Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.20:42

Autor Wątek: Nowy laptop pod rhino  (Przeczytany 11262 razy)

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Nowy laptop pod rhino
« dnia: 25 Styczeń 2013, godz.01:07 »
Witam

potrzebuje zakupic laptopa. Z tego co wiem to dell jest konkretną firmą.
Komp bedzie wykorzystywany do architektury i modelowania 3d w rhino. Czasami pewnie puszczę render na v-rayu. Planuje kupic też nakładkę visualarq jak ją trochę jeszcze podrasują.
Pewnie też bedzie autocad i revit ale głównie rhino. W przyszłości pewnie grasshopper i inne nakładki.

Cena właściwie nie gra roli.

Ma być to wydajny sprzęt i tyle. To nie ja wydam kasę na niego ale przyszły pracodawca więc można szaleć do woli. Sam nie wiem gdzie jest ta górna granica. Komp chyba będzie ściągany z ameryki.

I teraz pada najwazniejsze pytanie co zamówić? ;P Jak możecie to doradźcie.
Pozdrawiam
Andrzej

Offline mrafalsk

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja na forum: +67/-0
    • Strona domowa
Odp: Nowy laptop pod rhino
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Styczeń 2013, godz.10:36 »
Witaj,

Nie powiem ci co kupić, ale może czego nie. Mam Della Precision M4600, i5-2520M, 4GB RAM, AMD (ATI) FirePro M5950 (FireGL) Mobility Pro, Win7 Pro 64-bit i niestety przy bardziej rozbudowanych projektach (wystarczy jak czołg ma gąsienice) mam problemy z płynnym przesuwaniem projektu nawet w trybie Wireframe. Problem jest w wydajności grafiki.

Szukałbym laptopa z grafiką nVidia Quadro. Proponuje popatrzeć tutaj: http://www.nvidia.com/object/mobile-workstation-notebooks.html

Michał

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Nowy laptop pod rhino
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Luty 2013, godz.01:24 »
A testował ktos może z Was...... https://store.caustic.com/ ....... te karty  pod Neonem i Rhino. Ciekawe czy Visualaq tez na tym działa dobrze i programy Cad 3d ;)

« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2013, godz.01:48 wysłana przez skalanya »

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Nowy laptop pod rhino
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Luty 2013, godz.10:23 »
mrafalsek, sprawdź może czy nie masz ustawionej zintegrowanej grafiki jako głównej. Chyba w ustawieniach sterowników ATI. Nie wiem, czy tak samo jest to zborione w sterownikach karty ATI co Nvidii, ale ja w ustawieniach Nvidii mogę przełączyć sobie manualnie, żeby była wykorzystywana albo tylko zintegrowana karta albo tylko nvidia. Z tego co pamiętam, to właśnie defaultowo ustawiona była zintegrowana (mogę się mylić). Co więcej, mogę sobie zoptymalizować ustawienia karty pod konkretny program i zrobiłem to pod rhino. W każdym razie u mnie na dellu z Nvidią nie ma problemów z wydajnością.

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Nowy laptop pod rhino
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Luty 2013, godz.12:07 »
vv3k4i, a jaka Nvidiie byś polecał?

Na stronie Rhino sa podane :) Teraz jaszcze cena do wydajności :)
http://wiki.mcneel.com/rhino/rhino5videocards

Offline mrafalsk

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja na forum: +67/-0
    • Strona domowa
Odp: Nowy laptop pod rhino
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Luty 2013, godz.10:15 »
vv3k4i, nie bardzo rozumiem. W laptopie jest tylko jedna karta grafiki. W desktopach zwykle jest na płycie głównej zintegrowana karta grafiki i przy włożeniu dodatkowej karty grafiki mamy dwie i tutaj trzeba wszystko ustawić. Ale w laptopie? Tak czy siak, mam najnowsze sterowniki a Rhino widzi kartę ATI. W desktopie mam kartę nVidii Gforce 8600 GT (starsza karta od ATI i ma mniej pamięci - 512KB) i tych problemów właściwie nie ma a Rhino działa kilkakrotnie szybciej niż na o 3 lata nowszym laptopie. Fakt, w sterownikach nVidii można sporo poustawiać pod konkretny program.
Moim zdaniem jeśli poważnie myśli się o pracy w Rhino (programach 3D) na laptopach to trzeba bardzo poszukać i mieć naprawdę spory budżet. Najlepiej byłoby zainstalować Rhino, pobawić się i posprawdzać wydajność przez kilka dni. Przymierzam się do wymiany mojego 5 letniego desktopa na coś nowego (mimo, że wszystko działa o niebo szybciej niż na laptopie, szczególnie po przejściu na dysk SSD) i prawdę mówiąc nawet nie zastanawiałem się nad laptopem. Bo i po co. Pracuje w jednym miejscu (mam laptopa, ale to firmowy sprzęt), nigdy nie osiągnie się takiej wydajności jak na desktopie a i trzeba będzie wyłożyć dużo mniej kasy na desktopa. Moim zdaniem lepiej jest włożyć kasę w dobry desktop z dyskiem głównym SSD, kartę grafiki optymalizowaną pod programy 3D (ja skłaniam się do nVidii Quadro 2000 lub 4000), dwoma monitorami 24-26 cali i możliwie najlepszą myszką niż pchać się w laptopa, gdzie wszystkiego jest zawsze mało. No ale to tylko moja opinia.

