie tylko z testow, ale takze praktyki wiec raczej zdam sie na wasze opinie

co do propozycji karty grafikicznej  jak najbardziej mi odpowiada, troszke dzis o niej czytalem i mysle ze moge spokojnie przeznaczyc na nia te pieniadze (Odyniec czy orientujesz sie moze po ile ona teraz stoi bo widzialem rozne ceny,
chodzilo ci dokladnie o ta tak? 

http://www.proline.pl/shop.php?prodid=EVGA+512-P2-N756-TR

 w kazdym badz razie gdyby sie zdecydowal na 4 rdzeniowego i ta grafe  zostaloby mi okolo 850zl na plyte glowna + ramy i nie ukrywam ze fajnie by bylo miec cos kolo 4gb :) , 1 gb moglbym wziasc z starego sprzetu jesli wogole istnieje mozliwosc ich wykorzystania w taki sposob ?


co do procka nadal jestem w kropce heh

najblizej jestem jednak tego 4 rdzeniowego gdyz jest to napewno sprzet z wyzszej polki i mysle ze warto w niego zainwestowac (nie jestem tez na tyle maniakiem zeby porownywac go z innymi 4 rdzeniowymi ktore wyjda gdyz to i tak jak za te pieniadze powinny byc szybkie sprzety o zblizonych parametrach), z drugiej strony nawet jesli malo ktory program bedzie wykorzystywal w pelni zasoby kompa teraz to za rok czy 2 lata moze sie to w pelni zmienic, a po takiej wymianie jaka planuje chce miec spokoj przynajmniej na 4 moze nawet 5 lat mimo tego ze wtedy komputer mocno sie zestarzeje no ale co tam jako sie przezyje ;) jedyne co to wymienie dysk jak padnie hehe...

z drugiej strony czesto zdarza mi sie uzywac kilku rzeczy naraz: tu sie cos sciaga, tam antiwirus, w cos gram, winamp, cos renderuje wiec napewno do jakiegos stopnia bedzie wykorzystywana pamiec a w miare uplywajacych lat inne aplikacje beda na nim takze bardziej wydajne wiec mysle ze za 3 lata komputer moglby byc juz eksploatowany w duzym stopniu...przynajmniej ja tak to widze jesli mam bledne myslenie oswieccie mnie :D

jesli mielibyscie do tego jakas rozsadna propozycje plyty glownej prosze o jakas odpowiedz wedle tych kwot co pisalem powyzej, swoja droga zamierzam jeszcze o tym troche poczytac i przedstawiac moze jakas moja wersje ( jest wogole obecnie jakis pionier na rynku wlasnie w tym wyrobie i wogole ktore plyty mogly by udzwignac ta grafe, 4Gb i 4 rdzenie?)

zastanowila mnie jedna rzecz w twojej wypowiedzi

"Co do dwujajowców - to nie jest przeżytek, to jest obecnie standard 
A za pół roku wojna na cztery jaja dopiero się zacznie na poważnie. Ati niebawem powinno wypuścić nowe modele swoich czterojajowców i dopiero będzie można porównywać osiągi względem pseudo 4-jajowych Inteli :]

Generalnie kupiłbym teraz 2-jajowca Ati, mimo że wypadnie pewno nieco gorzej w testach niż porównywalny Intel; ale ma to też swoje plusy. Kupując teraz płytę na AM2, możesz załadować jej później 4-jajowca ]:-> U Intela już taki numer raczej nie przejdzie i bez nowej mobo się nie obejdzie :]"

czyli co dokladnie masz na mysli ? ze po jakimis czasie mozna bedzie dodac do 2 rdzeni kolejne 4, i co razem uzyskac 6 w tym samym procku :o ?, czy to poprostu moja niewiedza sie klania ;)






« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2007, godz.00:36 wysłana przez miwt »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Grudzień 2007, godz.09:27 »
Nie dokładnie o taką kartę grafiki mi chodziło. Należy unikać jak ognia kart opartych na starych pamięciach - czyli w przypadku kart grafiki będzie to ddr2. Moje więc propozycje:
to
ale najlepiej (i to zdecydowanie) to (najszybszy chyba 8600 GTS na rynku Z taką kartą Rhino "będzie widać tylko na zakrętach" jak to się mówi..  ;D

4 GB pamięci, np.tutaj nie wybredzałbym

Co do procesora 4-rdzeniowego - brać i się w ogóle nie zastanawiać. To żadna nowość, ani żadna wyższa półka, a w Rhino się przyda, przy 4 GB RAM kilka programów naraz (przy ustawieniu odpowiedniej koligacji) będzie pracować, jakbyś miał 4 komputery obok siebie postawione.

Według moich wyliczeń zostaje nam około 400 pln na płytę główną - świetnie! To i bierzemy.

Przy takiej konfiguracji, można będzie całość lekko podkręcić, np z 2.4 GHz na 3 GHz, bo zostanie nam kilkadziesiąt złotych na dobre chłodzenie.

