Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.13:48

Autor Wątek: Jaki sprzęt proponujecie?  (Przeczytany 36521 razy)

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Jaki sprzęt proponujecie?
« dnia: 16 Lipiec 2007, godz.20:44 »
Tak sobie pomyślałem, że nie długo będę zmieniał sprzęt na lepszy i chciałbym się poradzić - jaka karta grafiki, płyta główna i procek. Obecnie pracuje na P4 1,8 i 512 ram'u, a grafika to coś takiego jak GF FX 5600, no i trochę zaczyna się sprzęt mulić jak rzeźbie w Rhino.
Chciałbym przeznaczyć na każdy główny podzespół jakieś 500zł, tzn. grafika-500zeta, płyta 500zeta no i procek tez jakoś tak :D
O pamięci nie wspominam bo to i tak trzeba będzie dobrać tak aby jakoś wszystko ładnie bujało :D
Myślę o prockach dwurdzeniowych Intela - jakoś się przyzwyczaiłem do tej firmy, a co do grafiki to zastanawiam się nad kartami ATI.
Może ktoś z Was jest biegły w tych sprawach, bo ja się wybiłem z rynku jakieś dwa lata temu -brak czasu na śledzenie nowości.
Pozdrawiam
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lipiec 2007, godz.21:05 »
Moja propozycja :
AMD x2 albo najnowszy Intela Pentium Core Duo (nie mylić z Intel Core 2 Duo) - do 500 pln
Plyta główna- ASUS, obojętnie jaki (:-)
Grafika : Nvidia Geforce 8600 lub 8600 GT

RAAAMU 2 GB minium

powodzenia  ;D

Offline Hal9000

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 574
  • Reputacja na forum: +154/-0
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Lipiec 2007, godz.21:44 »
Dzięki Wodzu, wezmę to pod uwagę  ;D
W pracy: Rhino 5.0 PL, Bongo 2, V-ray 2,  Clayoo - Intel Core i7-4790K, Quadro K600, Ram 24 Gb 1600 MHz, IIYAMA 27".
DELL Precision Tower 7810
W domu: Intel Core i7-4790K,Rhino 4.0 PL - Nvidia GeForce GTX 750 Ti, Ram 8 Gb 1800 MHz, IIYAMA LCD 24".

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sierpień 2007, godz.17:51 »
Jako że ktoś mądry kiedyś powiedział, że jakby postęp w innych dziedzinach techniki dokonywał się tak szybko, jak w informatyce, to każdy dziś miałby w garażu 3 samochody, mercedes, porshe i ferrari i każdy z nich kosztowałby 1 PLN... należy nieco zmienić konfigurację na sierpień.

Intel Quad Core Q6600 (4 rdzenie)
Płyta - Asus, obojętnie jaki (:-)
Grafika: ATI 2900XT 512bit 512 MB DDR 3
Pamięć - ile wlezie (:-)

Co najśmieszniejsze, różnica w pieniążkach od podanej przeze mnie poprzedniej konfiguracji wcale nie jest aż taka ogromna (w stosunku do wzrostu wydajności)... a dokładnie wynosi 1000 pln
400 pln na procesorze i 600 na karcie graficznej

Ceny opieram na najtańszych sklepach internetowych w sieci.

Ostatnio zakochałem się w 4rdzeniowych procesorach Intela, Maxwell na nich renderuje, jakby to był V-ray (:-)
Przykładowo : scena w rhino na amd x2 (dwa rdzenie) 3800+ (2 ghz podkręcony na 2.8 GHz - czyli praktycznie AMD X2 5400+) liczy się 58 sekund
na Intel Q6600 (2.4 GHz) bez podkręcania - 12 sekund (w tym przypadku - czysty renderer Rhino 4)

To naprawdę robi wrażenie, a wynika to z faktu architektury Intel Core Duo, która jednak jest szybsza o wiele od AMD X2, więc praktycznie nowy Intel zachowuje się jak ośmiordzeniowy AMD, za takie pieniądze, jak ktoś potrzebuje i zarabia - to super sprawa, sami przyznacie...

