Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.20:31

Autor Wątek: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali  (Przeczytany 25489 razy)

RADIUS77

  • Gość
Witam wszystkich użytkowników RHINO w którym dopiero zaczynam raczkować  ;D  przede wszystkim w zakresie projektowania architektury wnętrz.

Moje pytanie dotyczy w pewnej mierze zarządzania projektem i przygotowania do wydruku rysunków wykonawczych w skali.

W jednym projekcie mam jeden poziom budynku z kilkoma urządzonymi pomieszczeniami. W rzutniach (w widokach: prawa ,lewa ,itd) wiele elementów (linii,obrysów) nakłada się na siebie.
Czy istnieje jakaś metoda oprócz wyłączania poszczególnych - chwilowo 'zbędnych' warstw aby "oczyścić" widoki poszczególnych ścian i pokazać na widokach ścian
tylko zamierzone elementy z pożądanego przekroju ?
W którym momencie ewentualnie można to zrobić ? w okach / rzutniach Rhino czy dopiero po przejściu do opcji ustawiania drukowania ?

Bloki modeli Rhino pokazują zależnie od sposobu wyświetlania sporo detali - czy można je w jakiś sposób do potrzeb płaskiego rysunku wykonawczego "oczyścić" do ogólnego obrysu detali (bez wewnętrznych siatek konstrukcyjnych) ?
Chodzi generalnie o uzyskanie przejrzystych rysunków dla wykonawców które opatrzę niezbędnymi wymiarami oraz adnotacjami.

W podręczniku z I poziomu drukowanie jest opisane w odniesieniu tylko do jednego obiektu.

Dopiero uczę się projektowania w 3D - do niedawna wystarczał mi stół kreślarski - może będzie jeszcze przydatny jak zabraknie prądu :)
Generalnie chciałbym załapać logikę pracy z programem nad projektami wnętrzarskimi i na miarę możliwości ustrzec się przed złymi nawykami choć
wiem że,  bez potknięć nie ma prawdziwej nauki ...

Będę wdzięczny za pomoc




Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień 2010, godz.19:11 »
Witam RADIUS77

Ciężko cokolwiek napisać bo zbytnio nie wiem jakie masz doświadczenie odnośnie projektowania na innych programach. Myślę że Rhino idealnie nadaje się do tworzenia detali Twoich wnętrz, wymyślnych kształtów itd.

Piszesz o zarządzaniu projektem i tutaj zastanawiam się nad tym czy znasz oprogramowanie dedykowane do tworzenia projektów wnętrz takie jak CADwnętrza, czy CADkuchnie itd.

Myślę że na większą skalę (jak napisałeś dla wykonawców) to nadają sie bardziej szybkie programy dedykowane do tego z wbudowanymi możliwościami robienia jakiś zestawień itd.

Jedno jest pewne na Rhino wymodelujesz bardzo wymyślne kształty których nie uzyskasz tak łatwo na innych CADach.

Jesli chodzi o przekroje to polecam ArchCut
http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,860.msg10061.html#msg10061

Wnętrz nie projektuje wiec mogę się mylić. Pisze na podstawie ogólnego doświadczenia w architekturze.
Postaraj się wrzucać jakies obrazki to łatwiej zrozumieć.

Pozdrawiam
Andrzej

RADIUS77

  • Gość
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Grudzień 2010, godz.13:35 »
Andrzej,
Dziękuję za zainteresowanie moim pytaniem.
Co do doświadczenia w innych programach to średnio na jeża ... jak pisałem najwięcej projektuję ręcznie. Swego czasu opanowałem obsługę programu COMPAS , wersje 9.0 do projektowania schodów. Generalnie CADowskie środowisko . Ot całe moje doświadczenie.
Programy które wymieniasz CAD KUCHNIE, CAD Wnętrza znam, gdyż kupiłem taki pakiet jakiś czas temu i obecnie sprzedaję. Jakoś opornie szła mi nauka i w przedbiegach czułem że to nie jest to czego szukam. Natomiast widziałem, że można w nich tworzyć wykonawcze widoki ścian itp, owszem ale uznałem że jego możliwości szybko się skończą przy jakimś nietypowym wnętrzu i wyposażeniu.

