Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.18:22

Autor Wątek: Porsche 356 Speedster - replika  (Przeczytany 20214 razy)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Porsche 356 Speedster - replika
« dnia: 06 Grudzień 2012, godz.21:42 »
Witam!
Pracuje ostatnio nad projektem Porsche 356 Speedster na potrzeby repliki. Bedzie do karoseria "widebody" czyli poszerzana. Ma z tego wyjsc taki HOT ROD :) Projekt ma juz 2 dni. Dzisiaj projektowalem - wczoraj ustawialem rzuty i mierzylem co trzeba.
Po wymodelowaniu calosc bedzie wycinane (formy) na mojej frezarce CNC. Kody pod CNC beda z poziomu Rhino + MadCAM.

Jak sie Wam "widzi" topologia tej siatki? Jakies uwagi?

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Grudzień 2012, godz.22:10 »
Dodaje jeszcze 2 ujecia tego najbardziej newralgicznego miejsca (okolice przednich lamp), ktore dalo sie mi we znaki, ale spokoj i opanowanie mnie uratowały ;)

Z dodatkowych informacji - modeluje juz w nowo nabytym Rhino 5. Poki co sie sprawdza :) Fajnie ze pogrupowali narzedzia w gornym menu.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2012, godz.22:46 wysłana przez WIKTOR »

Offline Krzychu74

  • Moderator
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 347
  • Reputacja na forum: +89/-0
  • NAR = Niedzielny Amator Rhino
    • Mikromodele
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Grudzień 2012, godz.23:38 »
Witam!
Zapowiada się ciekawie. :)

Pozdrawiam.
WIP: s.s. "Californian" 1:400
Sie zrobi: m.s. "Costa Concordia"
Sie zrobiło: s.s "Ivernia", s.s "Lucania" (oba w 1:400), reszty  nie pamiętam. Tyle tego było...

www.mikromodele.cba.

Offline vv3k4i

  • Członek forum
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja na forum: +25/-0
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Grudzień 2012, godz.11:41 »
Ja jestem wielkim fanem porschaków 356 A, B oraz C, więc będę śledził wątek z zainteresowaniem :) Na jakiej bazie będzie ta karoseria budowana?

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Grudzień 2012, godz.11:56 »
Tradycyjnie na bazie podlogi (skracanej) z VW Garbusa "Dziadka". Autko nie bedzie mialo niektorych elementow co oryginal, ale moze na modelu sie chociaz pokusze o wersje seryjna z elementami (zalezy czy znajdzie sie na to czas...).
Tak czy inaczej tylna klapa silnika bedzie w 3 wariantach - mam na mysli wloty chlodzenia.
Przednia klapa bedzie gladka a druga wersja bedzie posiadac "dołek" na wlew paliwa - centralny.
Deska rozdzielcza bedzie klasyczna jak w Speedsterze.
Moze zrobie ciekawa zabudowe tylnych "siedzen".
Wazne jednak zeby nadkola ladnie wyszly. Z kazdej strony poszerzenie bedzie wynosic 5-6 cm, a ze tyl sie zweza w oryginale i bedzie wyrownany do linii bocznej prostej to wyjdzie z tego niezla żabulla :)
Projektuje tez tak zeby fajnie pasowalo to wszystko pod CNC - choc nie obejdzie sie bez dzielenia na segmenty pod frezowanie (przydalaby sie CNC 5-osiowa).   

Tez kiedys polubilem ten samochodzik. Chcialbym jeszcze wymodelowac pierwszy egzemplarz Porsche jeszcze kiedy byl produkowany w austriackim Gmund. Mam na mysli Cabrioleta z centralnie umieszczonym silnikiem.  Wiem, ze wyprodukowano jedyne 8 sztuk w wersji cabriolet - do dzisiaj pozostaly podobno 3 sztuki. Wiem tez, ze jest 1 niezla replika.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Grudzień 2012, godz.21:47 »
Dzisiaj ciag dalszy prac. Rozprawka nad cieciem i rowkami :) Wycialem klapy, "szoferke", drzwi. Musialem sporo przymierzac, ale sie udalo.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Grudzień 2012, godz.18:01 »
I znowu prace poszly do przodu. Powycinalem rowki, zrobilem wciecia tych rowkow i zaokraglenia. Przy klapie przedniej i tylnej masce sa rynienki pod uszczelki. Zrobilem tez zabudowe za tylnymi siedzeniami - taki bonus. Teraz tylko deska rozdzielcza oraz poszerzanie nadkoli bo juz wiem jakich wymiarow sie trzymac.

Szampan

  • Gość
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Grudzień 2012, godz.15:49 »
Ładny i czysty model. Z jakiego materiału będzie karoseria? Laminat szklany wg tego co wytniesz na cnc?

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Grudzień 2012, godz.19:13 »
Tak, bedzie to laminat szklany. Juz sa 2 wersje poszerzen do wybrania dopiero. Jak wszystko bedzie zatwierdzone to wycinanie zacznie sie od stycznia. Teraz zajme sie jeszcze innymi projektami 3D, a przez swieta juz nie chce sie mi z tym "bawic" - wyczerpalem limit czasu pracy w tym roku z nawiazka ;)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Grudzień 2012, godz.22:34 »
Ciag dalszy prac czyli rozwazania na temat poszerzen. Wydaje sie, ze takie zostana. Nadkola mialy byc dostosowane do felg 17" z nie za duzym profilem opony. Zobaczymy co dalej - projekt jest rozwojowy jeszcze.

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Styczeń 2013, godz.10:50 »
Witam po dluzszej przerwie. ogolnie model jest gotowy do ciecia. Ostatnio odbyly sie testy i probki przejsc freza czyli predkosc kontra dokladnosc. Na zdjeciach widac 3 probki. Od lewej sa kolejno przejscia freza co 2 mm pozniej srodkowy ma 1,5 mm, a nastepnie 1 mm. Ogolnie te sciezki widac, ale gladko i tak jest. Poza tym calosc i tak pokryta bedzie szpachla (natryskowo) i doszlifowana wiec jak dla mnie te przejscia 1,5 mm i 2 mm bomba ;)

Sciezki generuje w MadCam z poziomu Rhino.

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Styczeń 2013, godz.01:31 »
Wiktor genialnie :)
Jakiej wielkosci możesz te frezy robić?

Pozdrawiam
Andrzej

Offline Robertos

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja na forum: +14/-0
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Styczeń 2013, godz.08:42 »
Piękne  ;D Chciałbym go zobaczyć na żywo  :)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Styczeń 2013, godz.11:07 »
skalanya: pole robocze mam takie ze spokojnie "zapinam" arkusz styropianu 100 cm x 50 cm. Kupuje zazwyczaj do takich celow taki o grubosci 10 cm. Szczerze nie ma sensu dla moich potrzeb robic dieeeelkiej maszyny bo i tak 3 osiowa wszedzie nie podjedzie frezem w sensie za gleboko dlatego i tak i tak trzeba dzielic model na sekcje i pozniej skladac to wszystko w calosc na stole.

Robertos: jak wszystko pojdzie dobrze i bedzie wyciete to zrobie filmik bo na nim jakos lepiej niz na fotkach sie takie cuda oglada ;)

Offline WIKTOR

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Reputacja na forum: +57/-0
  • "OVER THE TOP"
    • WU-Portfolio
Odp: Porsche 356 Speedster - replika
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Styczeń 2013, godz.14:06 »
Prace chwilowo zwolnily, ale nie proznowalem i zrobilem test elementu w skali 1:1, a mianowice tylna maske.