Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.11:58

Autor Wątek: Rhino + tablet graficzny  (Przeczytany 7684 razy)

RADIUS77

  • Gość
Rhino + tablet graficzny
« dnia: 11 Grudzień 2010, godz.12:14 »
Szukałem informacji na forum na ten temat i póki co nic nie znalazłem, dlatego zapraszam do dyskusji:
Czy w swojej pracy oprócz myszki i manipulatora 3D używacie takiego sprzętu jak tablet graficzny?

Prawdę mówiąc to parę dni temu zakładałem taki wątek, przynajmniej takie miałem wrażenie, ale gdzieś go wcięło -fakt było grubo po 12'ej w nocy
i przysypiałem już przed kompem, może film mi się urwał i nie dałem "Wyślij wiadomość" . Później szukałem takiego wątku lecz nie znalazłem w tytułach na forum
wiec chyba się nie zdublowałem....
Ale do rzeczy:

Swego czasu przeglądałem prasę specjalistyczną akurat o tematyce projektowania nadwozi aut i wśród ilustracji
przewijały się zdjęcia z pracowni stylistycznych, na których projektanci przelewają swoje 'wizje' na monitor
poprzez tablety.

Tak się zastanawiam ,czy taki elektroniczny ołówek nie byłby bardziej naturalnym przejściem z klasycznego  projektowania
na kartce papieru czy kalkach niż klasyczna myszka ?
Oczywiście nie chodzi mi o to by udziwniać warsztat pracy, lecz o to aby wygodniej pracować.

Kolejna sprawa to ewentualne rozgraniczenie zastosowania w/w narzędzia pomiędzy artystyczną twórczością w programie graficznym
a pracą w programie do technicznego projektowania.
 
Póki co nie znalazłem w necie ciekawych informacji / wypowiedzi osób które z powodzeniem używałyby tabletów
w swojej pracy projektowej, tym bardziej w Rhino.

Idąc dalej, jeśli już ktoś z was używa takiego narzędzia to jakiego konkretnie ? Na rynku jest sporo różnych modeli,
producentów i formatów - każdy producent / dystrybutor chwali swoje - tym cenniejsze byłyby obiektywne opinie .


botak

  • Gość
Odp: Rhino + tablet graficzny
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Grudzień 2010, godz.12:36 »

RADIUS77

  • Gość
Odp: Rhino + tablet graficzny
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Grudzień 2010, godz.13:18 »
botak - dzięks.

Faktycznie jest co nieco - parę zdań między innymi kontrolerami 3D, choć temat trochę moim zdaniem ledwo liźnięty aczkolwiek wart osobnego wątku jak chociażby temat o myszkach. Odyniec wspomina, że często korzysta z tabletu w swojej pracy.
Może ktoś jeszcze chciałby podzielić się informacjami w temacie nieco szerzej: jakie modele użytkujecie, co wpłynęło wasz, wybór, plusy i minusy, do jakich działań jest szczególnie przydatny itd .... ??? ???

Offline Jarek

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja na forum: +147/-0
    • RhinoScripted Tools
Odp: Rhino + tablet graficzny
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Grudzień 2010, godz.17:13 »
RADIUS77,

Od paru lat pracuję z tabletem Wacom Cintiq 21UX ( jako główny monitor ) i zastosowanie w Rhino jest w moim przypadku praktycznie zerowe ( czasem łatwiej jest zrobić jakieś obrysy polilinią itp, ale to wszystko ). Jest natomiast niezastąpiony w pracy z Photoshopem.

W programach, które mają narzędzia do szkicowania i przenoszenia tego w 3D ma to sens ( vide Alias ), lub np. do malowania tekstur bezpośrednio na obiektach 3D, lub rzeźbienia brył w 3D ( ZBrush, MudBox ).
Myślę, że w Rhino w pracy nad architekturą na razie tablet można sobie odpuścić.

Zdecydowanie polecam natomiast nawigator 3D ( np. tani 3DConnexion SpaceNavigator Personal ).

Jarek

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Rhino + tablet graficzny
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Marzec 2011, godz.14:53 »
podepnę sie pod temat bo chciałem zapytać o tablety...

widziałem kupe czasu temu jakiś artykuł o tabletach i była tam mowa o takich które mają obszar roboczy połączony z wyświetlaczem. w efekcie daje znacznie bardziej naturalny sposób pracy - to co sie robi od razu pojawia sie pod piórem.
kojarzy ktoś takie tablety ???

Offline jaceksw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja na forum: +2/-0
Odp: Rhino + tablet graficzny
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Marzec 2011, godz.12:26 »
Właśnie wspomniany wcześniej Wacom Cintiq

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Rhino + tablet graficzny
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Marzec 2011, godz.16:00 »
dzięki :)