 
Ten pakiet programów przeleżał u mnie jakiś czas, aż trafiłem na RHINO  w którego licencję zainwestowałem z powodów o których wspomniałeś   i szczerze mówiąc liczę, że w nim będę mógł tworzyć takie rysunki wykonawcze.
Zresztą z tego co wiem to projektuje się w nim statki, maszyny i inne złożone układy, które później trzeba rozłożyć na czynniki pierwsze , wykonać przekroje aby przekazać dalej branżystom - dlatego wspomniałem w moim pytaniu o umiejętności zarządzania projektem  i "higienie " pracy.
Poza tym decydując się na Rhino, widząc jakie cuda ludzie tworzą w tym programie , moje typowe zapotrzebowanie jawiło się wręcz banalnie.

Chciałem też uniknąć potrzeby pracy na dwóch programach projektowych czego jednak nie wykluczam - wiadomo, każdy z czasem sam dopracowuje swój warsztat pracy i co mu najlepiej leży z narzędzi. Dla mnie interfejs Rhino jest wręcz wymarzony i przesiadanie się na CAD'opodobny program zaczyna już boleć ...człowiek szybko się przyzwyczaj do dobrego.

Chciałbym mieć możliwość tworzenia przekrojów danego wnętrza (widoki ścian ) na których będę mógł pokazać detale wykonawcze np podwieszanego sufitu, ułożenie płytek na ścianie  z zaznaczonymi najważniejszymi wymiarami, czy wnęk w ścianach lub zabudowy meblowej również z wymiarami i skalą .

Wiem że istnieje nakładka architektoniczna do Rhino - VISUALARQ choć nie znam w pelni jego funkcji - szczególnie w temacie pytania , nie mniej jednak wolałbym uniknąć wydawania dodatkowych funduszy i jeśli to możliwe oprzeć się na narzędziach standardowego Rhino.




Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Grudzień 2010, godz.14:01 »
tu gdzie pracuję - a jestem obecnie asystentem projektant(ki) wnętrz - metodologia jest taka, że projekty wykonuje sie w autoCAD lt, natomiast zaawansowane wizualizacje wnętrz robi w rhino, do tych prostych wystarcza cad decor (który sie nadaje do szybkiego pokazywania wnętrz, zwłaszcza z płytkami, ale leży na światłach i zakręconych projektach).

do robienia projektów korzysta sie u nas z autocada bo ma niestety troche więcej opcji do obsługi płaskiego projektu - grubości linii, style itp, a do tego takie rzeczy sie lepiej drukuje (np.: skale wydruku). często też łatwiej pokazać wykonawcy prosty rysunek techniczny niż wycinek z 3D bo może sie w tym pogubić (znajomość rysunku technicznego też bywa u nich problemem - wcale nie żartuję ::) ).
myślę, że gdyby sobie poustawiać odpowiednio opcje to możnaby sie zmierzyć z tym by wykonywać całą pracę w rhino.
przydatne jest do tego polecenie 'Make2D', ale trzeba sobie samemu przeciąć w odpowiednich miejscach bryłę pomieszczenia bo to jest bardziej pomyślane do obsługi bryły a nie wnętrza ;)

rhino 4 jest wielkim krokiem naprzód względem wcześniejszej wersji więc można na to liczyć, że z kolejną odsłoną znów będzie taki przeskok technologiczny ;)

powodzenia

(rhino i tak jest genialny :] )

RADIUS77

  • Gość
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Grudzień 2010, godz.12:34 »
Hej Kruk,

Dzięki za wypowiedź jak wygląda praca na twoim 'podwórku'.

Napisałeś:
"... projekty wykonuje się w autoCAD lt, natomiast zaawansowane wizualizacje wnętrz robi w rhino, do tych prostych wystarcza cad decor (który sie nadaje do szybkiego pokazywania wnętrz, zwłaszcza z płytkami, ale leży na światłach i zakręconych projektach)."
Co dokładnie miałeś na myśli w ostatnim zdaniu ?

Wspomniałeś że pracujesz w dużej mierze na CAD"owskich programach. Czy w swojej pracy często korzystasz z Rhino i od jakiego czasu uskuteczniasz go w praktyce w swojej pracy ?
Osobiście decydując się na Rhino zakładałem, że pracę projektową przewałkuję w jego środowisku w całości aż do wydruków wykonawczych a wizualki zrobię w zewnętrznym silniku. 

