Zaloguj się lub zarejestruj. 28 Marzec 2024, godz.16:03

Autor Wątek: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN  (Przeczytany 25029 razy)

seb

  • Gość
Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« dnia: 09 Listopad 2009, godz.15:03 »
Proszę o pomoc bo już głupieję...z laptopami i rhino miałem raczej bardzo mały kontakt.  Przeczytałem poprzednie wątki, ale są sprzed 2 lat więc sporo sie zdezaktualizowało.
Na sprzecie sie nie znam, więc sprzedawcy nawijają mi przysłowiowy "makaron na uszy".

Laptop (koniecznie!) do opracowania modeli raczej dużych i wizualizacji. Zakup będzie między 8 grud a 8 stycznia.
Matryca 17' i więcej, choć w domu mam Neca 22 cale.
Masa raczej bez znaczenia, nie będę z tym chodził po górach, tylko do auta na trasie dom-warsztat, czasem pewnie do klienta na konsultacje.

Szukam po sklepach i w necie, ale to szkoła kompromisów bo:
- jak jest dobry procek i grafika GF serii 200 to Ram na DDR 2  800, czasem jest procek Quadro lub i7 ale reszta przestarzała.
- niektóre maja dobrą gwarancję NBD (strach pomyśleć co będzie jak mi sie komp wysypie na 2 dni przed oddaniem projektu klientowi, mój stacjonarny nie uciągnie) ale starsze karty często Quadro i DDR 2
- jak konfiguracja jest w miarę ok to system jest 32-bit (podobno po zakupie Win 7 64 bit ze względu na brak sterowników np touchpad lub nagrywarka mogą nie działać).
- wpychają wszędzie  blu ray, który chyba jest raczej zbędny bo projekty pewnie wygodniej zapisać na karcie... wolałbym te kasę ulokować w karcie grafiki.
- Win 7 dopiero wchodzi a Vista jeszcze nie zeszła...
- Rhino na 64-bit w drodze wiec raczej 64-bit system ( choć myślę że jak sie troszkę odkuję planuję zmianę stacjonarnego kompa na nowoczesny, może już za rok)
 itd..

Poradźcie jako praktycy gdzie położyć nacisk ( grafika, procek, DDR 3) czyli tak naprawdę w tej cenie to co kosztem czego...(czy może kilka stów dołożyć tylko na co?)

Ostatnio znalazłem to:
http://www.aristo.pl/k1.php?r=6&s-ktm=www_AR_VIS_I685&m-ktm=I685W8DD/P870/517/4,0E2/WY/1

konfiguracja chyba ok ,ale win 7 32-bit i zdania co do producenta i serwisu są raczej podzielone  :)
to taki punkt wyjścia dla alternatyw :)

Pozdrawiam

botak

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Listopad 2009, godz.19:08 »
Program będzie działał Ci na każdym laptopie za tą cenę.
Ale znalezienie faktycznie dobrej maszyny, a nie stacji multimedialnej może być ciężkie.
Ja przyglądałem się ostatnio maszynkom della i chyba to rozwiązanie najbardziej bym polecał.

Co do systemu to koniecznie 64bity,
Jeśli jest wybór, to lepiej nie brać grafiki ATI, ale jak już to ostatnio kilka razy udowodniliśmy nie jest to jakiś straszny problem.
RAM - 4GB, to podstawa do wmiarę bezstresowej bracy przy niewielkich renderach.

ten komputerek wydaje mi sie byłby ok:
http://premierconfigure.euro.dell.com/dellstore/config.aspx?cs=RC1078552&customer_id=RC1078552&oc=WM64001&~tgt=global_cfg&c=PL&l=pl&s=PAD
można się z ceną potargować, tak aby zmieściło się w budżecie

Marek:
Stare masz to marzenie :)
Ja mam takie:
http://www1.euro.dell.com/pl/pl/firmiinstytucji/Workstations/workstation-precision-m6400-cov/pd.aspx?refid=workstation-precision-m6400-cov&s=pad&cs=RC1078552
oczywiście z maksymalnym wypasem w środku :)
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2009, godz.19:10 wysłana przez botak »

seb

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Listopad 2009, godz.22:15 »
Taaaaaaaaaaaa :) też patrzyłem na M6400 tyle ze nie covet... Wystraszyła mnie tylko nieco karta Quadro, w wiki piszą że "kosztem wydajności w grach" a na forum przeczytałem że Rhino to tak jak gra...ale jak twierdzicie ze to bedzie hulać... :)

Delle lubię za gwarancję Next Business Day i pewien minimalizm designu ( czyt. brak odpustowych podświetleń)

Tak na margnesie, mam wrażenie że przedział 6-8 tys to jakaś luka, poniżej sa Asus N90 i może Sony vaio **31** a powyżej Hp i Delle.
Na sprzęcie dokumentnie się nie znam, w szczególności na laptopach, z drugiej strony wiem jedno - co kupie tego już nie zmodernizuje a dobrze zęby starczyło na troche. Raczej wole wydać trochę więcej niż mieć trochę gorzej... Nawet za cene docinków w stylu "kupa sprzętu nic talentu". Gdzieś musi być to rozsądne optimum realnie potrzebne możliwości sprzętu/cena.

