Zaloguj się lub zarejestruj. 27 Kwiecień 2024, godz.00:36

Autor Wątek: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?  (Przeczytany 16688 razy)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« dnia: 16 Październik 2007, godz.14:19 »
Witam ostatni przeczytałem artykuł o wspaniałości procesorów kilku rdzeniowych i doszedłem do wniosku że na razie nie warto jeszcze przepłacać za taki procesor.
Problem tkwi w tym że cztery rdzenie nie są wstanie obsługiwać zwykłych aplikacji ze względu na problem jej podziału na wszystkie rdzenie procesora. Programiści maja spore wyzwanie aby taki soft przekompilować na odpowiedni kod zrozumiały dla wszystkich rdzeni, a w niektórych przypadkach jest to prawie nie możliwe. Moim zdaniem czterordzeniowość procesora sprawdza się tylko przy pracy z kilkoma nie zależnie pracującymi aplikacjami i może warto by pozostać przy jednym procesorze dobrze podkręconym.
Myślę ze to dobry chwyt marketingowy firm produkujących procesory.
A jak sprawa wygląda z Rhino i co o tym sądzicie?
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

TNT

  • Gość
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Październik 2007, godz.14:33 »
z mojego doświadczenia z dwoma rdzeniami stwierdzam że przy modelowaniu jak na razie nie widać odczuwalnej różnicy...
co innego render - tutaj już zarówno flamingo jak i vray skracają czas renderu mniej wiecej o połowe na moim sprzęcie (turion x2) w porównaniu z pentium4...

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Październik 2007, godz.15:17 »
Kolejne widać podejście do sprzętu...

Ok, więc jedziemy.

1. "cztery rdzenie nie są wstanie obsługiwać zwykłych aplikacji ze względu na problem jej podziału na wszystkie rdzenie procesora"
Wszystko zależy od aplikacji i jak dawno została napisana. Owszem, są takie , które nie potrafią wykorzystać wielu rdzeni, a wręcz mają z nimi problemy (np . większość gier). Jeśli chodzi o Rhino - w modelowaniu wykorzystuje max 4 rdzenie, w renderingu, o ile wiem, nieoficjalnie nawet 8. NIE poczuje się różnicy podczas modelowania (czas działania funkcji, transformacji, PÓKI się nie robi NAPRAWDĘ dużego projektu - To prawda).

2.Hal wspomniał o problemie rekompilacji oprogramowania, aby działało na wielu rdzeniach. Ha, to nawet bardziej, to nic nie da. Trzeba wszystko napisać od początku, tak naprawdę, stąd wysyp od początku do końca aplikacji wielordzeniowych zacznie się mniej więcej w połowie 2008, kiedy praktycznie każdy już będzie miał dwurdzeniowa na pokładzie. Rhino 5 - będzie już zupełnie wielowątkowy w każdym swoim podprocesie - czyli obojętnie mu będzie czy masz 2, 4 , czy 32 rdzenie - takie właśnie mają być aplikacje.

3. "przepłacanie za taki procesor" ???? całkowicie się nie zgadzam, czy 210-220 pln brutto to dużo za dwurdzeniowy procesor? (np. AMD X2 3600+) lub 230-240 pln brutto za Pentium Dual Core E2140? Ponadto czterordzeniowce się w miarę podkręcają (Intel Q6600 mniej więcej o 400-600 MHz), a co mówić o dwurdzeniowcach, one podkręcają się jak marzenie, klucz, to po prostu nie DOBRA, ale BARDZO DOBRA płyta główna (np. Asusa). Sam mam AMD x2 3800+ (2 Ghz) podkręcony już dziś (wygrzał się już nieco i daje mi więcej, poprzednio miałem 2.6 - 2.8 ) do 2.9 GHz) - jak dla mnie to świetny wynik.

