Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.21:33

Autor Wątek: krzywa na powierzchni  (Przeczytany 5897 razy)

Offline model123d

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja na forum: +0/-0
krzywa na powierzchni
« dnia: 17 Grudzień 2015, godz.09:44 »
Mnogość funkcji Rhino ciągle mnie przeraża. Teraz szukam rozwiązania takich sytuacji:
1. Czy zamiast rzutowania krzywej na powierzchnię można od razu rysować krzywą bezpośrednio na powierzchni - jakim poleceniem ?
2. Jak zintegrować krzywą z powierzchnią na którą została zrzutowana krzywa żeby potem móc wyciągnąć z tej powierzchni fragment wytyczony krzywą zamkniętą ?


Offline DmVip

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja na forum: +35/-0
  • DmVip
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Grudzień 2015, godz.10:18 »
odp 1 - chyba się nie da, ale to chyba :).
odp 2 - Musisz wyciąć kształt narysowany krzywą później wyciągnąć, albo jako powierzchnię albo jako krzywą planarną.
życie to nie jest bajka, to jest wojna :)

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Grudzień 2015, godz.10:28 »
1. Interpolate on surface albo komendą ! _InterpcrvOnSrf ;)

Offline model123d

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Grudzień 2015, godz.10:50 »
_InterpcrvOnSrf 
- To jest TO ! Bardzo dziękuję !!!

No dobrze narysowałem krzywą zamkniętą (punktami interpolowanymi) na wskazanej powierzchni.
Do wycinania użyć WytnijDrutem//_WireCut ?

I tu mam problem ponieważ WytnijDrutem wycina mi jedynie w trybie "przez cały obiekt" - czyli jak nie wskażę głębokości cięcia. A kiedy wskazuje punkt głębokości wycięcia to potem nic się nie wycina.
Jeszcze pokombinuję ale może jakiś Tips And Tricks trzeba zastosować przy wycinaniu drutem na zadaną głębokość ?
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2015, godz.10:53 wysłana przez model123d »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudzień 2015, godz.11:15 »
Jeżeli chcesz wycinać na głębokość, spróbuj np. Split -> Offset Surface (z opcją Solid) -> Extract surface -> Join

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Grudzień 2015, godz.11:22 »
Albo jeszcze szybciej przez Make Hole, ale tu nie zawsze będzie działać - zależy jaką masz powierzchnię i krzywą na niej ;)

Offline model123d

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudzień 2015, godz.12:05 »
Dziękuję za podpowiedzi ! Nie wszystko mi wychodzi ale jestem pełen nadziei.
W teście z frezowaniem zagłębienia krzywą (1) coś wychodzi, a krzywą (2) na raczej na razie nic nie wychodzi.
OK, wiem, że mogę ją wyciągnąć a potem Operacjami Boole'a a szukam porad typu "jak nie strzelać z armaty do wróbla".
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2015, godz.12:12 wysłana przez model123d »

Offline model123d

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Grudzień 2015, godz.23:09 »
Super, wszystko działa !
Problemem, który sprowadzał moje wysiłki na manowce była niewinnie włączona opcja kopiuj=TAK (w poleceniu _ExtractSrf). Dlatego nie uzyskiwałem wtłoczonej bryłki bez "przykrywki" i to mnie myliło.
PS. A _MakeHole jest ok, ale rzeczywiście w tym konkretnym przykładzie nie sprawdza się. (może dlatego, że płaszczyzna w której próbuję wytłaczać nie jest płaska?)
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2015, godz.23:29 wysłana przez model123d »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Grudzień 2015, godz.08:54 »
To nie tyle kwestia płaszczyzny, co użytej krzywej. Make Hole zadziała na praktycznie każdej powierzchni, bez względu na to czy będzie obła czy płaska. Kluczem jest tu właśnie użyta krzywa. Make Hole woła na starcie o wskazanie krzywej planarnej, to znaczy że musisz mieć ją opisaną na jakiejś płaszczyźnie. Otwór będzie wycinany prostopadle do niej, jak na przykładzie niżej ;)

Offline model123d

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Grudzień 2015, godz.09:18 »
Aaaaaa to takie buty.
Czyli w moim przykładzie żeby wyciąć Hole w krzywej płaszczyźnie z narysowaną bezpośrednio na tej płaszczyźnie krzywą należałoby wykonać taki krok wstecz czyli zrzutować tę krzywą na odpowiednio ustawioną płaszczyznę konstrukcyjną i dopiero potem zabierać się do _MakeHole z udziałem tej krzywej planarnej ?

Ale! _MakeHole w przypadku wycinania w płaszczyznach krzywych (nieplanarnych?) chyba spowoduje trochę niepożądany efekt. Mianowicie wytłoczenie będzie prostopadłe do płaszczyzny krzywej planarnej a nie do płaszczyzny w której wytłaczamy (która praktycznie w każdym punkcie płaszczyzny ma przecież inne wektory prostopadłości).
Dlatego pierwsza technika, którą podałeś (Split>OffsetSrf>ExtractSrf>Join) pozwoliła mi uzyskać w tym konkretnym przypadku "zgrabniejszy" efekt jeśli chodzi o prostopadłość wytłaczania.

A poza tym, _MakeHole w przypadku wytłaczania w płaszczyźnie krzywej zdaje się z natury rzeczy utworzy "dno" płaskie a nie "równoległe" do płaszczyzny w której wytłaczamy ?
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2015, godz.09:24 wysłana przez model123d »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Grudzień 2015, godz.09:24 »
Dokładnie tak - da się to zrobić przez Make Hole, ale otwór będzie miał różną grubość na poszczególnych ściankach. Make Hole to trochę taki Extrude z jednoczesnym wycięciem i scaleniem bryły. Pierwsza metoda, mimo że dłuższa, da jednakową głębokość na całym otworze :)

p.s. Tak, Make Hole da płaskie dno.
p.s.2 Można w opcjach wskazać kierunek wycinania inny niż prostopadły (mój błąd), ale dno zawsze będzie płaskie a ścianki różnej głębokości.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2015, godz.09:29 wysłana przez HAV »

Offline model123d

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Grudzień 2015, godz.09:32 »
HAV ! Bardzo dziękuję !
Moje trudne początki zaczynają wydawać coraz lepsze owoce.
Odkładaną na potem instalację wersji INT (zamiast zainstalowanej PL) muszę przyspieszyć (idąc za głosami wielu forumowiczów), ponieważ przy okazji poszukiwania rozwiązań dodatkowo niepotrzebnie miotam się pomiędzy poleceniami PL<->INT. Tym bardziej że panel pomocy i tak mam w wersji INT a nie PL.

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: krzywa na powierzchni
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Grudzień 2015, godz.10:14 »
Dobrą drogę obrałeś - wersja ang. w moim odczuciu jest o wiele bardziej intuicyjna. Dodatkowo masa tutków jest właśnie w tym języku. Niestety nasze tłumaczenie wprowadza tu trochę zamieszania, zwłaszcza jak dopiero zaczynasz ogarniać program ;)