Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.11:23

Autor Wątek: Wycinek kawałka z bryły  (Przeczytany 3012 razy)

Offline marek55

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja na forum: +0/-0
Wycinek kawałka z bryły
« dnia: 26 Maj 2016, godz.22:19 »
Witam, mam problem z tworzeniem grafiki. Utworzyłem element jak na rysunku, tylko że nie wiem jak zrobić aby te zaznaczone walce tworzyły puste pole. Wykonywałem to w następujący sposób: wstawiłem na płaszczyźnie "Przód" okrąg, następnie z opcji "Bryła" wybrałem "wyciągnij płaską krzywą" i następnie "prosto". Efekt jest taki, że bryła jest widoczna ale zapełniona.

Offline model123d

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Wycinek kawałka z bryły
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Maj 2016, godz.08:01 »
Domyślam się, że chcesz w bryle wyciąć otwory (np. na śruby) ?

Nie jestem szpecem modelowania ale na początek musisz zdać sobie sprawę, że wyciągając z okręgu walec stworzyłeś bryłę, która jest po prostu samodzielną bryłą nie mającą nic wspólnego z inną bryłą. W takich przypadkach jak wycinanie "czegoś w czymś" w większości programów do modelowania przydaje się technika operacji bryłowych (Boole'a), która krótko mówiąc pozwala np. w jednej bryle wyciąć kształt bryłowy za pomocą innej już istniejącej bryły (Menu>Bryła>Różnica lub Menu>Solid>Difference). Co ważne (praktyczne) w jednej operacji można wyciąć wiele otworów (jeśli zostanie wskazana więcej niż jedna bryła/walec wycinający).

Albo inaczej: zamiast operacji Boole'a możesz zmienić podejście i wycinać otwory bez użycia "innej bryły" (czyli bez wyciągania okręgu żeby powstał walec). W tej technice wystarczy sam okrąg który zostanie użyty jako drut tnący: Menu>Bryła>Narzędzia Edycji Brył>Wytnij drutem. Cięcie drutem można wykonać tylko z użyciem jednej krzywej/okręgu - czyli poszczególne otwory należy wycinać drutem w osobnych operacjach.