Oczywiście, w innych przypadkach, czy innych silnikach renderujących, może i pewnie jest zupełnie inna proporcja różnic, ale miałem procka tylko na 2 godzinki, więc mówię co zdążyłem przetestować.

Napisałem list do św. Mikołaja, ..... w tej sprawie  8)
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień 2007, godz.18:01 wysłana przez Odyniec »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Sierpień 2007, godz.22:29 »
Cytat: Odyniec
Płyta - Asus, obojętnie jaki (:-)
Trochę na wyrost to stwierdzenie ;-) Są Asusy i Asusy i bez przejrzenia paru recenzji raczej nie brał bym sie za kupowanie w ciemno...


btw - z listem dobry pomysł... przy naszej poczcie może do grudnia dojdzie

ZAG

  • Gość
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Sierpień 2007, godz.10:57 »
witam

naczytałem się trochę waszych opinni na temat sprzętu  z czego wnioskuję że czym sprzęt szybszy wydajniejszy i wiecej pamięci tyl lepiej - logiczne
pracowałem na róznych typach sprzetu i zawsze jakos to idzie szybciej lub wolniej (jestem raczej laikiem w kwestii sprzętu i oprogramowanie poprostu mam i korzystam , admin jest poprostu adminem instaluje to co ma lub na co da firma ) , aktualnie przymierzam się do zakupu nowego sprzetu na własne potrzeby i chciał bym go skonfigurować jakoś sensownie i raczej nie na zasadzie "cena nie gra roli '
 mam pytanie czy znane komuś sa jakieś modele, typy płyt, kart czy procków które nie są polecane pod tego rodzaju zastosowania ewewntualnie sa własnie do tego celu

ZAG

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Sierpień 2007, godz.11:05 »
ZAG - chyba trochę zbyt ogólnikowo to potraktowałeś ;-) "Komp na własne potrzeby" - znaczy się do czego konkretnie? (praca w prog. graficznych, granie etc.)

Stwierdzenie "cena nie gra roli" też trochę na wyrost - przy takim założeniu można złożyć kompa na zasadzie wszystko co najmocniejsze, wliczając w to płyty oparte o dwa procesory (taki np. intel quad core dał bi Ci wtedy 2x4rdzenie), grafikę w trybie SLI/CrossFire etc...


... tyle tylko, że za takie kwoty można już sobie gablotę kupić jako taką ;-)

ZAG

  • Gość
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Sierpień 2007, godz.11:52 »
faktycznie , chyba trochę ogólnie to napisałem
ale "ogólnie rzecz biorąc" chodzi mi o PC do pracy z Rhiono, dotej pory pracowałem na tzw. etaciku
głównie z Corelem od jakiegoś czau Rhino , nie martwiłem się o sprzęt , działąj jakoś i tyle
teraz zaczynam na własny rachunek , mam notka który z małymi nie skąplikowanymi projektami jakos daje sobie radę , ale jest jeszcze zona i syn którzy tez chca cos czasmi użyć , zamierzam kupić coś co bedzie słuzyło mi raczej tylko do pracy ale za rozsądą cenę. (pisałem NIE na zasadzie "cena nie gra rolii),
przegladałem juz trochę ofert ale jak zaznaczyłem jestem laikiem w tej kwesti  i niektóre oznaczenia i paramety sprzetu do mnie nie przemawiają , rozmawiałem z kilkoma sprzedawcami osobiscie , trafili się  tacy co nie słyszeli o RHINO :o, ale maja sprzęt który napewno sobie z tym poradzi , przewaznie ten z górnych półek 8) ,
doszedłem do wniosku ze najlepiej bedzie spytać kogoś z doświadczeniem i pasją,
w którymś z wątków natknołem się na informację o modelach kart graficznych które optymalizowane są pod programy typu CAD/CAM , zajżałem pod link ze sprzętem w nie wyposazony i  >:(, to prawda za te pieniadze zamierzam kupic auto ,
z tego co wiem i juz słyszałem Rhino nie jest zbyt wymagajacy, ale zawsze jest jakies "ale"
dlatego pytałem :
"czy znane komuś sa jakieś modele, typy płyt, kart czy procków które nie są polecane pod tego rodzaju zastosowania ewewntualnie sa własnie do tego celu " przy załozeniu ze bedzie to sprzęt z dolnej / sredniej półki


Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Sierpień 2007, godz.12:09 »
Myślę, że powinieneś się mniej więcej określić w ilu tysiącach pln chcesz się zmieścić; każdy ma nieco inną wartość pieniądza ;-)

Co do grafiki specjalizowanej pod takie programy - generalnie karty przeznaczone raczej dla firm, chyba, że ktoś dysponuje paroma tysiącami pln na zbyciu i gotów jest wydać tyle na samą grafę i co najmniej drugie tyle na resztę podzespołów ;-)
Przykładowe ceny na podstawie artykułu z frazpc.pl:
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2007, godz.16:32 wysłana przez HAVOC »

ZAG

  • Gość
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Sierpień 2007, godz.12:43 »
dzięki HAVOC
zajżę tam
moze cos mi się rozjaśni ,  ;D
zona twierdzi ;
trzeba było kupić komputer i nie szukac dziury w całym
czym wiecej pytam i szukam tym bardziej oddala się odemnie  decyzja o wyborze   :-\

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Sierpień 2007, godz.14:03 »
Ja chcę tylko dodać, że stwierdzenie "Rhino nie jest wymagający" było aktualne do Rhino 3. Wtedy rzeczywiście wystarczył Pentium II i karta graficzna bez "dopalacza" i 128 MB Ram. Dziś Rhino 4 JEST już wymagający, tak samo jak np. Catia, czy 3ds max. Po prostu korzysta z technik wyświetlania obrazu i geometrii dokłądnie tak samo, ajk robią to inne programy do 3d. W Rhino 3 - tak nie było do końca.

To, z czym można z pewnością się zgodzić - to jak wymieniać sprzęt - to na pewno na procesor dwurdzeniowy lub więcej (Rhino je obsługuje bez zająknięcia)
RAMU - minimum 2 GB
Karta graficzna - tutaj jest ogromny wybór - ale taka za 600-1000 pln wspólnie z Rhino 4 już będzie stanowiło niezapomniany duet...
Unikać jak ognia kart typu "zintegrowana" z płytą lub tanich (choć wydaje się, że na nowoczesnych układach) 64-bitowych. One są fajne, ale NIE DO RHINO.

Z chęcią poczytam opinię innych również na temat sprzętu, niedługo także uruchamiamy dział testów sprzętu właśnie pod kątem Rhino.
HURA HURA HURA  8)

Havoc - zdjąłem ten baner Frazpc.pl, ponieważ ewidentnie na nim było napisane, że nie pozwalają linkować obrazków bezpośrednio, dałem link po prostu.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2007, godz.14:07 wysłana przez Odyniec »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Sierpień 2007, godz.18:01 »
Dzięki Odyniec - nie zauważyłem ;) Poprawiłem raz jeszcze na link bezpośrednio do artykułu - jest dość aktualny bo z 06-08-2007 => CLICK

Generalnie ceny od 300 do ~3000 USD, przy czym coś sensownego zaczyna się w okolicach 1000 USD. Przemnożyć to teraz przez ~2,70 da nam kwoty rzędu 3000 pln. A za tyle można kupić 2 nowiutkie wypasione karty i puścić je w SLI/CrossFire ;D A i wydajność powinna być znacznie większa niż jednej np. ATI FIRE GL

Jak kupować grafę to przynajmniej coś z 256 MB i szynie 256 bit; chociaż zwracałbym się tu bardziej ku konfiguracji 512/256, 512/512

Pamięć tak jak mówi Odyniec - od 2 GB wzwyż. Porządne kości to koszt koło 400 pln/2 GB.