Zasskoczyliście mnie tak szybką reakcją :)

seb

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Listopad 2009, godz.14:43 »
Botak:
mam kłopot, nie mogę otworzyć linku z konfiguracją, wyświetla mi tylko stronę główną...


botak

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Listopad 2009, godz.15:23 »
To ten link może:
http://www1.euro.dell.com/pl/pl/firmiinstytucji/Workstations/precnnb/cp.aspx?refid=precnnb&s=pad&cs=RC1078552

Albo jeszcze inaczej:
www.dell.pl
potem "dla przedsiębiorstw"
potem "Komputery stacjonarne i stacje robocze"
potem "Stacje robocze"
potem "przenośne stacje robocze"
no i teraz wybierasz co chcesz konfigurować


seb

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Listopad 2009, godz.15:41 »
nieściśle się wyraziłem, chodziło mi o to jaką konfigurację Ty zaproponowałeś... aczkolwiek tam startuje sie od 7000 netto :)
dzięki za szybką odpowiedź.

seb

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Listopad 2009, godz.10:54 »
Moglibyście ocenić  przydatność tego lapka:
http://www.allegro.pl/item797141531_asus_n61vn_q9000_16_4gb_500gb_gt240m_bluray_win7.html

Czy ktoś może używał (do Rhino) ten sprzęt?

Przeczytałem chyba wszystkie wątki sprzętowe, dzwonilem do della (nie ma lapków z GF) i doszedłem do następujacych wniosków:
procesor: 4 rdzenie
Pamięć: 4 GB DDR3
karta : GF serii 200 (preferowana 260)
Dysk: od 160 GB (prefer 7200)
+win 7 - 64 bit
Matryca: 15 do 17

(uciekam od kart Quadro i ATI, poz Rhino będzie tylko corel x4)

Przeglądając oferty trafiłem na inne laptopy ( np. G60, G51) i nasuwa mi sie pytanie:
Czy będzie istotna różnica (w praktycznym używaniu) pomiędzy procesorem core i7 + Gtx 260M a powyższa konfiguracją?

Okazało sie w międzyczasie ze mo monitor NEC 223WM ma tylko wyjście D-sub, więc podłączając go do lapka sporo strace na jakości (jak to jest?) pomijajac inne jego braki (np. tylko 16,2 mln kolorów) - czyli dobrze by było kupić monitor (24 cale)

Zatrzymałem sie nad 3 stwierdzeniami:
- wydajnoć kart ( i procków) mobilnych jest do 10 razy miejsza niż ich odpowiedników
- stosunkowo szybko może wejść Rhino 5
- karty graficzne ewoluują tak szybko że trudno przewidzieć co teraz wybrać pod rhino 5

Wszystko prowadzi mnie do wniosku ze w przeciągu roku bedzie trzeba kupić porządny stacjonarny sprzęt, no a do niego porządny monitor..

a propos monitora: czego używacie do renderingu?
zastanawiam sie nad NEC 2490wuxi2?
czy już to nie trochę na wyrost?




botak

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Listopad 2009, godz.13:59 »
Powiedz lepiej co zamierzasz modelować i renderować
będzie łatwiej.

O karty ATI bym się nie martwił.
Dla mnie problem jest czysto teoretyczny.
To jest jak zastanawianie się czy samochód na olej napędowy jest równie dobry do pracy jak bęzynówka.

Wiadomo, że jak drogiego laptopa byś nie kupił, to zawsze kupisz tańszy i lepszy stacjonarny.

seb

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Listopad 2009, godz.14:51 »
Co będe modelował i renderował? Dobre pytanie :)
Nie chciłałbym żeby to zabrzmialo durnie, ale - jeszcze nie wiem...
Pisałem o tym więcej przedstawiając się... Jeżeli chodzi o modelowanie to obiekty kilkumetrowej wielkości raczej nie nabite szczegółami, mniej wiecej jak samochód, bolid, łódź...atrapa czegoś tam militarnego... Rendering - pewnie wcześniej wymodelowane obiekty i pewnie wnętrza.
To nie wiem bierze sie stąd, że zadziwia mnie uniwersalnośc Rhino, branż jest kilkanascie, nie wiem wktórej sie odnajdę, a co do renderingu - to wszystko co mam to zachwyt :) i przekonanie ze chciałbym coś takiego tworzyć, jakie są szanse wbicia się na rynek czas pokaże...