Powiedz jeśli możesz: czy opracowując projekt wnętrza  które składa się z kilku pomieszczeń pracujesz na raz na całości (włączając/ wyłączając ) potrzebne lub mogące przeszkadzać w danym momencie fragmenty projektu ? Czy też poszczególne pomieszczenia robisz w osobnych projektach i dopiero do potrzeb wykonania rzutu całości czy też wykonania spaceru między pomieszczeniami składasz potrzebne pomieszczenia w jeden projekt ?
Ma to związek z częścią mojego pytania o styl pracy i logiką pracy nad projektem w programie.

Odnośnie przekrojów: wcześniej Andrzej podał link do plugin'u  do Rhino który robi przekroje  ( http://wiki.mcneel.com/labs/sectiontools. ) Wygląda obiecująco -ciekawe jak działa w bardziej złożonych układach niż parę kolumienek i sklepienie łukowe z przykładu. Już zainstalowałem i na dniach będę testował na pierwszym projekcie.
Mam nadzieję, że to jest odpowiedź na moje pytanie i oczekiwania co do możliwości tworzenia przekrojów w Rhino.

Wypróbuję też polecenie które wskazałeś: 'make2D'

Pytanie do wszystkich zainteresowanych tematem: czy ktoś z was w całości opracowuje projekty architektoniczne/ wnętrzarskie opierając się na Rhino - łącznie z rysunkami wykonawczymi (pomijając ostateczne wizualki ) ?

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Grudzień 2010, godz.17:35 »
witaj

(chwila przerwy w rzeźbieniu :-X )

co do cad decora - daje radę z prostymi rzeczami choć trzeba mieć cierpliwość bo ma swoją logikę działania. ale gdy przychodzą łuki, jakieś kształty organiczne to wychodzą często wielokąty zamiast łagodnych przejść. nie twierdzę, że to zawsze sie dzieje albo, że jest to zbyt widoczne, ale to już sie rozbija o poziom jakości jakiego sie oczekuje za te pieniądze...
natomiast wspaniałe jest to, że ma sie pod ręką sporą bibliotekę i nie trzeba tego wszystkiego wyszukiwać na sieci bo często takie rzeczy bywają pochowane głęboko na stronach producentów. gdyby ktoś ze stajni McNeela wpadł na pomysł utworzenia pluginu z wygodną w obsłudze biblioteką obiektów gdzie by można było raz na zawsze zdefiniować sobie obiekt ze wszystkimi teksturami to mógłby być wychwalany pod niebiosa ;)  ;) ;)
natomiast co do świateł to mimo poprawy w 2. nadal są one ograniczone i często wychodzą sztucznie :( no i nie można sobie raz sprawdzonego schematu oświetlenia przenosić między projektami.

na Rhino pracuję już 4 lata. gdy projektowałem dmuchańce to rhino było podstawowym programem, tylko rozwijanie podwójnie zakrzywionych powierzchni robiłem na pro/e. był dokładniejszy. teraz pracuję głównie na AutoCADzie, zasadniczo tylko do wizualizacji lub wymodelowania czegoś korzystam z rhino - teraz na przykład rzeźbię ściane tv w rokokoko :-\
swoje prace sprawdzające moją zdatność do pracy w biurze robiłem w całości w rhino - wszystko sie da. po prostu w 3d troche dłużej sie to robi bo musisz wymodelować wszystko zanim zredukujesz to do rysunków płaskich.