Co do ostatnich zdań, to chodzi o to, że ta sama płyta obsłuży i 2 i 4 rdzeniowce, ale polega to na tym, że wyjmujemy 2 rdzeniowca i na jego miejsce pakujemy 4rdzeniowca.
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2007, godz.09:31 wysłana przez Odyniec »

miwt

  • Gość
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Grudzień 2007, godz.09:42 »
ok wielkie dzieki za szybka odpowiedz teraz to wszystko przemysle moze jeszcze cos potanieje do lutego i wio do sklepu  ;) ;D

Offline bTree

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Grudzień 2007, godz.10:47 »
Widzę, że Odyniec jest świetnie obeznany ze sprzętem :)
Ja się wtrącę tylko co do RAMu. Otóż (mimo stosowania różnych "sztuczek") WinXP i Vista 32-bit nie "widzą" tych 4 GB, ale ok. 3.25 - 3.5 GB. Czasami nawet mniej. 64-bitowy XP podobno widzi 4GB RAMu, ale z Vistą 64-bit są już problemy. Kolega ma taki "wypasiony" sprzęt i do instalacji Visty musiał wyciągać kość 2GB. Oficjalna odpowiedź microsoft'u jest taka, że SP1 ma rozwiązać ten problem.
A do lutego na pewno coś potanieje :)
powodzenia i udanych zakupów.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Grudzień 2007, godz.11:00 »
BTree to prawda, co piszesz, nie wspomniałem o tym, ale przy obecnych cenach pamięci - warto mieć nawet te 3.25 GB  ;D
A co do znajomości sprzętu - nie przesadzałbym, trochę się orientuje, ale do świetności mi daleko.
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2007, godz.11:02 wysłana przez Odyniec »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Grudzień 2007, godz.12:16 »
miwt - koledzy już wyjaśnili, to i nie będę się powtarzał. Co do zakupów natomiast - albo kupujesz teraz, albo nie wcześniej niż koło połowy stycznia '08. Zapomnij o kupowaniu pod koniec grudnia - możesz mieć i pewno będziesz miał problemy ze znalezieniem podzespołów... koniec grudnia to okres inwentaryzacji etc. i generalnie ciężko ze znalezieniem podzespołów ;) Ja pamiątek szukałem po paru sklepach i w końcu z trudem znalazłem, ale i tak musiałem na nie trochę poczekać...

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Grudzień 2007, godz.19:10 »
W ten sposób każdy każdego uzupełnił i masz rzeczywiście już pełny i rzetelny obraz miwt - i ja życzę udanych zakupów no i ogromnej później satysfakcji, bo o to przecież chodzi.

miwt

  • Gość
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Grudzień 2007, godz.20:51 »
no wielkie dzieki panowie jeszcze raz

HAVOC-no tak jak wyzej pisalem przymierzam sie do zakupow na poczatku lutego  bo dopiero wtedy bede mial i fundusze i mozliwosc zakupu

mam jeszcze jedno pytanie choc tu po czesci bardziej informacyjne

obecnie mam giga kingstona czy nie powinienem dokupic tej samej firmy ramu? i co mnie ciekawi to rozpietosc cen gdzie giga mozna kupic od 63 do nawet 300, czy chodzi tutaj bardziej o markowosc czy jakosc produktu choc czy jest to jakas znaczaca roznica jesli chodzi o sama kwestie ram przy tych wczesniejszych parametrach o ktorych wyzej byla mowa? (wiem wiem upierdliwy jestem :-[ :))

ps. i co to jest do cholery CL3, CL4, CL5 ::) ;) na kazdej tego typu stronie powinien byc darmowy slownik z wszystkimi okresleniami dla mniej zoorientowanych hehe



« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2007, godz.20:59 wysłana przez miwt »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Grudzień 2007, godz.21:32 »
Cena pamiątek przede wszystkim zależy od ich parametrów i technologii wytwarzania. Jeśli o markę idzie - z grubsza ceny pamiątek o tych samych parametrach, ale różnych producentów są zbliżone; choć zdarzają się też modele znacznie droższe od innych, np. ze względu na zamontowane na nich specjalne, chłodzenie etc. - generalnie dłuższy temat ;-)

CL - to nic innego jak Clock Latency, czyli opóźnienie zegara. Im niższe, tym pamiątki szybsze i droższe zarazem ;-)

Różnice w cenach, które zauważyłeś wynikają zapewne z tego, że porównywałeś pamięci DDR z DDR2, DDR3 i cholera wie czym jeszcze ;P

Kupując nowe mobo, zapewne będzie obsługiwała pamiątki DDR2 - obecny standard (zważywszy, że DDR3 dopiero na rynek wchodzą). Będziesz potrzebował też pamięci na gniazdo DDR2. Twoje Kingstony zapewne są DDR, więc nici z przełożenia ;)

Ściągnij sobie darmowy soft cpu-z - odpal i będziesz wiedział w miarę dokładnie, co za bebechy masz obecnie; a i my powiemy Ci wtedy więcej, czy coś da sie przełożyć ;)

miwt

  • Gość
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Grudzień 2007, godz.20:48 »
ok thx za info
po powrocie dokladnie posprawdzam wszystko zeby miec pewnosc co i jak ;)

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Komputer do 2000zl
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Grudzień 2007, godz.16:36 »
będę musiał sie z tą gazetką zapoznać :(
przed wiosną będę zmuszony wymienić swojego sprzęta.... byle tylko wypłaty były terminowo :-[