Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.21:58

Autor Wątek: Automatyczne łączenie punktów przecięcia splajnów odcinkiem  (Przeczytany 6324 razy)

smug

  • Gość
Automatyczne łączenie punktów przecięcia splajnów odcinkiem
« dnia: 29 Styczeń 2014, godz.21:15 »
Witam,
jestem nowy, piszę pierwszy post, więc się ze wszystkimi użytkownikami grzecznie witam :)
Mam "problem"... mam wygenerowaną siatkę krzywych przecinających się wzajemnie i tworzących zarys struktury jakiejś powłoki, powiedzmy, że jest to dach budynku. Krzywe wygenerowałem przez projekcję siatki prostokątnej w widoku z góry na narysowaną loftem powłokę.
Pytanie jest takie: czy jest jakiś sposób, by wygenerować z tego siatkę złożoną nie z krzywych (splajnów) ale z "posegmentowanych" linii. Chodzi o to, żeby pomiędzy dwoma wierzchołkami siatki program narysował odcinek, a nie krzywą, która zaimportowana do AutoCAD-a da mnóstwo krótkich odcinków.
Słabo znam Rhino, na co dzień używam AutoCAD-a, bo rysuję architekturę, ale czasem mam potrzebę narysowania jakiegoś organicznego kształtu, który potem będę mógł "obrabiać" dalej w AutoCAD-zie.
Czy da się to łatwo (czyt. szybko, automatycznie bez ręcznego obrysowywania z włączonym osnap-em) zrobić w Rhino? A może użyć innego programu? Będę wdzięczny za jakieś pomysły :)
smug

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Automatyczne łączenie punktów przecięcia splajnów odcinkiem
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Styczeń 2014, godz.23:19 »
Możesz użyć opcji rebuild i dać stopień krzywej '1', albo użyj opcji '_Convert' i konwertuj spline na polilinię.
Jeżeli chceszmieć proste odcinki pomiędzy krzywymi prostopadłymi w sieci krzywych, to po prostu eksploduj wszystkie krzywe i wszystkie rozbite odcinki zamień na proste przy pomocy jednej z powyższych komend.

smug

  • Gość
Odp: Automatyczne łączenie punktów przecięcia splajnów odcinkiem
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Styczeń 2014, godz.09:27 »
Dziękuję za odpowiedź :)

Nie udało mi się, być może robię coś źle. Załączam szkic tego co chcę uzyskać (chodzi o samą zasadę, w rzeczywistości obiekt będzie dużo większy i ręczne "obrysowanie" siatki poliliniami to będzie syzyfowa praca... nie chcę myśleć, co będzie, jak na koniec kształt powłoki będą musiał zmienić).

Komenda Rebuild robi z grubsza to o co mi chodzi, ale punkty układa równomiernie na krzywej. Mam ładne odcinki, ale wszystkie są tej samej długości. Szukam metody, która pozwoli odcinki narysować od wierzchołka do wierzchołka (szkic w załączeniu) , czyli odcinki dostosują się do odległości między wierzchołkami.
Oczywiście dodatkowo, w kierunku prostopadłym musi przechodzić polilinia o zupełnie innej liczbie wierzchołków i dodatkowo musi mieć 1 wierzchołek wspólny z polilinią poprzeczną. Setki takich polilini stworzyłyby mi "czystą" siatkę.
Być może Rhino wcale nie jest dobrym programem do zrobienia tego, co chcę osiągnąć, ale samo narysowanie powłoki i uzyskanie siatki splajnów, to tutaj, w porównaniu choćby z AutoCAD-em, bajecznie proste zadanie.
Mam nadzieję, że zrozumiesz o co mi chodzi, bo trochę mętnie tłumaczę.
smug

smug

  • Gość
Odp: Automatyczne łączenie punktów przecięcia splajnów odcinkiem
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Styczeń 2014, godz.09:29 »
Nie załączył mi się główny szkic. Przepraszam.

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Automatyczne łączenie punktów przecięcia splajnów odcinkiem
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Styczeń 2014, godz.14:19 »
Jeżeli chcesz mieć proste odcinki pomiędzy krzywymi prostopadłymi w sieci krzywych, to po prostu eksploduj wszystkie krzywe i wszystkie rozbite odcinki zamień na proste przy pomocy jednej z powyższych komend.

No to tu masz odpowiedź przecież. Załącz model to ci pokażę o co chodzi

smug

  • Gość
Odp: Automatyczne łączenie punktów przecięcia splajnów odcinkiem
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Styczeń 2014, godz.14:39 »
Załączam plik.
smug

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Automatyczne łączenie punktów przecięcia splajnów odcinkiem
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Luty 2014, godz.07:59 »
Rozbij krzywe na odcinki i przebuduj te odcinki, tak  będzie najprościej.

smug

  • Gość
Odp: Automatyczne łączenie punktów przecięcia splajnów odcinkiem
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Luty 2014, godz.20:16 »
Dzięki. Krzywe "pociąłem" splitem (o to ci chodziło kiedy mówiłeś "rozbij krzywe na odcinki"?) i przebudowałem (rebuild ze stopniami U i V równymi 1) - teraz mam siatkę taką jak chciałem. Dzięki za pomoc :)
Jeszcze jedno pytanie - czy można "jednym ruchem" zamienić odcinki na polilinię? Chodzi mi o sposób łatwiejszy, niż join'owanie pojedynczo wielu segmentów.
smug