Powiedz jeśli możesz: czy opracowując projekt wnętrza  które składa się z kilku pomieszczeń pracujesz na raz na całości (włączając/ wyłączając ) potrzebne lub mogące przeszkadzać w danym momencie fragmenty projektu ? Czy też poszczególne pomieszczenia robisz w osobnych projektach i dopiero do potrzeb wykonania rzutu całości czy też wykonania spaceru między pomieszczeniami składasz potrzebne pomieszczenia w jeden projekt ?
Ma to związek z częścią mojego pytania o styl pracy i logiką pracy nad projektem w programie.
jeśli mogę to podzielić sobie drzwiami na osobne strefy gdzie nie mają na siebie wpływu (np. swiatła) to dzielę. trzeba tylko pamiętać by gdyby to złożyć do kupy nie nastąpiło zderzenie czaso-przestrzenne. pliki są łatwiejsze w obsłudze gdy są mniejsze - ale to już bardziej 'higiena' projektów.

nie korzystałem z tego pluginu więc nie wiem. visual też mnie w pewnej chwili zniechęcił i na razie demówke odinstalowałem (nawet już nie pamiętam o co miałem do niego żal ;) ).

z ciekawości zapytam - z której części kraju jesteś?


pozdrawiam
k.

RADIUS77

  • Gość
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Grudzień 2010, godz.10:42 »
No tak,

Z ta bazą danych byłoby ciekawie, chociaż Rhino spuchłoby o tyle branż że głowa mała - potrzebna byłaby specjalizacja ściśle pod branże tak jak to już się dzieje z narzędziami ( okrętówka, biżuteria, architektura: VisualArq ).
Co pluginu w formie bibliotek z możliwością własnej zapisywania ustawień elementów > za słabo poznałem zagadnienia ale  musiałby to być forma uniwersalnego szkieletu niezależnie od branży w której się pracuje ?

Póki co to chyba pozostaje ustawianie parametrów elementów w osobnych programach do wizualizacji - to jeszcze przede mną  :).

Skąd pochodzę ? okolice Gorzowa Wlkp, choć z racji zawodu często się przemieszczam: najczęściej do Szczecina, rzadziej do Poznania, generalnie zachodnia część kraju.

Kruk, my tu gadu gadu, a tymczasem chyba zaczynamy odbiegać od tematu postu ...

Właśnie wałkuję pierwszy projekt pod kątem elewacji : będzie okazja przetestować  przekroje, a później.... próba renderingu.
Mam przed sobą wstępne rzuty na kalkach i odczuwam taaaki opór materii - przerysować to jeszcze pikuś ale rozbudowywać projekt ... muszę załapać logikę budowania elementów projektu  - nie żebym marudził 0- tak głośno myślę  ;D

Tak na marginesie w dziale  - Wolne dyskusje -
zainicjowałem temat renderingu prac z Rhino w silniku renderującym z Cinema 4D  :o ( http://forum.rhino3d.pl/index.php/topic,1341.0.html ) - póki co cisza ale czekam cierpliwie.  Może masz jakieś doświadczenia w tym temacie ? Prawdą mówiąc jak załapię nieco lepiej o co 'kaman' w technicznym projektowaniu w 3d , zabieram się za to drugie narzędzie które nabyłem pod kątem renderingów.

RADIUS77

  • Gość
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Grudzień 2010, godz.09:12 »
Kruk,

Powiedz mi taką rzecz:
Decydując się na Rhino zakładałem,  że potrzebne bloki (szafek kuchennych, AGD, innych mebli) zaimportuję z Cadwnętrz / Cadkuchni. Myślałem o bezpośrednim wczytywaniu z folderów z bibliotekami Cadwnętrz. Jednak sam wiesz jak są te bloki poopisywane, bez ich podglądu szukasz w ciemno ... poza tym nie wszystkie są widoczne w Rhino podczas przeglądania zawartości folderów źródłowych ( nawet po zaznaczeniu w dolnym oknie "wszystkie pliki" ).
Czy istnieją w Rhino jakieś sposoby / funkcje podglądu plików DWG przed wczytaniem ? Czy lepiej podejrzeć je w zewnętrznej przeglądarce ?

Kolejna rzecz to jakość renderingów które oferuje wbudowany silnik Cadwnętrz. Czy można wczytać skończony projekt z Cadwnętrz z ustawionymi teksturami, kolorami do zewnętrznego silnika renderującego bez 'zgubienia tych danych ?' Tak jak wspomniałem wcześniej, myślę o sprzedaniu Cadwnęrz /Cadkuchn aby uwolnić trochę gotówki,
nie mniej jednak twoja wcześniejsza wypowiedź o wykorzystywaniu tego softu w pracy wśród innych programów trochę mnie z tym zamiarem przystopowała...

