Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.13:35

Autor Wątek: Rozwijanie Powierzchni flattensrf  (Przeczytany 6204 razy)

Offline jacjacek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja na forum: +0/-0
Rozwijanie Powierzchni flattensrf
« dnia: 09 Październik 2015, godz.11:53 »
Witam Wszystkich serdecznie
zainteresował mnie program rhino jestem zupełnie nowy gdyż do tej pory pracowałem wyłącznie w solidworks więc automatycznie trafiłem na forum :)

Mam problem z funkcją flattensrf, wczytując powierzchnię z solidworks wyeksportowaną jako STEP do rhino traktuje ją jako 4 osobne powierzchnie z czego każda krawędź składa się z 2 krzywych

Chcę rozwinąć tę powierzchnię jednak w tym celu muszę zaznaczyć jedną jej krawędź oraz przeciwległą, w tym przypadku nie mogę tego zrobić ponieważ przeciwległe krawędzie to w sumie 4 krzywe
Proszę o pomoc

link do pliku http://sendfile.pl/pokaz/523622---AqgA.html

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Rozwijanie Powierzchni flattensrf
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Październik 2015, godz.14:12 »
Witam,

FlattenSrf działa tylko na powierzchniach rozwijalnych (developable). Nie ma więc sensu go stosować w tym przypadku.
Dziwny troszkę jest również lewy dolny róg dolnej podpowierzchni - jest lekko zaokrąglony. Nie wiem, czy tak miało być, ale może to spowodować problemy przy rozwijaniu.
Niestety powierzchnie po imporcie z tego pliku nie da się łatwo scalić (merge). Mimo obkurczania (shrink) powierzchnie nadal pozostają przycięte (trimmed). Polecam więc w tym przypadku odbudowę całej powierzchni złożonej w prostą poprzez wyciągnięcie wszystkich krzywych krawędziowych (duplicate border lub silhouette), złączenie ich (join) i wytłoczenie (curve network lub patch).
Na końcu polecam użycie dedykowanego narzędzia do rozwijania powierzchni nierozwijalnych, czyli squish. Jeśli potrzebny jest sam obrys - wystarczy skopiować krawędzie rozwinięcia do postaci krzywych.
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2015, godz.14:41 wysłana przez Odyniec »

Offline jacjacek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: Rozwijanie Powierzchni flattensrf
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Październik 2015, godz.19:28 »
Dziękuję za odpowiedź oraz rzetelne i szybkie wsparcie
Sprawdzę jak działa opcja rozwinięć na innych modelach.
Mam dość spore doświadczenie z Solidworks na codzień projektuje elementy wyposażenia wnętrz pojazdów transportu publicznego i mimo iż nie znam jeszcze rhino to jestem zafascynowany jego możliwościami.

A. Mogę prosić jeszcze o informację lub podpowiedź opcji eksportu rozwiniętego konturu powierzchni lub całej powierzchni
Obecnie całość spowrotem wyrzucam do SW skąd eksportuje potrzebne rozwiniecie do dxf.

B. Czy możliwe jest łącznie kilku powierzchni aby je rozwinąć ? Przykład w załączniku chciałbym rozwinać cały bok , jednak mogę tylko wybrać jedna powierzchnię i tutaj mam problem

Poza tym programy świetnie się uzupełniają i byłbym skłonny stwierdzić że cześć z projektów jest wręcz niewykonalna w SW lub czas potrzebny na to jest o niebo niższy w rhino

Proszę mi jeszcze podpowiedzieć czy istnieją rozwiązania dotyczące tworzenia dokumentacji technicznej 2D

« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2015, godz.19:49 wysłana przez jacjacek »

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Rozwijanie Powierzchni flattensrf
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Październik 2015, godz.10:07 »
Każde doświadczenie w 3D jest bezcenne. Taka mała ciekawostka - Rhino jest unikalnym przykładem nieparametrycznego modelera powierzchniowego (non-parametric surface modeler), SolidWorks to pakiet typowo bryłowy (solid modeler). Doświadczenie w SolidWorksie może czasami wręcz przeszkadzać w dogłębnym poznawaniu Rhino. Taki mały paradoksik (:-) Stąd właśnie niektóre rzeczy, które są ooogromnym problemem w SW, tutaj zajmują kilkanaście sekund. To jest właśnie przewaga projektowania nieparametrycznego. Nie wspominając nawet o kwestii ceny....

A. Można to zrobić bezpośrednio z Rhino - dwg i dxf jest zapisywany.
B. Tak - poprzez fukcję merge surface. Ale nie zawsze się to da zrobić. Wtedy pozostaje metoda opisana w moim poście wyżej. Druga metoda - można zaznaczać zszycia (seams) w poleceniu rozwijającym (squish), po których chcemy rozwinąć powierzchnię złożoną. Ale to też nie zawsze działa prawidłowo.
C. Moduł dokumentacji technicznej jest wbudowany w Rhino. Nic nie trzeba dokupować.