Zaloguj się lub zarejestruj. 19 Kwiecień 2024, godz.09:20

Autor Wątek: Karta grafiki - jaka?  (Przeczytany 3474 razy)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Karta grafiki - jaka?
« dnia: 05 Listopad 2007, godz.12:34 »
Dokonałem wyboru płyty głównej pod cztery rdzenie. Dam zarobić firmie Asus kupując jej produkt o symbolu ASUS P5K (ok. 500zł) z najnowszym procesorem P35.
Teraz zastanawiam się nad wyborem karty graficznej. W kręgu mojego zainteresowania są trzy model:

 1. Asus 8600GT SILENT 512MB – ok. 500 zł
 2. Asus 8600GTS PCIex 256MB – ok. 550zł
 3. Asus 8600GTS SILENT 256MB – ok. 600zł

Teraz nasuwa się pytanie którą wybrać. Pierwsza z nich jest wolniejsza od pozostałych ale ma za to więcej pamięci i jest cicha. Druga jest bardzo zbliżona parametrami do ostatniej, wydaje się ze jedyna różnica to cichy system chłodzenia. Optymalnym zakupem była by karta druga, ale w moim przypadku jestem w stanie dopłacić te 50zł aby mieć trochę więcej świętego spokoju i kupić trzecią z cichym wentylatorem.
Czy do pracy z Rhino lepiej wybrać kartę szybszą ale z mniejszą ilością pamięci, a może wolniejszą z większą ilością Ramu?
A może zaproponujecie inna kartę max do 600 zł.
Hal
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Karta grafiki - jaka?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Listopad 2007, godz.13:02 »
Moim zdaniem, w przypadku Rhino, Twój wybór powinien paść na kartę szybszą i z mniejsza ilością pamięci. Duża pamięć przydaje się w pracy w Rhino, gdy nakładamy ogromne ilości tekstur na nasz obiekt.
W tym konkretnym przypadku różnice w wydajności tych 3 kart w Rhino okażą sie być znaczące.

Pierwsza propozycja, to 512 MB pamięci i ciche chłodzenie, jednak rdzeń taktowany jest "tylko" 540 MHz, a pamięci GDDR3 są raczej marnej jakości (dlatego w tej cenie dostajesz ich 2 razy więcej) i nie grzeszą wydajnością (efektywne 1400 MHz).

Druga i trzecia propozycję łączy wydajność i moc - to 675 MHz na rdzeniu i efektywne 2 GHz na pamięciach. To naprawdę wystarczy dla układu 8600, aby wygodnie pracować. Chłodzenie (wiatrak) stosowany przez Asusa nie jest głośny, ale jak chcesz mieć idealną ciszę, lepiej dopłacić do chłodzenia pasywnego.

Jeszcze jedna sprawa - trzeba pamiętać, że jeśli planujemy kartę podkręcać - chłodzenie pasywne (SILENT) odpada - karty z takim chłodzeniem i tak są w trakcie pracy tak gorące, że spokojnie można na nich przygotować jajecznicę. Ponadto karty z pasywnym chłodzeniem podwyższą nam temperaturę w obudowie komputera o jakieś 2-3 stopnie. Czasami może to mieć znaczenie.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Karta grafiki - jaka?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Listopad 2007, godz.15:40 »
Ja bym Ci radził poczytać trochę recek i opinii na temat tych kart. Nie mam teraz zbytnio czasu, żeby przyjrzeć się im bliżej, ale weź pod uwagę, że część kart sprzedawanych jako cichych, czyli z rzekomo cichym wiatrakiem, ma tak na prawdę jedynie obniżone obroty. Przy znacznym obciążeniu takie obroty mogą nie wystarczyć, a wtedy trzeba będzie je zwiększyć... i zwiększyć tym samym poziom hałasu ;)

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Karta grafiki - jaka?
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Listopad 2007, godz.19:18 »
Ano np. taki, jaki ostatnio kupił sobie kolega jachty:
LCD Belinea panorama 22", niedroga a sprawdza się rewelacyjnie.