Idąc po trosze za Twoją sugestią ( i swoim upodobaniem), dzwoniłem do Della czy mają modele studio z GF... Mają, ale na rynek USA...Precisony to ponoć ciężkie maszyny...

Tak naprawde to sie już gubie bo informacje co do ATI są sprzeczne, bo w poł 2008 Odyniec pisze że problemy z ATI to już przeszłośc dotycząca SR1, a w marcu 2009 - "Po trzecie primo - unikaj kart ATI , a w szczególności ATI mobilnych", to samo z informacjami o problemach lub ich braku...

Co do braku możliwości sensownego wykorzystania kart Quadro chyba wszyscy są zgodni...

Laptop będzie mi potrzebny w warsztacie, i pewnie przyda sie na codzień. Z pewnych względów musze kupić lapka od tej decyzji nie ma odwrotu. Stacjonarny zas to chyba konieczność w najbliższej przyszłości...jeśli chcieć poważnie myśłeć o tej robocie..
CO chwile wychodzą jakieś kwiatki np. tylko D-sub w monitorze ( traci sie tę jakość obrazu czy nie ) a ja sie "bujam" od małego do dużego lapka, na krótko do "na zaś", taniego + monitor do drogiego z dobrą matrycą, od modelowania do "wypasu" do renderingu w jednym  itd   szukam rozsądnego optimum... nie mając o tym pojęcia ani doświadczenia...:)

na sprzęt mam jakieś 7500pln

P.S Zwrócono mi uwagę ze ten N61 ma niską rozdzielczość matrycy...

botak

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Listopad 2009, godz.17:42 »
Kup 24" monitor za jakieś 1000zł z wysoką rozdzielczością
np taki: LG Flatron W2442PA
Ja mam monitor obsługujący dwa rodzaje połączenia: cyfrowe i analogowe.
Taką samo mam akurat z kartą... nigdy w życiu nie odróżnisz gołym okiem obrazu z jednego sygnału od drugiego.

Za resztę kup laptopa. Najlepszego na jekiego będzie Cię stać.
Zwróć uwagę na to aby procek nie był AMD (strasznie się grzeją)
Procek najlepiej 4 rdzenie... ale wątpie, żebyś taki znalazł w tej cenie.
Bardzo dobrze by było aby miał 4GB RAMU (rendery)
Rozdzielczość matrycy jest ważna aby była jak największa, to daje większe pole robocze.
Konkretny model... to w kolejności:
1. MSI GT725-070PL
2. Lenovo IdeaPad Y550
3. Aristo Prestige V200

Ale najbardziej w świecie, to polecałbym taki zestaw:
Monitor - coś koło tego co pisałem wyżej.
Laptok - do 3,500 (acer aspire timeline 5810t 354g32mn z 4GB RAM wydaje się być OK)
A za resztę kup stacjonarny komputer z czterordzeniowym prockiem.
Będziesz miał zestaw do pracy i do renderingu (do renderów łączysz oba kompy)

Po co ładować masę kasy w laptop który jest najszybciej starzejącym się sprzętem?
Ważne jest, żebyś mógł zrobić na nim jakieś poprawki w modelu, otworzył, zaprezentował go i czasami oczywiście coś wymodelował.
sprawdził maile i takie tam.... Ile razy będziesz w warsztacie ustawiał rendery i je renderował? A jak już puścisz duży render pod koniec pracy, to zostawisz kompa w warsztacie?

...I to tyle

Offline Odyniec

  • Administrator
  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1545
  • Reputacja na forum: +125/-1
  • Autoryzowany Instruktor Rhinoceros
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Listopad 2009, godz.11:05 »
Całkowicie zgadzam się z przedmówcą - laptop do projektowania (samotnie bez komputera stacjonarnego) to najgorszy z możliwych wyborów.

ale muszę skorygować kilka faktów

- to że procesory AMD się grzeją - to już dawno i nieprawda (chyba, ze mowa o jakimś starym modelu, a np. Intel i7 - to się dopiero grzeje)
- najtańszy procesor 4-rdzeniowy na rynku (Athlon II x4) można kupić już za nieco ponad 300 pln brutto (a podkręca się na zwykłym wiatraku do 3.7 GHz) - to jest naprawdę dobra cena, a porządna płyta do niego z DDR3 - zapłacisz również nieco ponad 300 pln

Laptopy z kolei tworzone są po to, aby pracować głównie na bateriach - jaką wydajność może mieć czy procesor, czy karta graficzna (teoretycznie nowoczesna i szybka) o super niskich poborach mocy (25-35 W), bedzie to zawsze ułamek mocy kompa stacjonarnego, nawet jeśli model karty, czy procesora teoretycznie się zgadza z najnowszymi trendami/modelami.

