Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.12:49

Autor Wątek: MadCAM 4.0  (Przeczytany 20334 razy)

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
MadCAM 4.0
« dnia: 11 Październik 2007, godz.22:15 »
Przedstawiam inny program wspomagający wytwarzanie - MadCAM 4.0. Jest to rozszerzenie do Rhinoceros 3D. Bardzo przyjemne w obsłudze i ciekawe oprogramowanie.

Opisuję wersję demo która jest do ściągnięcia ze tej strony

---------------------------------------------------------------------------------------------

Instalacja programu jest prosta, nie wymaga dokładniejszego omówienia. Po zakończeniu instalacji uzyskujemy dostęp do narzędzi MadCam 4.0





Opiszę na początek prosty sposób symulacji i pracy z programem. Postaram sie dokładnie później opisać(chwilowy brak czasu :( ) wszystkie elementy.


Musimy najpierw mieć zaprojektowany element, który chcemy wykonać za pomocą obrabiarki.
Ja stworzyłem prosty przedmiot dla potrzeb prezentacji.


Wybieramy element lub powierzchnię którą  chcemy uzyskać. Klikamy w tym celu na odpowiedni przycisk na pasku MadCAM 4.0.


Wybieramy interesujące nas rzeczy i zatwierdzamy. Program automatycznie umieści powierzchnie w "pudełku" który będzie obrabiać.



Mając już zaznaczony obiekt musimy określić narzędzie skrawające.


[/img]

W oknie tym określamy odpowiednie parametry narzędzia. Możemy skorzystać z gotowych ustawień po prostu ładując je. Ważne jest aby posiadać faktycznie takie narzędzie. W przeciwnym przypadku
sami określamy odpowiednie parametry.
 

Mając już określoną powierzchnię,narzędzie wybieramy "ścieżkę narzędziową". Inaczej mówiąc rodzaj ścieżki po której porusza się część skrawająca. Ja wybrałem ścieżkę 3D.



Wybierając odpowiednia wywołujemy menu odpowiednie do każdego rodzaju ruchu.






W miarę potrzeb definiujemy parametry ruchu narzędzia i zatwierdzamy.

Program wykona obliczenia wg danych. Efektem będzie obraz graficzny ścieżki ruchu narzędzia.
Możemy obejrzeć symulację obróbki materiału. Klikamy na przycisk Simulate.


Poniżej kilka zrzutów z symulacji modelowania.




Podczas  symulacji możemy określić kilka parametrów-dostępne po kliknięciu ikonki Settings

 

Musimy teraz wygenerować kod maszynowy. Klikamy na ikonkę PostProces.


Klikamy na Post Process, zapisujemy.


Zapisany plik następnie otwieramy- mamy podgląd na wygenerowany kod.


-------------------------------------------------------------------
Cdn
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2008, godz.16:32 wysłana przez Odyniec »

Offline Hal9000

  • Moderator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Październik 2007, godz.00:09 »
Ja też czekam, zapowiada sie świetny materiał.
Jak by żył Wit Stwosz, to pewnie połamał by wszystkie swoje dłuta i zasiadł do kompa  ;D
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Październik 2007, godz.08:52 »
sea__ - Cieszę się, że dotykasz madCama, ja również czekam na dalszą część z niecierpliwością.

W ramach przypomnienia - oficjalna strona programu to madcamcnc.com
« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2007, godz.08:54 wysłana przez Odyniec »

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Październik 2007, godz.18:00 »
Kolejna część opisu MadCAM 4.0 - umieszczam wszytko w jednym głównym opisie, by nie szukać potem informacji wśród rozrzuconego materiału.

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Październik 2007, godz.21:46 »
Mówisz masz :). Co do ograniczeń doczytam i dopisze- bynajmniej jedno jest widoczne na drugiej fotce "(Max 200 lines in madCAM Demo)".



Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Październik 2007, godz.22:25 »
Oczywiście, że opiszę wszytko co uda mi się rozszyfrować. Wizytówka dobry pomysł :).
« Ostatnia zmiana: 15 Październik 2007, godz.22:46 wysłana przez Hal9000 »

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Październik 2007, godz.08:39 »
a ja mam takie pytanko - jaki zestaw urządzeń jest już zaimplementowany w programie?
o frezarce już wiemy, co poza nią ???

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Październik 2007, godz.22:05 »
Wizytówka :). Za dzień - dwa umieszczę opis jak się to robi.

A co do twojego pytania Kruk - jakoś nie widzę, żeby np. tokarka była dołączona. Program jest do maszyn CNC 3 - współrzędnościowych. Do tokarek wystarczą prostsze programy. Frezarki potrafią wykonać  o wiele bardziej skomplikowane rzeczy.

Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.

« Ostatnia zmiana: 16 Październik 2007, godz.22:13 wysłana przez sea__ »

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Październik 2007, godz.21:13 »
Wykonanie wizytówki.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Wizytówkę wykonamy na kawałku blaszki- płytki (prosty obiekt w Rhino). Tekst umieszczony jest jako krzywe wewnątrz obiektu.


Pierwszym krokiem jest wskazanie powierzchni, na której będziemy wykonywać napis.


Wybieramy odpowiednie narzędzie skrawające.


Na pasku MadCam 4.0 klikamy na Curve Milling, następnie  wybieramy Along Curves.


Wybieramy krzywe po których będzie poruszać się ostrze skrawające, zatwierdzamy.


Otworzy nam sie okno konfiguracji. W razie potrzeby konfigurujemy i zatwierdzamy.


Po obliczeniach program wyznaczy ścieżkę narzędzia.  Możemy przeprowadzić symulację.


Wynik symulacji.



Zamieszczam krótki film z symulacji wykonywania wizytówki - plik jest malutki :) http://forum.rhino3d.pl/index.php?action=dlattach;topic=379.0;attach=5231




« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2007, godz.21:38 wysłana przez sea__ »

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Maj 2009, godz.13:15 »
Mam pytanko? Powiedzmy ze nie bede frezowal z "pudełka" tylko mam np kopule (bo np taki kawalek drewna znalazlem) i nie chce zeby nadarmo maszyna wiercila "powietrze" (tam gdzie drewna nie ma a soft mysli ze jest)... Da sie okreslic kształ bazy (elementu, z ktorego bedzie frezowany obiekt??). Za info z gory dziekuje!

Offline sea__

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 613
  • Reputacja na forum: +132/-0
  • gg 444625
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Maj 2009, godz.10:14 »
Jeżeli chodzi ci o to co na grafice widać  to Tak  :D ( wypróbuj From Boundary Curves )
« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2009, godz.10:16 wysłana przez sea__ »

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: MadCAM 4.0
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Maj 2009, godz.16:02 »
O widzisz :) Geniuszu Ty :) Nie doczytalem o tym w helpie softu. No no no teraz to bajer. Dzieki za to info!! Nakierowales mnie. Jeszcze mi zostalo stworzenie/poskladanie sterownikow do mojej CNC (3 osiowa) + podłaczenie silniczkow do ramy i innych bajerow i moge probowac. Jak sie mi spodoba ten soft to kupuje :)