Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Marzec 2024, godz.14:58

Autor Wątek: Mad Cam zamienia gładką powierzchnię na połamane wieloboki Pomocy!  (Przeczytany 13008 razy)

pol6455

  • Gość
Witam serdecznie wszystkich!        (temat dotyczy programu MadCam 4.2)

Mam poważny problem z którym nie mogę sobie poradzić. Grzebałem w opcjach programów ale nic nie osiągnąłem.

opis problemu:

Zrobiłem w programie Rhinoceros 4.0 bryły które ma wyfrezować moja maszyna CNC. Są one idelanie gładkie co pokazuje symulacja z innego programu



Owa bryła składa się z ogromnej ilości współrzędnych, bardzo gęsto ułożonych (widać że dużo jest kresek)



Tak przygotowaną bryłę przetwarzam dodatkiem do programu Rhinoceros o nazwie MadCam 4.2 w kod maszynowy. I CO MAM? BEZNADZIEJNĄ POŁAMANĄ POWIERZCHNIĘ ZA NIC NIE PRZYPOMINAJĄCĄ MOJEJ PIĘKNEJ GŁADKIEJ ))))))))-:



Nie wiem czemu tak. Dlaczego???

Takie mam ustawienia Mad Cama
- zdefiniowane narzędzie



Kolejne parametry frezowania wykańczającego. Przestwiałem różne wielkości ustawienia w zakładce "Traverse" o nazwach Ramp Depth i Ramp Angle. Nie bardzo wiem o co tu chodzi ale niewiele to dało.



Wiecie w czym może tkwić problem? To napewno nie jest "jakość wyświetlana" w symulacji Mad Cama bo frezarka robi mi w realu takie załamania.
Może trzeba coś w Rhino przestwaić? Ale gdzie?
BŁAGAM POMOCY!
Przypuszczam że może w ustawieniach rhino trzeba coś przestwaić, może tu... Ale jak? Co powpisywać?


Offline Bbuli

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja na forum: +23/-0
Odp: Mad Cam zamienia gładką powierzchnię na połamane wieloboki Pomocy!
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Listopad 2010, godz.18:24 »
   Jakość siatki renderingu ustaw  na gładko i wolno.Ładniej się wyświetla.Ale to nie problem.Niektóre Camy jako wsad potrzebują .stl  i to podgląd tego stl-a powie o poprawności zbudowanego modelu.    A teraz MadCam-kiedyś go liznąłem,ale skoczyłem na VisualMilla.Jest bajera.
   W Twoim przypadku podejrzewam trzy sprawy-zle-dziwnie zbudowana powierzchnia,nieprawidłowo przerobiona na siatkę stl
                                                                -zbyt duża średnica frezika-czasem nie znajduję strategii by było ładnie,
                                                                -parametr StepOver za  następnego przejścia zostawi niezły schodek.
   StepOver wpływa na jakość powierzchni odwrotnie proporcjonalnie do czasu obróbki i tu czasami z bólem trzeba pokombinować.
Bardzo rzadko,ale zdarza mi się,że przygotowany model w Raino po wylądowaniu w VisualMillu wykazuje obecność dziwnych powierzchni i  uważać.

pol6455

  • Gość
Odp: Mad Cam zamienia gładką powierzchnię na połamane wieloboki Pomocy!
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Listopad 2010, godz.13:41 »
):
- powierzchnia jest na 100% dobrze zbudowana - jest zbudowana z interpolowanych krzywych Rhino, powstała z opcji wyciągnij po profilach
- frez jest dobry, średnica w sam raz
-Step Over jest dobrze ustawiony, akurat ten parametr nie odpowiada za te schodki, to jest posów jaki maszyna robi na 1 przejściu freza

Ustawiłem wyświetlanie w Rhinocerosie na pełne obroty, w podglądzie roboczym Rhino wyświetla bryłę bardzo ładnie. Ale jak do akcji wkracza Mad Cam to się zaczyna... łamanie powierzchni ):

Moim zdaniem problem tkwi w tym że Mad Cam ma ustawione zbyt żadkie interpolowanie kodu maszynowego. Ale oczywiście nie da siętego przestawić - bo w Mad Camie mało co można przestawiać...
Co na to powiecie? ):
Chyba wychodzi na to że Mad Cam jest po prostu niedorobiony
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2010, godz.13:44 wysłana przez pol6455 »