4. Wiele wtyczek do Rhino nie działa już w środowisku Rhino, czyli co de facto oddzielnymi aplikacjami, np Maxwell. Wtedy, jak napisałeś Hal - widać te Rhino i taką wtyczkę widać tylko "na zakrętach". Maxwell sobie liczy , a my normalnie, z pełną prędkością pracujemy w Rhino, zupełnie niezależnie.

5. To nie jest chwyt marketingowy, po prostu, możliwości technologii krzemowej mają swoje granice, choć działają już procki z zegarami nawet 80 GHz, o wiele taniej jest inwestować w technologię wielordzeniową - ta sama wydajność za o wiele mniejsze pieniądze. Tylko - to fakt - oprogramowanie musi nadążyć, ale nie ma tak, że nic się nie dzieje, wręcz moim zdaniem odwrotnie.

Kiedyś ktoś napisał, że na wielordzeniowości w informatyce skorzystają głównie graficy i projektanci 3d, to prawda, póki co my zyskujemy najwięcej, moim zdaniem, naprawdę grzech nie korzystać...

pozdr
« Ostatnia zmiana: 16 Październik 2007, godz.15:19 wysłana przez Odyniec »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Październik 2007, godz.00:01 »
Na chwilę obecną - dokładnie jak Odyniec mówi - można brać x2 w ciemno... imho za śmieszne pieniądze. Raz, że robisz krok do przodu jeśli chodzi o wydajność; dwa - spokojnie da się to to podkręcić do znaczących wartości (oczywiście dochodzi kwestia reszty bebechów i odpowiedniego chłodzenia). Pomijając już fakt, że Dual Core'y często kręcą się do wartości, jakie z trudem uzyskasz na jednordzeniowcu...

Także nad czym się tu w ogóle zastanawiać :)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Październik 2007, godz.00:08 »
No to mnie przekonałeś Odyniec. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. Zweryfikowałem jeszcze raz artykuł na podstawie Twoich opisów i przyznaję -masz rację.
Faktem jest, to że artykuł bardziej dotyczył gier i aplikacji nie całkiem związanych z technologią 3D.
Co do przepłacania to rzeczywiście różnica miedzy Q6600, a E6600 wynosi około 200 zł. Natomiast porównując ceny procesora z odblokowanym mnożnikiem, czyli QX6800 , a zablokowanym Q6600 wynosi aż 3100 zł – tak wiec wydaje mi się ze tu nie warto przepłacać chyba że ktoś chce bardzo je sobie podkręcić –podobno tego procka można podkręcić do 4GHz
Jednak chyba skuszę się na Q6600 .
Hal
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Październik 2007, godz.07:54 »
Nasz kolega - jachty zdecydował się na Q6600, i w którymś z wątków, już nie pamiętam którym - bardzo sobie ceni taki sprzęt w praktyce. Ja także planuję Q6600 na gwiazdkę, jak Mikołaj mój list dostanie  ;D W tej chwili ten czterordzeniowiec Intela jest poza wszelką konkurencją, współczynnik wydajność / cena, ma po prostu zabójczy  :) dla konkurencji.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Październik 2007, godz.08:01 »
Aha, jeszcze w ramach ciekawostki - oto strona, która zajmuje się publikacją i zbieraniem wyników swojej sceny testowej, zrobionej w Maxwellu i pokazuje wyniki, jak widać na 8 rdzeniach już Maxwell liczy scenę w czasie krótszym od V-raya... Ciekawe tylko, jak wtedy szybko liczy V-ray  :D :D :D :D
Oto link: Benchwell.com Życzę jak najprzyjemniejszej lektury  :)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Listopad 2007, godz.23:56 »
Stało się zamówiłem bebechy i już do mnie jadą - oto moja konfiguracja:

Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz BOX - 885.00 zł
Asus P5K - 350.99 zł
Asus GeForce 8600 GTS 256MB DDR3 PCI-E BOX - 483.00 zł
Seagate Barracuda ST3250410AS (250GB, 16MB, SATA/300, NCQ) - 222.00 zł
A-Data DDR2 2x1024MB 800MHz CL5 BOX  - 160.00 zł