Generalnie podstawą jest dobra płyta główna i zasilacz - na tym się nie oszczędza i kupuje najlepsze na jakie możesz sobie pozwolić - mniejsze koszty przy kolejnej modernizacji pc.
Co ważne - zasilacz markowy, z odpowiednim zapasem mocy; tym bardziej, że najnowsze grafiki są dość prądożerne, a i procki potrafią wszamać paredziesiąt watów. Więc kolejne 300-500 pln na zasilacz ;)


Jeśli zbytnio nie zanudziłem, określ ile chcesz na to przeznaczyć i co chcesz kupić (pc, monitor etc.), to poszukamy coś konkretnego ;)




   

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Sierpień 2007, godz.18:29 »
Ciesze się, że dyskusja nabiera rumieńców - ktoś to ten wątek czyta, z pewnością się czegoś nauczy, a o to chodzi. Dziękuje Havoc - że możemy sobie poklikać na temat sprzętu.

Pokuszę się o małe podsumowanie, aby łatwiej było odpowiadać.

1. Jeśli już - ja nie zapomniałem o SLI/ CrossFire, ale ile to prądu żre.....- moim zdaniem lepiej postawić dwie maszyny - jedną z super kartą graficzną (ale pojedynczą), a drugą - typowo "render slave" = ten sam rachunek za prąd. Pamiętajmy, że żyjemy w jednym z najdroższych krajów europejskich jeśli chodzi o media i paliwa... Pamiętajmy, że technologia SLI/ CrossFire sprawdza się głóóóównie w grach...

2. Masz całkowitą rację co do szyny danych, obaj mamy - jak chcesz robić poważną grafikę 3d - zapomnij o kartach 64-bit i jak Cię stać - o 128-bit - to w zasadzie już nasze wspólne przykazanie

3. Co do pamięci - ja osobiście uważam, że pod Rhino, nawet jak jest 2 GB słabej i wolnej - to i tak krok milowy, nawet w stosunku jak się ma 1 GB Ultra szybkiej. Pisze z doświadczenia, ale mojego, każdy ma przecież własne.

4. Napisałeś - dobry zasilacz, zgadzam się, ale moja interpretacja "dobrze" to stabilność podawanych napięć. Jestem przeciwnikiem gonitwy za Wat'ami.... Z doświadczenia wiem, że "dobry" firmowy zasilacz 250 W potrafi być lepszy niż chiński no-name 450 W.

5. Ati Fire GL i Quadro - tak samo uważam, że to jakieś śmieszne nieporozumienie w tych cenach. Nawet jakby ich ceny obniżono o 40% - i tak bym się mocno zastanawiał.

6. Upieram się ciągle, choć niestety mi za to nie płacą,że jak nie znasz sie na płytach głównych - kup asusa... Docenisz to później, jak się okaże, że nie musisz zmieniać płyty, jak się nowy procek ukaże pod ten sam socket (w moim przypadku chodziło o socket 775) ....Ja raz zaufałem Gigabyte, i skończyło się to wymianą płyty, choć Gigabyte - to też bardzo wysoka jakość (moim zdaniem).

7. Procki dziś potrafią wyżerać po 150 W, te 40 - 50 to są te energooszczędne....

Nie zanudziłeś, wręcz przeciwnie, za udział w dyskusji od admina +1 reputacji

ZAG - ty też +1 (:-) spokojnie ( w sensie, że też) (:-) - za sprowokowanie ożywienia tego przecież bardzo potrzebnego wątku
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2007, godz.18:38 wysłana przez Odyniec »

Offline HAV

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 525
  • Reputacja na forum: +74/-0
  • LAST CAT STANDING
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Sierpień 2007, godz.19:30 »
Generalnie porównanie Fire GL do CrossFire'a/SLI miało ukazać opłacalność zakupu kart typowo pod programy graficzne/obliczeniowe/rendery etc. - z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego mało kto może sobie pozwolić na wydatek rzędu 3k pln na samą grafikę.