Offline Bbuli

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja na forum: +23/-0
Odp: Mad Cam zamienia gładką powierzchnię na połamane wieloboki Pomocy!
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Listopad 2010, godz.21:07 »
  Zrób proszę próbę-zmniejsz stepover i za symuluj.Zobacz co wyjdzie.Nie znam MadCama,ale ten parametr odsuwa o 0.8 średnicy(lub promienia)następne przejście  freza fi 6 a to jest o ok4.8 lub 2.4 mm-a to naprawdę baaardzo dużo-schody murowane.

pol6455

  • Gość
Odp: Mad Cam zamienia gładką powierzchnię na połamane wieloboki Pomocy!
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Listopad 2010, godz.22:45 »
To nie to, mówie Wam na 1000%. Frezowanie nie odbywa się wzdłuż elementu tylko w poprzek(ten krótszy bok). Posów 0,8mm daje bardzo ładną powierzchnię. Łamane powierzchnie powstają przez co innego. Pracuję z Mad Camem już od dłuższego czasu i znam funkcję prawie wszystkich opcji jakie tam się wstukuje. Te łamane powierzchnie powstają przez co innego... on bezmyślnie upraszcza wszystkie bryły jakie mu się zada do zrobienia
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2010, godz.22:48 wysłana przez pol6455 »

pol6455

  • Gość
Odp: Mad Cam zamienia gładką powierzchnię na połamane wieloboki Pomocy!
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Listopad 2010, godz.00:23 »
producent programu mi pomógł:

Hello,
 
 The problem was the mesh settings in Rhino
 Even if the model looks smooth in Rhino, it can be a rough mesh if using
 the default settings.
 
 1) Check the render mesh settings in Rhino.
 Click this button in Rhino.
 
 
 Set custom / Maximum distance edge to surface = 0.01mm
 Make sure that the model is shaded when you select it for madCAM.
 
 2) Also check the tolerance with the saved cutter tool in madCAM
 
 
 Set the tolerance to the same as the mesh tolerance in Rhino.
 
 I have attached you model with a sample toolpath.
 If you still are having trouble, please let me know.
 
 Best Regards,
 Joakim

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Mad Cam zamienia gładką powierzchnię na połamane wieloboki Pomocy!
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Czerwiec 2011, godz.14:43 »
Odmrazam temat :)

Czy Kolega ma tez problem natury takiej, ze maszyna szarpie podczas frezowania??
Jezeli sciezki zapisywane sa dla MACH 3 to najprawdopodobniej znam rozwiaznie.
Potrzebuje tylko danych.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Mad Cam zamienia gładką powierzchnię na połamane wieloboki Pomocy!
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Marzec 2015, godz.18:36 »
Odświeżę troszkę wątek.
Od jakiegoś już dłuższego czasu mam styczność z całą "bajką" zwaną CNC i wieloma tematami z tym związanymi. Piszę tutaj w ramach ciekawostki, a także wołania o poprawienie softu MadCAM. Otóż wszelkie wspomniane szarpania maszyny biorą się z tego, iż MadCAM nie robi na regularnej ścieżki! Wstawia dodatkowe punkty na prostym odcinku. Nie pomagają tutaj ustawienia siatek/wyświetlania wg zaleceń programistów tego softu, nie pomagają ustawienia tolerancji, ogólnie droga przez mękę. Co robi MadCAM ze ścieżkami widać na screenie. Czerwona ścieżka pokazuje jak powinny być rozmieszczone prawidłowo punkty i przykładowo RhinoCAM sobie z tym radzi przy tych samych ustawieniach wyświetlania modelu 3D. Mam to sprawdzone i mogę spokojnie stwierdzić, że RhinoCAM działa poprawnie.
Moja maszyna pracuje na programie MACH3 i z tymi samymi ustawieniami kod z RhinoCAM'a idzie pięknie, a z MadCAM'a to jakaś symfonia porażki...

Testowałem też MadCAM w wersji 5 (pod Rhino 5), ale nie poprawili nic. Na małych obiektach to nie jest problem, ale jak zatacza maszyna, np koło o średnicy powiedzmy 300mm to jest tragedia już kompletna. Tak jak wspominałem wszelkie ustawienia biorą w łeb... :/

Ma ktoś podobne doświadczenia?

P.S.
W MACH3 pomaga też wyłączenie kontroli CV.