Udało mi się to wszystko kupić za trochę ponad 2100 zł
Napędy i obudowę biorę ze starego kompa.
Jeszcze musze tylko dokupić zasilacz czy 400W wystarczy ?
I za trzy dni  zaczynam składanie :)

Hal
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline bTree

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Listopad 2007, godz.00:09 »
Czesc Hal9000. Mam kartę graf. 8800 Ultra i minimum do niej to zasilacz 500W. Do Twojej zapewne tez. Przy takim sprzęcie jak zamówiłeś, komp będzie super i moim zdaniem lepiej dołożyć trochę "mocy" do niego.

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Listopad 2007, godz.00:17 »
No to w takim razie będzie 500W, -cholera jak żonka się dowie że komp czsem bedzie pobierał 0,4 -0,5 kW to mnie zabije - ;D
- dzięki bTree :D
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline bTree

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja na forum: +45/-0
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Listopad 2007, godz.01:16 »
Właściwie przepraszam. Kłopoty z Żoną to nie przelewki :D Możesz oczywiście zwalić na mnie, hehe.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Listopad 2007, godz.15:38 »
można powoli ryzykować stwierdzenie - "Rakieta Hala" model 500W  ;D ;D ;D ;D ;D

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Listopad 2007, godz.17:31 »
Sprzęcik stoi już złożony czekam jeszcze na pamięć.
Jedyna rzecz, której nie mieli na stanie, może to i lepiej bo kupiłem lepszą pamięć firmy GeiL Ultra DDR2 2x1GB PC6400 800MHz CL4  i nadaje się do owerlokingu :)
Jednak zakupiłem nowa obudowę z zasilaczem 400W z tego względu że kupiłem Windowsa XP Oema i musze nakleić nalepkę na obudowę na którą mam papier tzn. fakturę Vat. Jakieś chore zagrania z tymi naklejkami.
Mało tego, musze iść do jakiegoś punktu aby mi ja nakleili bo licencji jest tak napisane że licencja działa tylko z nowo zakupionym sprzętem, a instalacji musi dokonać autoryzowany punkt- pierdu, pierdu  :P
Zasilacz zmienię sobie później.
Ubolewam jeszcze ze nie było obudowy komputera Hal9000 - napewno bym kupił ;)
Dołączam kilka fotek mojej rakiety - pewnie za dwa - trzy lata bede musiał zmienić ten wpis z rakiety na żółwia. ;D
Hal
« Ostatnia zmiana: 24 Kwiecień 2009, godz.13:46 wysłana przez Hal9000 »
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Listopad 2007, godz.17:33 »
Spokojnie, ważne, masz już potwora na miejscu
reszta, to szczegóły
A rakieta - to powstaje, dziś każdy posiadacz komputera to jak Adam Słodowy, dla pokolenia 30+, ale taka jest prawda - co złożysz to masz

Jazdy więc bez trzymanki życzę...
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2007, godz.17:38 wysłana przez Odyniec »

Offline satrab

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja na forum: +138/-0
Odp: Dwa rdzenie, cztery, a może zostać przy jednym?
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Listopad 2007, godz.21:50 »
Hal 3 pytanka (odpowiesz w w swoim czasie...)
-masz czasem takie coś, że gdy włączasz komputer, on się wyłącza po sekundzie i włącza dopiero startuje dalej (tzw podwójny boot)
-czy te pamięci chodzą Ci na ustawieniach 4-4-4-12 (tak jak podaje producent) bo na 99% jak pierwszy raz je odpalisz to BIOS ustawi je na CL5
-ile masz stopni na procku podczas renderu (najlepiej v-ray po ok 30 minutach )

rozumiem ze trochę potrwa zanim będziesz mógł odpowiedzieć, ale z góry dzieki.