Widzisz, mam mało czasu, trafiła się chętna osoba na zakup a na moim etapie wiedzy i doświadczenia ciężko jest jednoznacznie określić zalety pracy na tym czy też innym sofcie i tym bardziej cenię sobie twoje wcześniejsze wypowiedzi oraz Andrzeja.

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Grudzień 2010, godz.12:13 »
RADIUS77

To co napisze to jest tylko i wyłącznie moje zdanie. Rhino jest praco i czasochłonny. Można na nim uzyskać zapierające dech w piersi efekty ale jeśli chodzi o projekty typówki to bym go nie wziął. Nie ma biblotek, tak naprawdę to do budowlanki nie potrzeba wyczesanych wizualek tylko technicznych rzutów i kosztorysów itd. Techniczne rzuty bym sobie całkiem odpuścił bo opcje 2d sa daleko za autocadem. Opcji zestawien to tutaj nigdy nie spotkałem. To jest program do modelowania 3d i tyle.

O cinemie napisze Ci w tamtym wątku.

Ja traktuje rhinocerosa jako super dodatek do podciągnięcia portfolio.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2010, godz.12:28 wysłana przez skalanya »

Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Grudzień 2010, godz.18:34 »
trudno mi coś powiedzieć o współpracy rhino z cad decorem. co prawda czasem coś wyszukam w jakiś produktach firmowych, ale robie to z racji niemożności wyszukania tego u producenta. nie łódź sie - obiekt taki zazwyczaj trzeba na nowo oteksturować jeśli chcesz go wykorzystać do wizualizacji, a czasem poligony są tak paskudne że i to nie pomaga i naprawiając to tracisz czas.

Cytuj
Czy można wczytać skończony projekt z Cadwnętrz z ustawionymi teksturami, kolorami do zewnętrznego silnika renderującego bez 'zgubienia tych danych ?'
zmartwię cie - nie można tego zrobić nawet pomiędzy projektami w samym cad decorze. chcesz sobie zachować jakieś ustawienia to przerabiasz scene zapisująć ją pod nową nazwą i rzeźbisz od nowa. na tym polu leżą strasznie. idea tego programu jest taka, że zrobisz szybko podstawowe pomieszczenie, nawet na oczach klienta, ale robisz je ze standardowych części i jakość obrazka nie ma prawa być porządna. za to jeśli byś chciał dać na ściany płytki Petra Antiqua to będą wyglądać jak tapeta - czyli strasznie tandetnie!

inną wadą cd jest to, że nie masz prawa zrobić elewacji bo program nie ma opcji perspektywy.

co do sporządzania zestawień płytek i elementów to można to zrobić i całkowicie analogowo więc ta zaleta cd nie jest taka mocarna jakby sie mogło wydawać...

to fakt, że robiąc w rhino zajmuje to więcej czasu i nie ma biblioteki, ale z czasem zaczynasz gromadzić swoją własną bibliotekę obiektów z których zazwyczaj korzystasz - i tak musisz mieć jakiś własny styl by być rozpoznawalnym na rynku więc kolosalna biblioteka ci niepotrzebna.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2010, godz.18:38 wysłana przez kruk »

RADIUS77

  • Gość
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Grudzień 2010, godz.16:11 »
Kruk, Andrzej,
Dziękuję za wasze opinie.

Od chwili kiedy po raz pierwszy natknąłem się na Rhino, zdawałem sobie sprawę z tego że nie jest to program ściśle do architektury. Nie mniej jednak nie projektuję  bardzo złożonych układów i na odległość doceniałem przed decyzją o zakupie mocny atut, że można w nim wymodelować w razie potrzeby więcej niż w typowych programach do architektury a podstawowa praca , ścianki, drzwi, itd nie będzie bardziej czasochłonna niż w alternatywnym CAD'zie.

Latem byłem na prezentacjach kilku programów :m.i.  Archicad'a, jakiegoś węgierskiego Cad'a którego nazwy nie pamiętam, 'oglądałem' chińskiegoT3PRO -ciekawa alternatywa dla cw /cd - wyglądał na oferujący niezłe efekty w krótkim czasie łącznie z renderingiem. Jednak te renderingi... niektóre 'dość' ciekawe, większość zbyt cukierkowa ale w dość szybkim czasie do uzyskania (coś za coś) -choć to temat na osobny wątek a nawet wątki: (1) narzędzie a kunszt obsługującego- gdzie kończą się możliwości programu / projektanta  (2) o rynkowej filozofii projektowania  (projektowanie, wizualizacje -ich poziom), a nakłady pracy i opłacalność (zróżnicowanie tzw. targetu klienteli) itp.   

