Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Marzec 2024, godz.09:18

Autor Wątek: skalowanie szkicu PDF  (Przeczytany 3253 razy)

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
skalowanie szkicu PDF
« dnia: 30 Listopad 2014, godz.19:14 »
Witam

Mam do Was takie pytanko  (jako osoba "zaczynająca raczkować" w programie) czy po zaimportowaniu do programu pliku PDF ze szkicem budynku można to jakoś przeskalować do właściwej skali.

np. mam obecnie w formie pdf-a szkic domu jednorodzinnego. po zaimportowaniu tego do programu trzyma mi takie wymiary jakie ma na wydruku tego pdf-a czyli jak na wydruku 3cm to i w Rhino 3cm. Ale za to rzeczywisty wymiar tego w skali to już 180cm. Czy jakoś można to zaznaczyć za jednym pociągnięciem i nadać temu odpowiednią skalę żeby wymiary były takie jak należy?
Czy też lepiej od razu rysować ręcznie. I czy potem można by oczywiście zmniejszyć budynek, żeby np. przygotować model do wydruku?

ad2.
program zaimportował mi pdf-a jako zbór pojedynczych kresek, rozumiem że teraz muszę ręcznie wskazać kreski które ma mi połączyć w jeden obiekt np ściany? czy taką czynność wykonać przed skalowanie czy po? jeśli oczywiście da rade zrobić punkt pierwszy ;)

ad3.
pytanie kolejne mi się nasunęło. jak mam prostopadłościan o wysokości załóżmy 10cm to jak go skrócić (czym) na przykład na 8cm czym powiększyć np na 12cm?

PS. co Wam powiem ale Wam powiem po zaimportowaniu pdf-a program po prostu za mnie to narysował, w skrechup=ie bym musiał ręcznie każdą ściankę "przekalkowywać" a tu proszę plik\import i mam gotową kondygnację - SZOK!!!

« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2014, godz.20:28 wysłana przez flaber14 »

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: skalowanie szkicu PDF
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Grudzień 2014, godz.13:51 »
Wszystko można. Jeżeli rysunek w pdf jest narysowany w skali, to po zaimportowaniu przeskaluj o tą właśnie wartość. W rhino można polecenia wpisywać w wierszu, użyj polecenia _scale

Polecam zacząć od robienia tutoriali, one Cię poprowadzą przez najbardziej optymalne ścieżki wykonywaniu różnych czynności w rhino3d. Inaczej, jeżeli dostaniesz teraz kilka odpowiedzi na pytania, to jutro wrócisz z 10 kolejnymi pytaniami i to może trwać nawet tygodniami, bo nauki trochę jest, a tutoriale robi sie bardzo szybko.

Na forum mamy 2 dziąły, tutoriale z sieci i tutoriale robione przez nas, skróty poniżej:

http://forum.rhino3d.pl/index.php/board,13.0.html
http://forum.rhino3d.pl/index.php/board,14.0.html

Możesz zacząć n.p. od "Super początki z rhino", poszukaj te tematy na forum, jest ich kilka(naście?).

Offline flaber14

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja na forum: +0/-0
Odp: skalowanie szkicu PDF
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Grudzień 2014, godz.18:41 »
Dziękuję za odpowiedź.

Co do tutoriali - oczywiście że korzystam :) Aczkolwiek mam mały problem z super początkiem III - autor zamieścił tam link do filmiku, ale nie mogę tam się dostać potrzebny login, sprawdzałem autora ale nie logował się już na forum dużo czasu, a szkoda bo nie mogę załapać kilki operacji;)