Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.19:34

Autor Wątek: Odkryte krawędzie siatki  (Przeczytany 9351 razy)

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odkryte krawędzie siatki
« dnia: 12 Grudzień 2015, godz.19:34 »
Witam

Pytanie mam odnoście siatki stl. W zaimportowanym modelu stl musiałem pousuwać kilka elementów. Porobić w modelu otwory. Żeby tego dokonać użyłem dwóch opcji pierwsza to wstawiłem kulę i zrobiłem Różnice Boolen a druga to z palca pousuwałem poszczególne trójkąty które mi nie pasowały. Ale teraz jak chce obiekt przepuścić przez NetFaab-a to mi na nowo zakleja te otwory. W Rhino pokazuje mi komunikat o odkrytych krawędziach.
W jaki sposób to zrobić żeby faktycznie tam gdzie usunąłem siatkę była dziura? Próbowałem poleceniem Kreator naprawy siatki ale to nic nie dało, dalej to samo. Jak to naprawić?

Offline sterowiec

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja na forum: +4/-0
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Grudzień 2015, godz.13:47 »
Co chcesz osiągnąć? Jakie jest przeznaczenie tego modelu?

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Grudzień 2015, godz.13:49 »
Witam

model ma iść do druku 3d. Z tym że w projekcie ma on zabudowane zarówno dno jak i wszystkie otwory. Ja usunąłem to co jest mi zbędne ale teraz model jest z błędem i jak go puszczam na drukarce to te miejsca gdzie są dziury to dalej mi je zadrukowuje a nie powinno. Ogólnie po sprawdzeniu siatki wyskakuje komunikat że krawędzie siatki są otwarte, a ja nie wiem jak to pozamykać żeby była znowu kompletna bryła:(

Offline sterowiec

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja na forum: +4/-0
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Grudzień 2015, godz.13:54 »
Masz ten model w NURBS, czy tylko STL? I czy możesz go tutaj wrzucić?

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Grudzień 2015, godz.14:01 »
gdybym miał w NURBS-ach to pewnie bym sobie poradził, niestety to tylko stl. :( a z tymi plikami to ciężko sobie jeszcze radzę. w załączniku stl. zapisany do 3dm także  powinno się otworzyć. Kula ta nie ma dna i tak powinno być. Tam został taki rant który też powinienem usunąć ale jak na razie nie mogę jednej rzeczy naprawić wiec nie przerabiam dalej. Kula ta powinna być pusta w środku. Nie wiem może trzeba dać jakoś grubszą ściankę? Ale drukarka ogólnie by to wydrukowała tylko tam gdzie pousuwałem trójkąty siatki to jak obiekt leci przez np. netfabb-a lub coś a'la slicer to dalej zakrywa mi otwory, a tego nie chcę.
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień 2015, godz.17:12 wysłana przez flaber14 »

Offline gdaś

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja na forum: +43/-0
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Grudzień 2015, godz.07:42 »
Witam, nie wiem jakiego programu używasz do drukowania ale masz otwartą bryłę i on sam z automatu próbuje to naprawić poprzez pozamykanie otworów . Pierwszy i najważniejszy błąd to jest właśnie że siatkę masz otwartą , aby takie coś wyszło jak sobie wymyśliłeś żeby nie drukował środka całej kuli to trzeba nadać grubość ścianki i stworzyć jedną bryłę , nie daje się na drukarkę brył otwartych i ścianek z pojedynczej powierzchni .

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Grudzień 2015, godz.09:24 »
Witam

To się zgadza wiem ze bryła jest otwarta  i slicer próbuje to zamknąć. Ale pytanie jak mogę zamknąć ta bryłę w takiej formie jak jest? W Rhino widać że to jest pojedyncza ścianka, ale już slicer nadaje mi dla niej grubość podczas druku i to mi się akurat podoba :) bo kula zostaje pusta w środku.
Jedyne moje  pytanie, w jaki sposób mogę zamknąć te miejsca z których pousuwałem trójkąty? Gdybym miał nie stl.- to może bym poradził ale na stl. to już robią się schody.
Myślałem że jest jakieś narzędzie które mi "sklei" te krawędzie które zostały otwarte, można powiedzieć przeszlifuje.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudzień 2015, godz.09:31 »
Jeśli masz taką siatkę to najlepiej odpalić Blendera czy 3D Maxa itp. i tam usunąć co niepotrzebne, zaznaczyć krawędź i dać "cap" (w 3D Maxie) i masz zaślepione. Nie masz siatek Nurbs to w Rhino "średnio na jeża" się edytuje tego typu siatki.

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Grudzień 2015, godz.09:34 »
aha :) Blender powiadasz. tak też myślałem  że pewnie tam coś znajdę. Nawet to wczoraj zainstalowałem ale jak zobaczyłem możliwość poruszania się po tym - to to czarna magia. No ale trzeba wszystkiego spróbować. Zobaczymy co da się zrobić. Dzięki.

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Grudzień 2015, godz.18:44 »
Witam

Udało mi się osiągnąć zamierzony cel. Dzięki podpowiedzi kolegi Odyniec osiągnąłem to co chciałem. Mianowicie jest taka opcja w Rhino jak Odsuń Siatkę (Mesh Offset) tam ustawiłem parametr odsunięcia i zaznaczyłem Bryła i pięknie mi zrobiło bryłę. Jedyne czego nie przewidziałem to to że obiekt z zewnątrz ulegnie mi delikatnemu zniekształceniu. Cóż pewnie tak to działa, gdyż trójkątów było tam jak pamiętam 88tyś :)

No nic to tylko w kwestii wyjaśnienia gdyby ktoś kiedyś był w podobnej sytuacji :)

Offline zdzislaw889

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Lipiec 2018, godz.12:32 »
Wszytko co przeczytałem w tym temacie bardzo mi się podobało.

_____________________________________
projektowanie stron www Lublin

Offline noso123

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Odkryte krawędzie siatki
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Lipiec 2018, godz.19:23 »
Jak dobrze że w końcu znalazłem tę stronę bo już traciłem nadzieję że rozwiąże swój problem, bo miałem podobny :\