Koniec końców wybrałem Rhino z założeniem, że wizualki z czasem będę  robił w zewnętrznym programie.

W Rhino zastanowiła mnie jednak kwestia tego 2D / możliwości wytworzenia rysunków wykonawczych i z tego co czytam powyżej z waszych wypowiedzi wynika, że są takie opcje i niekoniecznie w pewnej mierze sfrajerowałem się kupując ten program, choć piszecie że CAD'y są w te klocki mocniejsze ...

A co do czasu potrzebnego do wykonania  projektu w Rhino - rzecz względna: złożoność samego projektu oraz znajomość narzędzi oraz doświadczenie i wprawa w obsłudze programu - za jakiś dłuuuższy czas może będę mógł coś powiedzieć

Pamiętam,  kiedy dobre parę lat wstecz w jednej z firm uczyłem się projektowania kominków. Zanim załapałem o co w tej branży chodzi, na zaprojektowanie 'typowego' kominka bez udziwnień i komplikacji miejsca schodziło mi od 3 do 4 godzin. Teraz porównywalny projekt wykonam nawet w 1 godzinę. Jak to się ma do innych ludzi z branży nie wiem. Wiem jednak że zajmuje mi to mniej czasu i liczę, że podobnie będzie z pracą na Rhino.   

Kruk,
Sądziłem że zależnie od potrzeb projektujesz trochę w cd/ cw / Rhino  i przerzucasz fragmenty mniejsze -większe między programami aby na koniec wyrenderować widoki w zewnętrznym programie ?
Co do tworzenia elewacji w cd znalazłem coś takiego: http://www.cadprojekt.com.pl/galeria/grzegorz--popiolek/41.html?page=3, której wersji używasz ?
Na zestawieniach materiałów osobiście mi nie zależy. Wcześniej też się trzeba naklepać danych, aktualizować bazę danych, na piechotę zliczyć płytki to nie problem.
Co do własnych bibliotek -tak na szybko: AGD ,meble tapicerowane, lampy w większości można znaleźć w necie jak pisałeś lub zamówić na płycie od producenta, jak nie to samemu wymodelować lub przerobić obiekt podobny który mamy (jak Kargul, który wypastował prosiaka z braku dzika ... ;D )  .
Dla mnie najbardziej żal byłoby z c-k  bibliotek szafek kuchennych i wzorów frontów ...


Ponawiam pytanie do wszystkich zainteresowanych tematem:
czy ktoś z was w całości opracowuje projekty architektoniczne/ wnętrzarskie opierając się na Rhino - łącznie z rysunkami wykonawczymi  ?  Ciekaw jestem czy ktoś z obecnych użytkowników idzie tą ścieżką - może z zastosowaniem VISUALARQ ?

Offline skalanya

  • Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja na forum: +19/-0
    • Skalany Architects
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Grudzień 2010, godz.19:56 »
RADIUS77

Zerknij na to. Coś się w kierunku architektury dzieje więc myślę, że jest ok.

http://rhinobim.com/
http://www.digitaltoolbox.info/case_studies/farnsworth/farnsworth_15.html

Ale odnośnie VisualARQ to czas go porządnie przetestować. Może wspólnie?

Pozdrawiam
Andrzej
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2010, godz.20:58 wysłana przez skalanya »

Offline Jarek

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja na forum: +147/-0
    • RhinoScripted Tools
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Grudzień 2010, godz.02:33 »
Radek,

Widzę do czego zmierzasz jak chodzi o użycie Rhino w Twojej pracy - czyli wykonywaniu projektów i dokumentacji architektonicznej.
Wbrew pozorom sprawa nie jest taka prosta i jednoznaczna, szczególnie, że ostatnio pojawia się wiele dodatków i sposobów pracy z Rhino przybywa.

