Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Marzec 2024, godz.15:58

Autor Wątek: Otwory na formie w tym samym miejscu  (Przeczytany 8037 razy)

qni

  • Gość
Otwory na formie w tym samym miejscu
« dnia: 24 Grudzień 2013, godz.10:20 »
Witam, jestem modelarzem. Chciałbym zrobić sobie formę kadłuba CNC. Kompletnie nie znam się na grafice. Znalazłem w internecie wymodelowaną formę w 3dm. Plik jest super, ale nie ma otworów, które połączą dwie połowy formy.

 Jak narysować otwory tak, aby na 2 połówkach formy po frezowaniu były w tym samym miejscu?

Ponieważ nie wiem czy jasno wytłumaczyłem, pewnie nie, dlatego mam nadziej że grafika oraz link procesu produkcji kadłuba wyjaśnią wszystko.

Link do procesu produkcji kadłubów:
http://www.modelbouwforum.nl/forums/hlg-dlg/130230-het-persen-van-een-fullsize-rompje-en-de-bouw.html


Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Grudzień 2013, godz.13:53 »
Najszybciej - obracasz jedną z połówek przez "Rotate" i ustawiasz tak, by obie części formy tworzyły zamkniętą całość. Następnie wrysowujesz otwory np. przez "MakeHole", wskazując przez które powierzchnie mają przechodzić i voila :)

qni

  • Gość
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Grudzień 2013, godz.18:00 »
Super, prawie się udało. Obróciłem formę tak aby stanowiła całość, nauczyłem się MakeHole wszystko prawie ok. Niestety MakeHole robi otwór tylko w jednej połowy formy tak, jak by to nie było integralne. jak bym mógł z palca wpisać położenie otworów to wtedy nie było by żadnego kłopotu, ponieważ każdy otwór robił bym osobno.
Jakaś sugestia?

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Grudzień 2013, godz.01:47 »
Wytnij otwór w pierwszej formie i powtórz dla drugiej (wykorzystując ten sam okrąg, zaznacz drugą powierzchnię - musi działać)

qni

  • Gość
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Grudzień 2013, godz.00:29 »
Poradziłem sobie. stworzyłem walce i przy pomocy boolean difference wyciąłem otwory. Trzeba sobie jakoś radzić :)
Teraz mam inny problem. Mam wymodelowany kadłub. nakładam na niego bryłę. aby wyciąć w bryle kształt kadłuba a następnie przepołowić bryłę i tak by dostać formę.

Klikam boolean difference, zaznaczam bryłę, zatwierdzam, następnie wybieram obrys kadłuba i nic. w środku bryły nie pojawia się pożądany kształt. Pewnie używam złej funkcji. może jakaś podpowiedzi ?   

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Grudzień 2013, godz.13:57 »
a czy kadlub jest zamknietą bryla?

qni

  • Gość
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Grudzień 2013, godz.15:08 »
Nie jest zamknięta bryłą. 
Aby było łatwiej dodałem plik w załączniku.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Grudzień 2013, godz.15:17 »
Zeby uzyc tej funkcji MUSISZ miec domknieta bryle (w calosc). Podomykaj i zespól do calosci. Sprawdz jeszcze narzedziem do analizy obiektu i dopiero wycinaj.

qni

  • Gość
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Grudzień 2013, godz.23:38 »
Wiktor, w chwili obecnej to to moje pierwsze kroki z rhino. Może mi napisać jakich funkcji używa się do domykanie bryły.

A co to jest analiza obiektu ?

Adrianna

  • Gość
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Grudzień 2013, godz.16:05 »
Może cap zadziała, ale nie wiem, bo sama jestem nubem

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Grudzień 2013, godz.21:01 »
Adrianna ma racje m.in. taka opcja o jakiej wspomina. Chodzi o to zeby np. tuba byla zatkana z 2 stron. tak dla zobrazowania. Po prostu ten kadlub powinien byc z 1 i 2giego konca tak zamkniety, wtedy tworzy jednolita bryle i taka bryla mozesz wycinac.

qni

  • Gość
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Grudzień 2013, godz.00:11 »
Kadłub można jest zbudowany z 3 elementów: kadłub, belka ogonowa oraz profil pod skrzydła

Belka ogonowa jest normalnym walcem. Przy pomocy cap planar hole poraziłem sobie z zamknięciem.

Nie wiem jak złączyć ze sobą kadłub z profilem pod skrzydła funkcja join nie dział. tu muszę prosić o waszą pomoc bo co wyszukuje funkcji join to wyskakują mi strony z jaraniem ;/

Adrianna

  • Gość
Odp: Otwory na formie w tym samym miejscu
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Grudzień 2013, godz.17:00 »
Też mam problem z funkcją join, zastanawiam się od czego zależy czy ona działa, nie chciało mi połączyć dwu figur, gdzie jedna była o drugą przycięta. I nie chciało mi połączyć powierzchni z bryłą z której brzegów utworzona była powierzchnia za pomocą polecenia purch. (cap nie działało, podejrzewam że zbyt dla niego to skomplikowany otwór był).