Przesadne uleganie magii komputerów przenośnych i próba zastępowania za ich pomocą desktopów jest złudna i iluzoryczna szczególnie w zastosowaniach graficznych.
A nowoczesnego desktopa teraz można złożyć gabarytowo niewiele większego od laptopa (mATX, iATX), czasy wielkich i głośnych skrzyń to także już historia (chyba, że ktoś takie właśnie rozwiązanie preferuje)
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2009, godz.21:25 wysłana przez Odyniec »

seb

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Listopad 2009, godz.08:28 »
Fajnie że teraz to wiem...:)
Niestety od laptopa nie ucieknę, pomijając to że będzie potrzebny w warsztacie ( jako nośnik informacji, absolutnie nie myślalem o projektowaniu w warsztacie), warsztat może być bez alarmu, ochrony bo komp i narzędzia po robocie do auta, na prezentacje u klienta (pewnie nieczęsto) itd. to trzymają mnie względy formalno prawne...
Co do stacjonarnego będę musiał trochę pokombinować żeby go kupić ( i nie chodzi tu o kasę )

teraz mam do dyspozycji sprzęt na athlonie 1,7+ , 1GB RAM , GF MX/MX 400 i NECa 223WM ( 1630x1050, 22') czyli żaden wypas...:)

Mam kolejną prośbę... Moglibyście zaproponować jakąś konkretną konfigurację stacjonarnego ( moze dwie :) minimum i średnią sensowną).
Na lapka i stacjonarkę mogę przeznaczyć ok 7,5 tys ( jeśli zostanę przy starym monitorze)

Aaaaa, przez średnią sensowną rozumiem sprzęt na poziomie realnych potrzeb ( liniowców i śmigłowców modelował nie będę  :) ) no może z uwzględnieniem Rhino 5,
bez płacenia chorych cen za nowinki i niskich za przestarzały i nierozwojowy sprzęt.

botak

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Listopad 2009, godz.12:02 »
Chyba za bardzo się przejmujesz tym sprzętem  ;)

seb

  • Gość
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Listopad 2009, godz.06:09 »
I tu mnie masz :) Botak!
Fakt, pewnie przesadzam, ale o komputerach ( i np. podkręcaniu proocków) nie mam pojecią, i ten temat mówiąc delikatnie - NIE PASJONUJE MNIE ZUPEŁNIE:)
mam kiepskie doświadczenia z profesjonalnymi firmami popełniajacymi błędy (ponoć kardynalne w opinii innych  profesjonalistów itd :()
Po prostu chciałbym kupić ten sprzęt, oprogramowanie i bez zbędnych ceregieli i kłopotów

zrobić w Rhino kilka pomysłów które skacą mi po głowie jak wszy  ;D
(próbowałem w Corelu, Autocadzie - nie szło, ale jak zobaczylem Rhino to wiedziałem ze jestem w domu)
stąd ten lament  :'( o konfiguracje...

P.S. to ze chciałem wydać 6-7 tys na lapka to nie znaczy że ze mnie jakiś krezus, wręcz przeciwnie :)


Offline kruk

  • Forum Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Reputacja na forum: +113/-0
Odp: Laptop do Rhino + V-ray w cenie 6-7 tys PLN
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Listopad 2009, godz.10:09 »
ja sie średniawo znam na sprzęcie, a na podkręcaniu go jeszcze mniej (czyli wiem, że można i to wszystko ;) ), ale to jakiego składać sprzęta zależy od tego co na nim chcesz robić. chyba nikt nie będzie ci polecał laptopa do cadów czy wizualizacji więc raczej fundusze wpakuj w porządną skrzynkę która wystarczy na kilka lat (rhino 5 sie nie przejmuj bo jeszcze nic o nim pewnego nie wiadomo), duży monitor z lepszą matrycą (byś widział co robisz - w kształcie i kolorze) i ponoć system 64bitowy jest rewelacyjny bo można upchać więcej ramu...
a jeśli już musi być ten laptop to taki by wystarczył do tego by na nim pokazać efekty swojej pracy i nic ponad to :)