Napiszę jak to wygląda z mojego doświadczenia:

Jeżeli chodzi o rysunki wykonawcze - zdecydowanie jest to możliwe - Rhino ma całą gamę narzędzi "kreślarskich" 2D - warstwy,typy i grubości linii, hatche ( szraf ), wymiary, odnośniki, itp itd - także ustawienia stron, worksessions ( odpowiednik AutoCADowskich Xrefów - czyli podpinanie pod siebie plików ), bloki, polecenie Make2D, SectionTools... Oczywiście nie jest to w pełni AutoCAD, ale małe do średnich projektów da się w ten sposób bez prbolemu pociągnąć, nawet w pracy zespołowej.

Nie bez przyczyny nawiązałem tu do AutoCADa, czyli programu używanego głównie jako środowisko kreślarskie 2D - wykonując dokumentację w Rhino, Twoje rysunki 2D będą sobie, a model sobie. Tzn. kreślenie i rysunki 2D ( rzuty, przektoje, elewacje, detale ) będą prawie zupełnie oddzielne od Twojego modelu 3D. Może nie jest to jasne zaczynając pracę z Rhino, ale w praktyce to tak wygląda. Nie jest to ArchiCAD, Revit, itp, gdzie z modelu 3D automatycznie generowana i odświeżana jest dokumentacja.

Rhino ma wiele narzędzi, które pozwolą Ci wyciągnąć informację 2D z Twojego modelu 3D, ale będą to przeważnie 'podrysy', czyli kreski, które będą wymagały dalszej obróbki przy robieniu z nich dokumentacji 2D.

W Polsce wiele osób w architekturze ma doświadczenie z kreśleniem 2D w AutoCADzie, i przesiadka z niego na Rhino jest dość płynna.
Jeżeli Rhino jest jednym z pierwszych programów, których używasz, może się to wydać skomplikowane. Nie ma w nim wielu zautomatyzowanych ułatwień architektonicznych, ale coś za coś.

Nie chcę, żeby brzmiało to zniechęcająco, więc:
 - ogromnym plusem działania w Rhino w architekturze (i innych dziedzinach) jest wielka swoboda tego, co i jak modelujesz/projektujesz. Wielu użytkowników budując model porusza się głównie w widoku perspektywicznym korzystając z narzędzi precyzyjnego przyciągania, co sprawia, że projektowanie form 3D jest intuicyjne, płynne i od razu widzisz, jak wygląda kompozycyjnie w 3D.
Sam model możesz też budować w różnym stopniu precyzji - na etapie koncepcji podziały elewacji czy stolarkę w oknach możesz pokazać za pomocą zwykłych linii w 3D, a poźniej w miare potrzeb i postępu projektu budować go bardziej szczegółowo.

W pracy nad dużymi projektami często używamy Rhino do studiowania skomplikowanych form, i albo elementy 3D są eksportowane do Revita lub po 'wymyśleniu' formy w Rhino budowane w Revicie raz jeszcze, nierzadko też informacja z modelu 3D w Rhino jest eksportowana i obrabiana w 2D w AutoCADzie na potrzeby dokumentacji.
Tak jak wspomniałem, w przypadku małych projektów można nie opuszczać środowiska Rhino.

Rendering to osobna sprawa, oferta dodatków do Rhino jest bogata a jeżeli chcesz, możesz też prosto współpracować z innym programem ( wspomniałeś Cineme4D, ja np. eksportuję do 3D Maxa ). Jak dla mnie, to jakość wyświetlania modelu w czasie rzeczywistym w Rhino 4 jest na tyle dobra ( jak sie odpowiednio skonfiguruje ), że często wystarcza do prezentacji projektu ( no, może czasem z 5 min. Photoshopem ), a w Rhino 5 będzie jeszcze lepsza ( cienie rzucane i nie tylko ). Oczywiście na "ważne prezentacje" pewnie lepiej mieć render, ale na coparodniowe spotkania widoki z Rhino przeważnie są OK.


Podsumowując - Rhino i dokumentacja jak najbardziej, ale niezależnie od modelu 3D ( tylko na jego bazie ).


Jarek

RADIUS77

  • Gość
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Grudzień 2010, godz.14:52 »
Wow, robi się ciekawie w temacie.

