Zaloguj się lub zarejestruj. 29 Marzec 2024, godz.09:15

Autor Wątek: Kilka pytań początkującego  (Przeczytany 2920 razy)

kubajaniak

  • Gość
Kilka pytań początkującego
« dnia: 15 Marzec 2013, godz.09:34 »
Witajcie forumowicze

Mam do was kilka pytań odnośnie programu Rhino i dodatku T-Spline. Domyślam się, że to podstawy które mógłbym znaleźć pewnie w google, ale nie bardzo mam na to czas, bo muszę się nauczyć obsługi programu do końca tego miesiąca.

Co skreślone już ogarnąłem

1.Czy można jakoś przestawić punkt według którego obraca się kamera? Właściwie to nie chodzi mi o konkretny punkt, tylko żeby kamera obracała się wokół zaznaczonego obiektu. W tej chwili obraca mi się wokół nie wiadomo czego.
2.Jest jakiś skrót klawiszowy który pozwala powtórzyć ostatnio używaną opcje?
3.Czy jest jakiś klawisz odpowiedzialny za zmianę trybu przesuwanie/skalowanie/obracanie
4.To samo co wyżej, tylko do trybu zaznaczania krawędzie/vertexów/polygonów
5.Jak szybko zaznaczyć kilka krawędzi, które leżą obok siebie? Chodzi mi np o czerwone krawędzie na screenie
6.Czy jest gdzieś możliwość zaznaczenia opcji przesuwania vertexów po krawędzi?

To chyba na razie tyle, ale pewnie później pojawi się więcej pytań

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Kuba


EDIT:
Dorzucam jeszcze jeden problem. Ktoś mi może powiedzieć, czemu po nadaniu smooth na modelu robi mi się taki babol? Z drugiej strony siatka jest taka sama i nie ma żadnego problemu

« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2013, godz.12:43 wysłana przez kubajaniak »

skowina

  • Gość
Odp: Kilka pytań początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Marzec 2013, godz.09:37 »
PKT 1.
Prawdopodobnie obraca się wokół centrum PLANU, a obiekt możesz mieć przesunięty od środka.
Nie wiem dokładnie jeszcze :),
Być może nie manipulujesz kamerą, albo okno nie masz przełączone na widok z kamery, bynajmniej wtedy powinna się obracać wokół swoich osi.
Nie wiem czy sie da, aczkolwiek poszukaj czy da się zmienic PUNKT CENTRALNY KAMERY, jak nie to trzeba raczej zrobic trajektorię po ktorej kamera bedzie sie przesuwała, ale to juz pod animację podchodzi.


PKT 2.

TOOLS ===>OPTIONS  wybierasz MOUSE, ustawiasz POPUP MENU, i zaznaczasz MANIPULATE VIEW.

Wtedy:

ZOOM ===>  SCROLL  lub ctrl lub ALT + RMB
ROTATE VIEW ==> RMB  lub  ALT + środkowy click
PAN (przesuwanie) ===> środkowy clik

PKT 3.
Kwestia ustawienie OSNAP (tak mi się narazie wydaje), mi się najlepiej wybiera na widoku 3D, najwygodniej, jak masz już klawisze do obrotu na myszce to nawet jest szybko

PKT4.
Kwestia ustawienie OSNAP  na NEAR