Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.21:22

Autor Wątek: Wypukłość łuków, wypukłość płaszczyzn ?  (Przeczytany 2163 razy)

Offline model123d

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja na forum: +0/-0
Wypukłość łuków, wypukłość płaszczyzn ?
« dnia: 03 Lipiec 2017, godz.12:38 »
1. Po narysowaniu łuku (arc) chciałbym zmienić jego wypukłość (korygując promień łuku); jest na to jakieś polecenie/scenariusz ?
2. Czy da się zmienić wypukłość płaszczyzny (fragmentu bryły) np odpowiednio do łuku (niebieskiego) ? Jedyne co przychodzi mi do głowy to przycięcie bryły drutem (czyli łukiem) ale to mi wygląda na siermiężne rozwiązanie.

tak na marginesie: forum wygląda na śpiące albo zapomniane

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Wypukłość łuków, wypukłość płaszczyzn ?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lipiec 2017, godz.15:20 »
Musisz używać funkcji "Record history" przy tworzeniu bryły, wtedy będziesz miał coś na kaształt parametryzacji. Przetestuj, klikaj za każdym razem, gdy chcesz wykonać nowe polecenie:


Offline model123d

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Wypukłość łuków, wypukłość płaszczyzn ?
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Lipiec 2017, godz.21:58 »
vv3k4i dziękuję za podpowiedź.
Z tą historią to póki co mam raczej kiepskie doświadczenia bo działa bez sensu - dowód:
- w rzutni TOP narysowałem zamkniętą krzywą a potem wytłoczyłem ją
- postanowiłem postawić krzywą do pionu (obracając względem X) ale wytłoczenie już się nie obróciło - czyli lipa
- spróbowałem wytłoczenie obrócić razem z krzywą (postawić do pionu) to się potem okazało, że krzywa już nie ma wpływu na wytłoczenie, czyli zerwało się "historyczne" połączenie czyli znowu lipa;

Inny przykład:
- narysowałem poliliniowy prostokąt, potem extrudowałem go;
- potem postanowiłem na jednym z boków prostokąt dodać łuk (tylko jak to zrobić na istniejącej plinii ?)
- spróbowałem tak: narysowałem łuk, wyciąłem odpowiednio bok prostokąta - trim, dołączyłem łuk - join
i znowu lipa: extrudowany obiekt nie przyjął tej modyfikacji pomimo, że Record History było aktywne
Albo ten typ tak ma albo jestem zielony, albo mam zbyt wielkie oczekiwania wobec Rhino (i "złe" nawyki wyniesione z ArchiCADa, który jednym ruchem pozwala uwypuklać segmenty liniowe plinii do postaci łuku, a kiedy indziej dowolnie i wielokrotnie odpowiednio napinać łuki czy też wykonywać operacje odwrotne czyli spłaszczać łuki do postaci segmentów liniowych bez ceregieli typu trimowanie, dołączanie itd)

Ech, dawno przekonałem się, że nie ma co wiązać wielkich nadziei z taką "parametryzacją Rhino"...
Czyli najlepiej zacząć od początku (nowa krzywa, nowe wytłoczenie itd)

Ale co innego mnie zastanowiło na obrazkach jakie załączyłeś.
Czy łuk po narysowaniu daje się edytować jako łuk czy już tylko jako krzywa ? 
A w związku z tym korekcja wypukłości sprawi, że przestanie mieć geometrię luku (arc) - staje się np łukiem eliptycznym (taka informacja pojawia się we właściwościach "łuku" po przemieszczeniu środkowego punktu edycyjnego) ?

Coś mi się wydaje, że polecenie Arc w Rhino służy do wygenerowania krzywej wg parametrów łuku (podając np środek, promień, kąt lub podając inne typowe parametry). I po narysowaniu łuku jego jakakolwiek edycja z PointOn naruszy strukturę klasycznego łuku (czyli związek charakterystycznych cech łuku: środek, promień, kąt).

No bo czy są jakieś narzędzia edytowania łuku jako klasycznego łuku (np chcę zmienić kąt łuku, albo zmienić promień itp) ?

Jak na program rekomendowany do zastosowań inżynierskich edytowalność banalnego łuku jako łuku (a nie krzywej) jest dla mnie zagadką.
« Ostatnia zmiana: 04 Lipiec 2017, godz.14:11 wysłana przez model123d »