Darek,
Ten pierwszy link Rhinobim... - to już grubsza sprawa -nie wiem czy mi życia starczy żeby zacząć tworzyć takie rzeczy ....ale dobrze widzieć co się dzieje wokół programu
Co do VISUALARQ: pewnie że warto przeorać trial'a - jednak wcześniej muszę podciągnąć się  hmm, w podstawach samego Rhino :)
Ciekaw jestem czy ta nakładka wprowadza nieco więcej parametryczności - jeśli tak to jako Pakiet z Rhino stanowiłby ciekawą alternatywę - choćby dla Archicad'a SE (np cenową) lecz z duuuużą przewagą Rhino w opcji modelowania której w AC SE za wiele nie uświadczysz.


Jarek,
Dziękuję za twoją obszerną wypowiedź. Dobrze posłuchać co ma do powiedzenia 'starszy brat' ;D   - jak mniemam z branży
Tak na marginesie, patrząc na godzinę twego postu: albo nie możesz spać, albo zarobiony jesteś, albo opcja druga+ inna strefa czasowa .Tak czy inaczej fajnie że podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem w temacie.
Powiedz, czy wałkujesz może w swojej pracy wspomnianą nakładkę VISUALARQ czy też opcje rysunku 2D do dokumentacji przetwarzasz w standardowych narzędziach Rhino?

Przy wnętrzach moja praca to najczęściej odtwarzanie albo już istniejącej skorupy albo budowanie w oparciu o projekt archtektoniczny + ew. drobne zmiany w ściankach otworach itd. Dopiero po tym zaczyna się jazda ...
Nie pracuję nad wieżowcami po kilkaset pięter więc ta dokumentacja 2d może faktycznie nie będzie tak uciążliwa przy tworzeniu jak opisujesz.
Jeszcze raz wielkie dzięki.

Dla zainteresowanych polecam obejrzenie filmu  w kilku częściach który udostępnił Janek: jak zbudować chałupę w oparciu  o płaskie rysunki  DWG  http://vimeo.com/3484025.
Komentarze Janka są po czesku ale po krótkim oswojeniu z językiem   ;D idzie załapać o co chodzi. Z głosem jest dużo łatwiej śledzić funkcje które Janek w danej chwili używa.
Jest tam również motyw z 2 poziomami -jeden nad drugim  i jak sobie z nimi poradzić w pracy. Fajny tutorial - polecam.

Kolejna odskocznia w temacie: osobiście uważam, że oprócz standardowego szkolenia z Rhino, przydałby się kurs branżowy -w moim przypadku z architektury. Wiadomo: trzeba poznać narzędzia programu choćby przy budowie młotka czy telefonu, ale dalsza nauka co w branży to w branży ...
Nie twierdzę że złą drogą  jest 'studiowanie" netu czy choćby tego forum to i tak fajnie że ludzie chcą się dzielić swoim doświadczeniem i to z pełną kulturką -jak nie w Polsce słowo daję  , choć taka forma zabiera sporo czasu, a chciałoby się  zapodać ukierunkowany pakiet narzędzi / ćwiczeń i już śmigać - przynajmniej w podstawach.
 

Offline Jarek

  • Doświadczony użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja na forum: +147/-0
    • RhinoScripted Tools
Odp: Przygotowanie rysunków wykonawczych - widoki ścian do druku w skali
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Grudzień 2010, godz.05:43 »
Radek - testowałem troche VisualArq pod kątem przydatności, ale szczerze mówiąc w większych i skomplikowanych projektach raczej nie wydał się przydatny.
Nie znaczy to, że w Twoim przypadku też tak będzie. Polecałbym Ci najpierw oswojenie się z 'vanilla' Rhino ( bez dodatków ) zanim zaczniesz testować dodatki oparte na jego bazowej funkcjonalności.

Żeby było jasne, sam nie pracuję nad dokumentacją w Rhino ale często z modeli nad którymi pracuję tworzona jest dokumentacja ( AutoCAD lub Revit ). Wynika to tylko z ich wielkości i stopnia skomplikowania.

I nie, to nie bezsenność ( w tą pogodę to wręcz przeciwnie ), piszę z innej strefy czasowej ( UTC/GMT -5 h )