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Nowy laptop pod rhino
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Luty 2013, godz.12:59 »
Nie polecam żadnej, ponieważ nie jestem specjalistą od grafiki ;) Sam musisz szukać, albo zdać się na zdanie kogoś, kto wie więcej. Oczywiście najlepiej, tak jak Skalanya mówi, dobrze by było zrobić jakieś testy. Ten sam model3d stestować na różnych sprzętach. No i kolejna dobra rada od Skalanya, nigdy na lapku nie osiągniesz takiej wydajności jak na PC. Weź to pod uwagę. Ja mam NVS 4200M, więc nie jest to może jakiś demon prędkości, ale lapek nie jest nowy...
Decyzja należy do ciebie. Oto Twoja chwila prawdy :D
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2013, godz.13:08 wysłana przez vv3k4i »

Offline mrafalsk

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja na forum: +67/-0
    • Strona domowa
Odp: Nowy laptop pod rhino
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Luty 2013, godz.15:06 »
Swojego (znaczy firmowego) laptopa właśnie do tych celów wykorzystuje.

Wiem dobrze, że jest bardzo trudno dobrać konfigurację sprzętu, jeśli się w tym nie siedzi głęboko. Nawet jeśli coś się wybiera to rozrzut cen może być duży. Np. tą kartę grafiki znalazłem w cenach (około) od 2800 do 3700,  ale wersja 2000 też powinna być wystarczająca do większości prac. Dobrą płytę główną można kupić za ok. 700pln. Na pewno tak samo jest z innymi częściami. Ponieważ dyski SSD są jeszcze drogie, to ma sens ich używać na system operacyjny i aktualnie obrabiane projekty. Do tego 130GB jest aż nadto. Tradycyjne dyski chyba powinny być używane do składowania projektów, bibliotek i wszelkich innych danych. Ja mam cztery dyski: 128GB SSD na OS i bieżące projekty, dwa dyski SATA3 500GB i 320GB na dane i archiwa i jeden SATA 130GB na backup. No cóż każdy by chciał jeździć czymś w rodzaju Lexusa w cenie fiata pandy. Ale tak się nie da. Trzeba z czegoś zrezygnować (np. 8GB RAMu powinno na długo wystarczyć). Myślę, że podobny komputer można złożyć za ok. 6-7tys, ale i za 20tys też :).

Chyba masz nad czym myśleć :)

Offline Robertos

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja na forum: +14/-0
Odp: Nowy laptop pod rhino
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Luty 2013, godz.10:17 »
To dorzucę parę groszy do syskusji :).

Co do dysku to SSD 128GB jest akurat. Mniejszego nie polecam, bo mimo wykorzystania go na sam system, programy i bierzące projekty, to szybko go zapchasz. Obowiązkowo zaopatrz się w drugi dysk do przechowywania danych. Co do RAM'u to od kiedy Rhino i V-ray są 64bit wychodzę z założenia że im więcej tym lepiej i górnej granicy nie ma. Moim zdaniem 8GB to za mało. Pracuję często na modelach ca. 500MB gdzie mam cały model statku plus scena z oświetleniem, sky, textury i woda (scena statku z wodą to jakieś 12 milionów poly jakie idzie do renderingu ze względu na displacement map na wodzie) i podczas renderingu samo Rhino potrafi zjeść 12GB RAM'u. Nie wspominając jeszcze że często jeszcze trzeba mieć Photoshopa odpalonego i jakiś soft do przeglądania dokumentacji. U siebie w stacjonarce mam 16GB i potrafi mi zabraknąć. Jeśli chodzi o kartę grafiki no to wybrałeś chyba najbardziej power'ową karte jaką mogłeś wybrać  8) . Niestety nie miałem okazji jej testować i sam jestem ciekaw różnic pomiędzy nią a kartami do gier. Sam pracuję na nVidia GTX560 Ti i mimo że to karta do gier to zdaje egzamin. Scenę 3 miliony poly w trybie renderowanym z cieniami z dwoma źródłami światła wyświetla. Może nie za szybko bo ok 2fps ale wiadomo że już na czymś takim się nie modeluje  ;).
Nie wiem czy nie da się płyty głównej tańszej a równie dobrej znaleźć. Ta wydaje się strasznie droga.

Jeśli chodzi o laptopy. Miałem do czynienia z wieloma Dell'ami. Od przeciętnych Latitude po XPS i Precision. Służbowo mamy z vv3k4i takie same służbowe Latitude'y. Jedno mogę powiedzieć że nawet laptop za 20k nie nadaje się do poważnych zastosowań. Ograniczeniem jest ilość RAM'u przypisanego karcie graficznej. Zdarzały mi się sytuacje że nie byłem wstanie wyświetlić modelu nawet na Dell'u Precision albo na pewnym etapie projektu się poprostu wywalał. Do tego dochodzi problem grzania przy długotrwałej pracy i karty graficzne w najmocniejszych lapach potrafią często padać. Ale do prezentacji czy sporadycznej pracy zdalnej jak znalazł.

Ale konfiguracja całkiem zacna. Brakuje w niej jeszcze parę pierdół jak monitory, klawa, myszka, może jakiś manipulatorek i chłodzenie procka ;).

Powodzenia w konfigurowaniu.

Pozdrawiam
Robert