Co do zasilacza - zgadzam się, ale spójrzmy prawdzie w oczy. Jeśli kupujesz teraz komputer za dajmy na to 4000-5000 pln, mający posłużyć dłuższy czas, jakbyś na to nie patrzył te 400W nie zapewni za dużo mocy. Owszem powinno wystarczyć (choć to już kwestia doboru pod konkretne bebechy), ale przy późniejszej rozbudowie pc okaże się, że masz mocy za mało, a więc i stabilności pracy nie będzie, resety, zwiechy etc.
Dlatego obstaje przy odpowiednim zapasie mocy już na początku. Dodatkowe 100 pln przy kwocie paru tysięcy nie jest tak odczuwalne, niż kupno zupełnie nowego zasilacza, tym bardziej, że dojdą do tego jeszcze inne bebechy.
Oczywiście stabilność napięć i właściwe ich wartości są równie ważne - i tu tak na prawdę warto poświęcić trochę czasu na lekturę testów konkretnych modeli.

O no-name'ach się nie wypowiem, co to plakietki mają z setkami watów, a jak przychodzi co do czego wysiadają w przedbiegach. Z nimi jest jak z media-markt - powinni tego zabronić


Odnośnie mobo i asus'ów, przy których to nasz admin tak obstaje... sam jestem zwolennikiem, ale to nie znaczy jeszcze, że to co asus zawsze jest udane i warte kupna i to trzeba mieć na uwadze, żeby się człowiek później z ręką w nocniku nie obudził, jeśli nasz asus okaże się niewypałem, a takie też sie zdarzają w mniejszym/większym stopniu (z resztą jak większości producentów). Wszystkiego się pogodzić nie da - zawsze niższa cena ciągnie za sobą cięcia w budowie płyty i jej późniejszej funkcjonalności. Znów z pomocą przychodzą testy.



Teraz tak trochę z innej beczki, czyli to co na zewnątrz, a więc obudowa. Może i banalne i większość powie, że nie ma większego znaczenia, poza ogólnie pojętymi walorami estetycznymi... ale przy dłuższej pracy przy pc (tak dajmy na to po 4h i więcej) zmienia się zdanie jak Ci cały czas wyje odkurzacz nad uchem.
Przede wszystkim duża i masywna. Duża bo raz, że nie ma problemu z dojściem do podzespołów; dwa - nie ma problemu z właściwym ułożeniem kabli; trzy - więcej się zmieści i cztery - właściwa wentylacja (kolejność przypadkowa).
Czemu masywna? - żeby nie wpadała w rezonans, tak jak to większość tanich obudów potrafi, robionych z blachy grubszej nieco niż ta na puszkach.
Nad tym się warto zastanowić i przeznaczyć więcej kasy, jeżeli poza wydajnością maszyna ma być cicha.
I oczywiście bez względu na to, co to za obudowa jest - porządne wiatraki dla właściwej wentylacji (czyt. mają dobrze dmuchać i być przy tym możliwie ciche).
Bo jak później upały przychodzą, to się człowiek zastanawia czemu mu komputer nie wyrabia i resetuje co chwila

Od siebie mogę polecić Chieftec'a, choć tu wybór marek jest dość spory.

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Jaki sprzęt proponujecie?
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Sierpień 2007, godz.19:51 »
Havoc, dzięki za bardzo interesujący post i naprawdę z większością argumentów się zgadzam.

Myślę, że doszliśmy do skrzyżowania, można skręcić w:

1. pracę w Rhino w domu
2. prace w Rhino firmie

Myślę, że to dobre skrzyżowanie, bo jednak, warunkuje wiele spraw, związanych ze sprzętem.