Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Marzec 2024, godz.10:40

Autor Wątek: SZD-55 "Promyk" Szybowiec polskich inżynierów  (Przeczytany 8565 razy)

fullrespect

  • Gość
SZD-55 "Promyk" Szybowiec polskich inżynierów
« dnia: 02 Wrzesień 2013, godz.22:54 »
Witam serdeczne na forum,
jest to moj pierwszy temat i bardzo podstawowe modelowanie (dopiero zaprzyjaźniam się ze zwierzakiem :) )
Jako że jestem modelarzem RC (ze skłonnością szybownika), chciałem zaprojektować i wykonać model latający jednej z pięknej polskiej myśli technicznej jakim jest tytułowy SZD-55 "Promyk".

Swój projekt opieram o bardzo ale to bardzo uproszczone plany tej maszyny znalezione na stronie producenta:
http://szd.com.pl/downloads/4e6626f83fb27szd-55-1-en.pdf

do tego sporo zdjęć które można znaleść w sieci (na przykład tutaj

Na dzień dzisiejszy opanowałem bardzo podstawowe funkcje Rhino i wymodziłem takie coś:





Docelowo chcę na podstawie wykonanego modelu 3D wykonać formy i przenieść wirtualny model w rzeczywistość wykonując go z kompozytu.

W tym wątku będę zadawał dużo pytań i jeśli macie czas i chęci mi pomóc - będę bardzo wdzięczny za porady przy modelowaniu.

Dzisiaj już mam dosyć bo mi lekko czacha dymi, ale następne dni - czeka mnie przeprawa z ogonkiem a najbardziej to boję się łączenia skrzydeł z kadłubem.

Pozdrawiam i dziękuje i mam nadzieję że kogoś tym tematem zainteresuję.

PS. Jeśli temat jest w złym miejscu - proszę moderatorów o przeniesienie do odpowiedniego
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2013, godz.23:19 wysłana przez fullrespect »

Mirek

  • Gość
Odp: SZD-55 "Promyk" Szybowiec polskich inżynierów
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Styczeń 2014, godz.22:48 »
Witam ,,przegladajac strony gdzie sie wszyscy wmagaja z technika elektroniczna natchnelem sie na moj ulubiony temat ,jesli mazna pomarudzic , szybownictwo , modelarstwo szybownicze itp to moja pasja zycia a kiedy natchnolem sie na temat SZD-55 Promyk to wszystko stanelo w miejscu , niestety ja uwielbiam deske rysownicza i olowek ale widze ze dzisiejszych czasach terzeba z postepem do przodu , a wiec jestem ciekaw jaki nastapil postep w tworzenniu Promyka , sam mam ochote taka trzy metrowke wydlubac z balsy lub laminatu a najbardziej to mi chodzi o duza ilosc przekrojow kadluba w skali 1:5 i jesli mozna to prosze o pomoc .

Przyjemnego dnia ........Mirek .

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: SZD-55 "Promyk" Szybowiec polskich inżynierów
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Marzec 2014, godz.00:41 »
Witam!
Czy coś "drgnęło" w temacie? Jak tam postęp prac?

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

fullrespect

  • Gość
Odp: SZD-55 "Promyk" Szybowiec polskich inżynierów
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Kwiecień 2014, godz.13:58 »
Witam,
rzadko zagladam bo czasu ciągle brak... niestety w temacie na razie nic nie ruszylem wiecej. Za duzo sie dzieje u mnie na razie :)
Do tego dorwalem nowy soft w pracy: SpaceClaim - I na dzien dzisiejszy wiem o nim wiecej i potrafie sie poslugiwac duzo lepiej niz rhino - wiec pewnie w niedalekiej przyszlosci projekt nadar ruszy z tym ze w innym narzędziu do modelowania a raczej projektowania.
Jak cos wymodze to tu napiszę :)